Ei mitään Geneven sopimuksen mukaista kohtelua terroristeille. Ne ovat täysin kuntouttamattomia tyyppejä.
Tämä on mielipide.
Tämä on mielipide.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Irakin Vastarinta-taistelijoille.Sekä terroristien kiduttamille ja salaisissa vankiloissa viruville,syyttömille ihmisille. Punainen Risti voisi tehdä enemmän,painostaakseen USA.ta päästämään tarkastajat kidutus-keskuksiinsa.
Vähemmistö ei demokratiaa halua, kun eivät pysty enää määräämään enemmistön asioista. Diktaattori Hussein oli heidän tapansa hoitaa asioita.
Olen enemmistön oikeuksien puolella. Vähän samalla tavalla kuin Suomessa vastustan ruotsinkielisten käskyttäjäasemaa.
Kenen demokratiaa Sunnit vastustavat?
Menee aikaa, ennen kuin sen oppii tajuamaan, ettei kaulan katkaisu tai hirttäminen ole ainut keino poliittisen vastustajan voittamiseksi.
Öljyltä tuoksuvaa demokratiaako tarkoitat. Vaiko Halliburton Construction demokratiaa.
Ei minusta siinä ole mitään vikaa, että Irakin öljy alkaisi kustantaa maan uudelleen rakentamisen. Näin ei ole vielä asian laita.
Enpä usko suomalaisten firmojen enää sinne kovin innokkaasti pyrkivän. Antaa niiden tehdä, jotka kykenevät.
Syytät sunneja Irakin levottomuuksista ja väkivallasta. Vastikäänhän paljastui, että vallassa olevat shiat harjoittavat kidutuksia laajemmin kuin Saddamin hallinto.
Sanoit, etteivät terroristit ansaitse mielestäsi Geneven sopimuksen suomaa suojelua ja oikeuksia. Entäpä ne tuhannet USA:n ja Irakin nykyhallinnon toimesta syyttömänä, ilman oikeudenkäyntiä vangitut ja kidutetut? Miksi heitä saa mielestäsi kohdella noin, jos jotkut terroristit tai vastarintataistelijat eivät noudata Geneven sopimusta?
Sekaisinhan siellä kaikki on, mutta jos enemmistön vointi on huono ja tukala, niin silloin ei olla oikeilla jäljillä.
Demokratian sisäistäminen ei tapahdu hetkessä ja sitten on ne eri suuntien eri suuntiin vetäjät jne.
Mutta yleisesti ottaen en todellakaan katso, että vähemmistö saisi määrätä. Se on demokratian vastaista.
Enemmistö diktatuuriahan demokratia on. YK:n olisi pitänyt jo vuosikymmeniä olla aktiivisempi jäsenmaittensa asioiden suhteen ja kovistella ihmisoikeuksia.