Kaikkien aikojen huonnoimmat

Sufle

8

851

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joopa joo. Kyllä paljon karmeempiakin käännösbiisejä on olemassa.

      Esim.Tuo Tapsan "Kultaniityt" on ihan hieno, mutta siitä "Rockabilly paukkuu" laulusta en tykkää.

    • dodii...

      Kaikkienaikojen huonoin käännösbiisi on
      Virtuooson "En sanonut niin" eli alkuperäiseltä nimeltään "Sara with love "

    • ratapölkky

      Jos sä konduktöörin nait...oikea joiku!!!Alkuperäistä sentään joten kuten kuuntelee...

    • Salamasanteri

      oli aikoinaan Status Quon kipaleesta In the Army tehty suomiversio Armeejaan, jonka esitti muistaakseni Meiju Suvas.

    • Ei mielestäni Einin "Olen neitsyt" ole huono käännös. Tuntui ehkä aluksi, mutta sitten tajuaa, että biisissä todella on sama viesti kuin Madonnan alkuperäisessä versiossa. Varmasti Eini pääsi listalle siksi, että Madonna on niin tunnettu, erityisesti toi biisi.

      Ykkönen on kyllä hirvein. Kuuntelin sen jokin aikaa sitten - teki mieli oksentaa. Samoiten nuo Frederikin hirvitykset - ne lähinnä naurattaa, mutta niitä ei tosissaan ole tehtykkään.

      Kirsi Rannon "Ei jaksa kiinnostaa mua" on tosiaan kauhea. Korviin sattuu. Itse äänestin sitä pari kertaa. Mietin, miten on mahdollista laittaa biisiin sanoja "Apinan DNA" ja "liimautua"...."Zippo"???? Kirsi Ranto on muuten hyvä, mutta toi biisi satuttaa mua, koska ite tykkään Shania Twainistä.

      Jää vain miettimään, että kuinka moni äänestäjistä on kuullut sekä alkuperäisen että käännösversion???? Lista on varmasti tosi subjektiivinen - riippuu missä äänestyksessä mainitaan.

      • Iines.

        Tuo äänestys oli kaikenkaikkiaan ihan p..seestä, kun siinä sai samalta koneelta äänestä vaikka kuinka monta kertaa jotain tiettyä biisiä.

        Karmeimpia käännösbiisejä on Frederikillä. tuoreimpana voisi esim. mainitasen "Kumiukko" vai mikä sen biisin nimi taas olikaan ?


      • Saarnipuu
        Iines. kirjoitti:

        Tuo äänestys oli kaikenkaikkiaan ihan p..seestä, kun siinä sai samalta koneelta äänestä vaikka kuinka monta kertaa jotain tiettyä biisiä.

        Karmeimpia käännösbiisejä on Frederikillä. tuoreimpana voisi esim. mainitasen "Kumiukko" vai mikä sen biisin nimi taas olikaan ?

        kyllä ihan tietoisesti tykkää tehdä ällötyksiä.
        Se on Reetun tavaramerkki.


      • Iines. kirjoitti:

        Tuo äänestys oli kaikenkaikkiaan ihan p..seestä, kun siinä sai samalta koneelta äänestä vaikka kuinka monta kertaa jotain tiettyä biisiä.

        Karmeimpia käännösbiisejä on Frederikillä. tuoreimpana voisi esim. mainitasen "Kumiukko" vai mikä sen biisin nimi taas olikaan ?

        Unohdin myös sen jutun.

        Sai äänestää monesti. JA jotka ei tienneet äänestyksestä, äänestivät todennäköisesti tasan 0 kertaa. Eivät nämä mitkään vaalit kyllä olleetkaan.

        Eini muuten oli iloinen tosta huonoimman naisen esittämän käännösbiisin johdosta. Kyseessä on siis todellinen tähti, joka ei oo mikään tosikko. Huumorintajuisimmat osaavat nauraa myös itselleen ja tekemisilleen. Miekin teen monesti niin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      61
      6401
    2. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      201
      4708
    3. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      48
      4436
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      93
      3710
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      71
      2909
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      66
      2604
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      107
      2546
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      60
      1885
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      251
      1774
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      38
      1575
    Aihe