Vanhanen ohitti Niinistön!

Ilkasta

"Keskustan presidenttiehdokas Matti Vanhasen kannatus ohitti kokoomuksen ehdokkaan Sauli Niinistön Yleisradion teettämän tutkimuksen mukaan.

Vanhasta kannattaa haastattelluista 19 prosenttia, Niinistöä 18. Tarja Halosen kannatus on laskenut hieman ollen 58 prosenttia. Yhtenä syynä pidetään keskiviikkoista vaalitenttiä.

Tutkimuksen teki Taloustutkimus Oy."

(Ilkka 10.12.2005)

Olisko kannattanut Saulin harkita räksytystaktiikkia uusiksi, ellei sillä hurmata muita kuin kokoomuslaisia itseään?

6

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TAO

      Aamu-seitsemän aikamerkinkin tänne. Gallupeja tulee ja menee. Ilkka-lehdessä kovin erilaisia kuin HS:ssa. Ja molemmissa kaiketi yhtä kaukana totuudesta.

      Onneksi gallupeissa ei päätetä, vaan vaaleissa :)

      Noiden ideana ei ole kuin masinoida eripuraa oikeston välille, ja taata Tarjalle vaalirauha. Ettei vaan keskustelu käänny hänen puutteidensa ja tietämättömyytensä käsittelyyn.

      Pidetään vaan oikeistorivit suorana, niin lopulta meillä on oikeistolainen Presidentti, kumpi vain, niin hyvä. Taistolaisesta ei enää ole väliksi, se on nyt nähty.

      • Ei sunkaan

        Eihän Kanervan Ike ole nyt pyrkimässä mihinkään.


      • Molli.olli

        Paraskin puhuja tietämättömyydestä


      • TAO
        Molli.olli kirjoitti:

        Paraskin puhuja tietämättömyydestä

        Alkaa jo tottumaan, taattua laatua ja hyvin perusteltua substanssia.


    • Hirveätä sumutusta

      Maanantaina Halosen kannatus oli 52%, sitten se yhtäkkiä laski 58%.iin. Haloo? Mikä ehkä vähän mättää!

      • suomalainen

        tutkimukset ovat näyttäneet Haloselle jopa suurempaakin kannatusta....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1935
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      850
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      845
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      728
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      710
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      677
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      671
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      644
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      642
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      635
    Aihe