http://www.helsinginsanomat.fi/uutiset/tuoreet/artikkeli/Lipponen puolustaa perustuslakivaliokuntaa/1101981904791
Lipponen puolustaa perustuslakivaliokuntaa
Kimmo Sasi
3246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
on oikeassa, vallankaappaajat saavat ansionsa mukaan.
Vähintä mitä eduskunnan puhemieheltä voi tässä yhteydessä odottaa. Lipposen olisi kyllä kuvitellut ärähtävän heti, kun eduskuntaa ja parlamnetaarista järjestelmäämme alettiin Vanhasen-Heinäluoman tykeistä tulittaa ennennäkemättömän raa´alla tavall.
Älä ota enää. Saattaa valta nousta päähän. Niin kävi Lipposellekin. Kihtipotilaan päässä se tosin muuttuu kuseksi.
Presidentti Mauno Koivisto harrasti aikoinaan hallituksen esittelyssä pitkää yksinpuhelua, murisi siitä että Juhantaloa erotettiin. Tämän deja vu on nyt koettu: kunnon punaniska Lipponen jupisee puhemiesneuvostossa koko myrkyttyneen sielunsa kyllyydestä.
Koivisto marmatti siitä kuka tässä maassa irtisanoo ministerit, lehdistö vai hän. Hän piti itseään oikeuden esitaistelijana ja lehdistön sopulit olivat hänelle kirottu rasite. Sama kuvio toistuu: epädemokraattisista epädemokraattisin öykkäri Lipponen rutisee ryhmäjohtajille parlamentarismin nimissä. Voi itku. Onneksi meillä on suoralla kansanvaalilla valittu presidentti, jolle voisi puoluepukareilta siirtää nykyistä enemmänkin valtaa.