Helsingin katuryöstöt!

Uutisten mukaan ryöstelijät on saatu nyt tuomiolle.

Kun viime kesänä näitä tapauksia alkoi ilmaantua, niin epäilyt olivat somaleita. Näin kirjoitti myös HS.

Nyt kun tuomiot on annettu niin olisi erittäin kohtuullista kertoa kansalle, että olivatko tuomion saaneet henkilöt todella Somaleita. Kerrotaanhan pedofiileistäkin koko nimi lehdissä, mutta nyt näitä ryöstelijöitä suojellaan jostain syystä!

Jos kyseessä oli somalit niin palautetaanko he kotimaahansa, vai saavatko he jatkaa oleskelua Suomessa?

Tämmöinen salailu ja hyssyttely nostaa rasismia!
71160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jotenki väärin jos ne on Suomen kansalaisia,sitä en tiedä ovatko tosiaan. Mutta jos on Suomessa syntynyt niin silloin on. Muuten jos menetellään niin silloin ollaan kuullemma RASISTEJA. VITTUUN KAIKKI,TAKAS MISTÄ SITTEN TULLEETKIN. Vaikka onhan niitä, jotka niitä mulkkuja hyysää.Katso tarkasti ketä äänestät PRESSAN vaaleissa. Ei kaikki tummatkaan ole RIKOLLISIA.

Äänestä
  • Mutta kun pitää olla, SUVAITSEVAINEN.

    Äänestä

Taisi ainakin aluksi mennä pieleen. Siellä oli jo hyvä alku,jonkinlaiseen tolkkuun asiassa. Mutta taisi mennä ainakin aluksi mönkään. Harmi kyllä. Mutta edellä kulkevat,se pitäisi muuallakin tajuta. Mutta poliitikot ovat liian vallanhimoisia ja ahneita. Se voi vielä käydä huonosti,jos ei tolkkua tule ihmisille.

Äänestä

Jos sinusta rikollisten syntymätausta on oleellista, niin mikäs siinä. Se tuskin vähentää rikollisuutta.
Haluat varmaan, että kerrotaan onko kyseessä savolais-, karjalais-, stadilaisalkuperäinen ja äidin ja isän nimetkin. Niin ja tietysti koulutustausta, onko joku dippeli-inssi ja peräti ekonomi ellei ihna sekatyömies.

Tuollaisella haluamallasi 'herkuttelulla' suvaitsevaisuus takuulla paranisi. Vai mitä?
Oletko sittenkin vähän hölmö?

Äänestä

Näin yleistettynä puhuen, sääli että somalit pilaavat Afrikkalaisten maineen(lainattu kommentti värilliseltä veljeltäni), siksi kaikki mustat merkataan rikolliseksi...tottakai kaikkialla on rikollisia ja jostain kumman syystä somalit tuntuvat olevan melko aktiivisia näissä hommissa.Omalla kohdallani olen saanut tuntea nahoissa sen miltä tuntuu kun syyttömiä syytetään, oma mieheni on (Kristitty) Läntisestä osasta Afrikkaa, ns.kunnollinen mies, ei tahdo hyödyntää suomen sosiaaliturvaa vaan meni kylmiltään etsimään töitä ja sitkeenä ihmisenä saikin ja tulee siis toimeen omillaan. Ennakkoluulot satuttavat.
Mutta siis, tosiaan olisi hyvä antaa aina selvyys asioihin eikä rikollisia pidä hyysäillä olipahan sitten minkä värisiä tahansa, ja jos on epäiltyjä ja niistä huudellaan niin miksi ei sitten enää kerrota kun asiaan on tullut selvyys.
Aina varmaan on pystyryöstöjä, parisen vuotta sitten tapahtui paljon tällaisia ja ikäväkseni sain todeta että tunnen ne henkilöt ja olivat ihan Suomalaisia. olipahan väri mikä hyvänsä, on joka sakissa rikollisia.

Äänestä
  • Mitä enemmän eriarvoisuutta sitä enempi rikollisuutta,niin yksinkertainen syy.Ehkäpä nuoresta ei tunnu oikeudenmukaisekta,että toiset sytyttelevät sikarinsa 500euron setelillä,ja toinen tulla sillä rahalla toimeen koko kuukauden?

    Äänestä

maksaa parit päiväsakot ja vetoo rotusortoon ja taas painelee kaduille ryösteleen...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


DI Krunikasta kirjoitti:

Uutisten mukaan ryöstelijät on saatu nyt tuomiolle.

Kun viime kesänä näitä tapauksia alkoi ilmaantua, niin epäilyt olivat somaleita. Näin kirjoitti myös HS.

Nyt kun tuomiot on annettu niin olisi erittäin kohtuullista kertoa kansalle, että olivatko tuomion saaneet henkilöt todella Somaleita. Kerrotaanhan pedofiileistäkin koko nimi lehdissä, mutta nyt näitä ryöstelijöitä suojellaan jostain syystä!

Jos kyseessä oli somalit niin palautetaanko he kotimaahansa, vai saavatko he jatkaa oleskelua Suomessa?

Tämmöinen salailu ja hyssyttely nostaa rasismia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu