Vanhanen pulassa tv-väittelyssä

Keskiviikon tv-väittelyn jälkeen lienee kaikille perin selvää, että Matti Vanhasesta ei ole merkittäviin tehtäviin. Vanhanen hermostui ja änkytti mm. kriisihallintalaista liittyvissä kysymyksissä. Jäätyään väittelyssä noloon asemaan, Vanhanen puhisi lopun ajan nurkassaan kiukkuisena.

Vanhanen on vaalikirjassaan kertonut harrastavansa tähtitiedettä, mutta eipä vain herra tuntenut edes alkeellisimpia tähtikuvioita.

Seuraavassa väittelyssä tämä KEPU:n "hengen jättiläinen" varmaan puhkeaa itkuun esikuvansa Esko Ahon tapaan. Tässä on tätä kuuluisaa KEPUlaisten paineensietokykyä.... :)))

6

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pääministeri

      Eikös pääministeri ole melko merkittävä tehtävä?

      Vanhasen tilanne väittelyissä on tietysti hankala koska pääministeri on vastuussa hallituksen asioista. Oppositiosta on tietysti aina helpompi heitellä, sen nyt pitäisi kaikille olla tuttua.

      • Pääministerinäkään Matti Vanhanen ei ole pärjännyt. Hän on lähinnä keskittynyt päätöksenteon välttelyyn ja hän on haudannut kaikki vähänkin hankalammat asiat erilaisiin komiteoihin, joiden työn ei ole edes tarkoitus valmistua hallituskaudella.

        "Mannertenvälinen nahjus" on aika kuvaava luonnehdinta Matti Vanhasesta.


      • Hyvä, Matti!
        Känä kirjoitti:

        Pääministerinäkään Matti Vanhanen ei ole pärjännyt. Hän on lähinnä keskittynyt päätöksenteon välttelyyn ja hän on haudannut kaikki vähänkin hankalammat asiat erilaisiin komiteoihin, joiden työn ei ole edes tarkoitus valmistua hallituskaudella.

        "Mannertenvälinen nahjus" on aika kuvaava luonnehdinta Matti Vanhasesta.

        Nahjuksinahan me pidämme kaikkia poliitikkoja, mutta Matti Vanhanen nousee heidän joukostaan mannertenvälisenä henkilönä selkeästi muita ylemmäksi.


    • huvittunut.

      Känän persposket piiskataan poikkeuksetta punaiseksi, kun uskaltautuu tekemään idioottimaisia avauksiaan - jos joku viitsii edes säälistä vastata.

      Taitaville keskustadepatööreille Känä onkin hyvin heppoinen vastustaja. Luultavasti kyseessä on epätoivoisesti kontaktia hakeva älyllisen vajavaisuutensa vuoksi yksin jätetty henkilö.

    • MiracleMike

      Keskustelun perusteella Matti nousi kannatuslukujen puolesta jo tasoihin Niinistön kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      154
      5354
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      112
      5308
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      4982
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      30
      2893
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2457
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2114
    7. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      42
      2049
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      1778
    9. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      14
      1544
    10. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      10
      1486
    Aihe