Vanhanen syyllistyi valehteluun

Aikoinaan "rehellisimpänä miehenä, mikä KEPUsta löytyy" markkinoitu Matti Vanhanen on syyllistynyt räikeään valehteluun kriisinhallintalaista käydyssä keskustelussa.

Viimeistään nyt kaikille on selvää, että KEPUn uudesta "messiaasta" ei ole vastuullisiin tehtäviin. Sen verran vaihtuvia ja epäselviä ovat herran perustelut viime päivinä olleet.

Eduskunnan ja parlamentismin räikeä halveksiminen paistaa Matti Vanhasesta. Eduskunnan perustuslakivaliokunta oli täysin oikeassa sanoessaan, että EU-asiat kuuluvat yksikäsitteisesti ja selvästi valtioneuvostolle.

Ilmeisesti heikosti edennyt kampanja on johtanut Vanhasella tavallistakin pahempiin ylilyönteihin.

Mannertenvälinen nahjus joutaa jo historian romukoppaan.

4

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osuu;-))))

      Tässä tapauksessa hyvin häneen itseensä;-)))

    • valehdellut?

      Räikeää syyttelyä, missä Vanhanen on valehdellut? ESITÄ KONKREETTINEN ESIMERKKI.

    • Sotilasmestaaja

      "Eduskunnan perustuslakivaliokunta oli täysin oikeassa sanoessaan, että EU-asiat kuuluvat yksikäsitteisesti ja selvästi valtioneuvostolle."
      -----

      EU-asiat kyllä, mutta ei puolustusvoimien ylipäällikkyys.

      Johan kaikki maan oikeusoppineet ovat todenneet, että perustuslaki on ristiriitainen, jos joudutaan käyttämään Suomen puolustusvoimia suunnitelluissa EU:n sotilasoperaatioissa.

      Kyllä suomalaiset sotilaat EU-joukkoihin voi komentaa sotilasrivistöt tarkastaen vaikka koko valtioneuvosto ankkajonona yhdessä, kunhan asia todetaan perustuslaissa yksiselitteisesti.

    • blackmagictiger

      ONKO NÄIN

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30820
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4186
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2725
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1892
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      590
      1657
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1593
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1565
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1500
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1245
    Aihe