Kaikkien aikojen huonnoimmat

8865
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Joopa joo. Kyllä paljon karmeempiakin käännösbiisejä on olemassa.

Esim.Tuo Tapsan "Kultaniityt" on ihan hieno, mutta siitä "Rockabilly paukkuu" laulusta en tykkää.

Äänestä

Kaikkienaikojen huonoin käännösbiisi on
Virtuooson "En sanonut niin" eli alkuperäiseltä nimeltään "Sara with love "

Äänestä

Jos sä konduktöörin nait...oikea joiku!!!Alkuperäistä sentään joten kuten kuuntelee...

Äänestä

oli aikoinaan Status Quon kipaleesta In the Army tehty suomiversio Armeejaan, jonka esitti muistaakseni Meiju Suvas.

Äänestä

Ei mielestäni Einin "Olen neitsyt" ole huono käännös. Tuntui ehkä aluksi, mutta sitten tajuaa, että biisissä todella on sama viesti kuin Madonnan alkuperäisessä versiossa. Varmasti Eini pääsi listalle siksi, että Madonna on niin tunnettu, erityisesti toi biisi.

Ykkönen on kyllä hirvein. Kuuntelin sen jokin aikaa sitten - teki mieli oksentaa. Samoiten nuo Frederikin hirvitykset - ne lähinnä naurattaa, mutta niitä ei tosissaan ole tehtykkään.

Kirsi Rannon "Ei jaksa kiinnostaa mua" on tosiaan kauhea. Korviin sattuu. Itse äänestin sitä pari kertaa. Mietin, miten on mahdollista laittaa biisiin sanoja "Apinan DNA" ja "liimautua"...."Zippo"???? Kirsi Ranto on muuten hyvä, mutta toi biisi satuttaa mua, koska ite tykkään Shania Twainistä.

Jää vain miettimään, että kuinka moni äänestäjistä on kuullut sekä alkuperäisen että käännösversion???? Lista on varmasti tosi subjektiivinen - riippuu missä äänestyksessä mainitaan.

Äänestä
  • Tuo äänestys oli kaikenkaikkiaan ihan p..seestä, kun siinä sai samalta koneelta äänestä vaikka kuinka monta kertaa jotain tiettyä biisiä.

    Karmeimpia käännösbiisejä on Frederikillä. tuoreimpana voisi esim. mainitasen "Kumiukko" vai mikä sen biisin nimi taas olikaan ?

    Äänestä

  • Iines. kirjoitti:

    Tuo äänestys oli kaikenkaikkiaan ihan p..seestä, kun siinä sai samalta koneelta äänestä vaikka kuinka monta kertaa jotain tiettyä biisiä.

    Karmeimpia käännösbiisejä on Frederikillä. tuoreimpana voisi esim. mainitasen "Kumiukko" vai mikä sen biisin nimi taas olikaan ?

    kyllä ihan tietoisesti tykkää tehdä ällötyksiä.
    Se on Reetun tavaramerkki.

    Äänestä

  • Iines. kirjoitti:

    Tuo äänestys oli kaikenkaikkiaan ihan p..seestä, kun siinä sai samalta koneelta äänestä vaikka kuinka monta kertaa jotain tiettyä biisiä.

    Karmeimpia käännösbiisejä on Frederikillä. tuoreimpana voisi esim. mainitasen "Kumiukko" vai mikä sen biisin nimi taas olikaan ?

    Unohdin myös sen jutun.

    Sai äänestää monesti. JA jotka ei tienneet äänestyksestä, äänestivät todennäköisesti tasan 0 kertaa. Eivät nämä mitkään vaalit kyllä olleetkaan.

    Eini muuten oli iloinen tosta huonoimman naisen esittämän käännösbiisin johdosta. Kyseessä on siis todellinen tähti, joka ei oo mikään tosikko. Huumorintajuisimmat osaavat nauraa myös itselleen ja tekemisilleen. Miekin teen monesti niin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sufle kirjoitti:

käännösbiisit.

http://www.matkalla.org/blog/archives/2005/09/000996.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu