Pyöräily helsingissä

Mitä mieltä olette pyöräilystä helsingissä? Monet valittavat siitä, että pyörillä ajetaan jalkakäytävillä jne. Kuitenkin pyörä on mielestäni ehdottomasti nopein ja järkevin vaihtoehto useassa tilanteessa, mutta autojen sekaan sillä ei yleensä uskalla lähteä. Siksi siis jalkakäytävillä huristelu kun pyöräteitä ei kulje joka paikassa.
9683
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kyllä mä olen aina uskaltanut ajaa kadulla jos pyörätietä ei ole. Ikinä en ole pyöräillyt jalkakäytävällä ja inhoan sydämeni pohjasta sitä, että aikuiset fillaroivat jalkakäytävällä.

Jätä fillari kotiin ellet uskalla ajaa siellä, missä pitää. Jos osaa liikennesäännöt ja noudattaa niitä, niin mitään ongelmia ei ole Helsingin keskustassakaan. Asun kantakaupungissa ja siellä työskentelenkin, tosin välimatkaa on vajaat kolme kilometriä.

Äänestä
  • Kyllä useissa paikoissa voi ajaa fillarilla myös autojen seassa, mutta tiukimmissa paikoissa kuten manskulla tms en sitä kyllä tee. Toisaalta näiden teiden varrella useimmiten menee pyörätie, mutta niitä ei mielestäni kyllä ole yleensä kovin hyvin merkitty, joten joutuu arpomaan.

    Toinen ärsyttävä juttu on tosiaan jalankulkijat, jotka eivät katso eteen eivätkä sivuille. No kyllä yleensä menee hyvin ja tosiaan pyöräilijöissäkin on kaistapäitä.

    Äänestä

totta, että sääntöjä rikotaan, mutta sitä tekevät
myös jalankulkijat aivan lähes rajattomasti.

Syyttävä sormi osuu liian usein pyöräilijään, mut-
sen painoarvo ei ole tasapainossa rikkomusten mää-
rään nähden. Jalankulkija pitää itseään liian u-
sein pyhänä lehmänä, jolta puuttuu suhteellisuu-
dentaju ajassa ja paikassa. Näille henkilöille
pyörätie on yhtä ja sama kuin jalankulkijoille
varattu alue, mutta auta armias, kun poikkeaa rei-
tiltä, niin se on niin väärin...

Joukossa on myös koheltajia, jotka mustamaalaavat
toilailullaan asiallisten pyöräilijöiden asemaa
liikenteessä. Sille ei voi mitään, mutta se on
kuitenkin vain rikka jalankulkijoiden rikkomusten
meressä.

Onneksi Stadi kehittyy ja väyliä tulee vuosi vuo-
delta lisää. Jos on pelkoa liikkua autojen seassa,
voi välillä taluttaakin pyöräänsä.

Äänestä

Niin koko kysymys lähti siitä kun suurimmaksi osaksi pyöräilen espoon pyöräteillä, eli en varsinaisesti kaupungissa. Helsingissä ajaessa tuntuu kuin ihmiset loisivat vihaisia katseita minuun tai jotain. Epämukavaa semmonen. Mielestäni - kuten jo sanoin- pyöräily kuitenkin sopii kaupunkiin kuin nenä päähän ja nyrkki silmään mutta niitä teitä voisi olla enemmän. Olisi varmaan aloitteen paikka.

Äänestä

Ei oo niin hehkeetä. Turussa on pari kertaa ajellut, mutta kyllä siinä sellainen hieman orpo olo on. Mieluummin pyöräteillä ajelen.

Äänestä

Minä kävelen surutta päälle kun havaitsen jonkun pyöräilevän jalkakäytävällä. Sitten paikalle kutsutaan poliisi, henkilöllisyydet ja vahingonkorvausvaatimukseni kirjataan. Pyöräilijän on paha syytellä minua mistään..... Jos joku on niin kusipäinen, että ei uskalla pyöräillä Helsingissä sääntöjen mukaan, niin liikkukoon jalkaisin.

Äänestä
  • Oletko koittanut kertaakaan...toimiiko?? Jos pyöräilijä on paikallaan ja toinen kävelee päin (oletetaan nyt että fillari ehti pysähtyä) niin luuletko saavasi vahingonkorvauksen (likaantuneesta takista?!?!)? Pyöräilijä voi tosiaan saada sakot kävelytiellä ajelusta mutta tuskin saat mitään. Toisaalta fillarilla ajelija voi vetää turpaan kun "luulee" että toinen käy päälle.

    Äänestä

  • Mitenkäs kävelet toisen päälle? Pyöräilijä osaa väistää ja jos tulet sivulta ja taklaat niin se on kyllä ilmiselvä pahoinpitely tai jotain vastaavaa ja olet oikeassa...silloin paikalle tosiaan kutsutaan poliisit. On se selvä että pyöräilijää voi rangaista mutta sen tekee poliisi eikä kukaan muu.

    Ehdottaisin kuitenkin että rauhoittuisit ja hengittäisit syvään. Jos siinä jalkakäytävällä ajelee kaikessa rauhassa ja huomioi jalankulkijat niin ei sen luulisi kenenkään päivää pilaavan ellei toinen ole jo etukäteen mielessään manannut kaikkia pyöräilijöitä. Toinen asia tietysti on jos joku ajaan sen minkä jaksaa polkea.

    Äänestä

  • luonteeltasi riidanhaastaja... (oli provo tai ei).

    Silloinhan on lukemattomia jalankulkijoita, joiden
    päälle voi tuolla logiikalla ajaa päälle. Hehän
    ovat liikennesääntöjen massarikkojia.

    Siis, ajetaan surutta jalankulkijan päälle, kun
    havaitaan heidän harhailevan muualla kuin heille
    varatulla vyöhykkeellä.

    Joo, kutsutaan vain virkavalta paikalle.

    "Jos joku on niin kusipäinen että ei uskalla
    kävellä Helsingissä sääntöjen mukaan, niin
    jääköön kotiin mussuttamaan".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Mitä mieltä olette pyöräilystä helsingissä? Monet valittavat siitä, että pyörillä ajetaan jalkakäytävillä jne. Kuitenkin pyörä on mielestäni ehdottomasti nopein ja järkevin vaihtoehto useassa tilanteessa, mutta autojen sekaan sillä ei yleensä uskalla lähteä. Siksi siis jalkakäytävillä huristelu kun pyöräteitä ei kulje joka paikassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu