Olen useasti kuullu tai lähinnä lukenut, että hanki elämä ja mä aattelin nyt sitten hankkia sen. Elikkä mistä sen saa hankittua?
Elämä hakusessa
19
638
Vastaukset
- luke67
Ohjeita otetaan vastaan.
- Kuunkulkija
löytää erilaisia elämiä mutta kaikki tuntuu niin ylimainostetuilta. Toisen elämiä ei viitsi elää kun nekään ei tunnu monasti olevan sen kummosempia ja virtuaalielämästä puuttuu elämä.
Mitä siis tehdä? Pitäisiköhän vaan uskoa että elämät on ihan sattumia niin kuin sopassa ja koettaa löytää ne mantelit joiden sisällä on luumu... eikun timantti. Sekin vaatii ponnistuksia kun manteleita on niin paljon. Ja sitten kun ei viitsisi hakea niitä toisten sopasta. Ja luumut on liukkaita.
Toisaalta, kun aina on niin kiire ettei ehdi tehdä yhtään mitään. Nytkin on kiire nukkumaan että ehtii herätä aamulla. Sitten illanmittaan on kiire että ehtii nukkumaan että ehtii herätä että ehtii ajoissa taas nukkumaan.
näistä sitten pitäisi löytyä elämän tarkoitus. Tai tarkoituksettomuus. Sattumaako? Siltä pahasti tuntuu. Menen kysymään elämää Valtion Hankintakeskuksesta. Nehän hommaa kaiken näköistä... - rahtari1 evk
kirjaversiona ,akateemisesta kirjakaupasta ja vielä kovakantisena painoksena
- Kuunkulkija
ei ole paljon pitkiä sanoja ja vaikeita lauseita. Aina kun on sellanen kiire ettei ehdi ajattelemaan. Toisilla on monasti ongelmana se että mihin ne on menossa mutta mulla on ongelma siinä että mistä oon tulossa.
Toisaalta, jos ehtisi ajattelemaan niin ei ehtisi tehdä mitään. Nyt jos menisi nukkumaan niin ehtisi herätä. - rahtari1
Kuunkulkija kirjoitti:
ei ole paljon pitkiä sanoja ja vaikeita lauseita. Aina kun on sellanen kiire ettei ehdi ajattelemaan. Toisilla on monasti ongelmana se että mihin ne on menossa mutta mulla on ongelma siinä että mistä oon tulossa.
Toisaalta, jos ehtisi ajattelemaan niin ei ehtisi tehdä mitään. Nyt jos menisi nukkumaan niin ehtisi herätä.no perskule on sullakin ongelmat ja pahat vielä ,mä hain sen kirjan 20kymmentä vuotta sitten OPI ELÄMÄÄN niin lopputulos oli avioero hautajaiset ja työpaikasta lopputili
- Kuunkulkija
rahtari1 kirjoitti:
no perskule on sullakin ongelmat ja pahat vielä ,mä hain sen kirjan 20kymmentä vuotta sitten OPI ELÄMÄÄN niin lopputulos oli avioero hautajaiset ja työpaikasta lopputili
se sitten vaikutti aika paljon elämääsi. Mää kun luin kolme vuotta sitten Dänikenin kirjan Vieraita Avaruudesta niin kaks vuotta sitten erottiin ja poika tykkää asua mun luona kun täällä on kuulemma niin eksoottista....
Nyt täytyy mennä nukkumaan jos olis paremman näkönen aamulla. Toisaalta, peilithän aina valehtelee. - rahtari1
Kuunkulkija kirjoitti:
se sitten vaikutti aika paljon elämääsi. Mää kun luin kolme vuotta sitten Dänikenin kirjan Vieraita Avaruudesta niin kaks vuotta sitten erottiin ja poika tykkää asua mun luona kun täällä on kuulemma niin eksoottista....
Nyt täytyy mennä nukkumaan jos olis paremman näkönen aamulla. Toisaalta, peilithän aina valehtelee.niinku hyviä unosia vaan ja palataan asiaan MORO
- mari_73
luettavaa sai ainaki hesarist...ööh ai elämä..ox se sit niinku joitai irtonroit si ärrält
- AMR-52
...mari..))) ei oo ärrä viel auki..((( pittää elää iliman..ärrääääää...)))))
- mari_73
AMR-52 kirjoitti:
...mari..))) ei oo ärrä viel auki..((( pittää elää iliman..ärrääääää...)))))
huoment beibs...
ööh mut ääsmarketti o auki...kait siäl o lehtii mää tierä ku e o namihyllyy pidemmäl päässy *wirn*
- Odotteluelämän viettäjä
kyllä käsitteli aiheen jo niin perustavanlaatuisen kokonaisvaltaisesti, että uskaltaako tuohon enää mitään lisätä..
Ehkä kuitenkin sen, että minä itse kärsin ns. vajareista elämän suhteen, koska en voi elää täydellä teholla. (ei ole vartsuu..)
Yritän parantua ja suoritan vain päiviä, joiden kohokohta on suklaapirtelö.
Elämän omaaminen on kyllä kiinni näkökulmasta. Ns. partyanimalit ajattelevat, ettei esim. nörteillä ole elämää (mielekästä sellaista ainakaan) ja toisinpäin.
Ehkei kannattaisi etsiä elämää sinänsä helposti löydettävissä olevana kokonaispakkauksena vaan vaikka ensin kartoittaa oma arvojärjestyksensä ihanne-elämän suhteen ja sitten voikin pikkuhiljaa - sama kuin edellä
mata, että elämä on se, mikä tapahtuu sen suunnitelmien toteuttamisen pieleen mennessä..
- jossain ulkona
se on!
- kippari
niitä monia paikkoja mistä hakea sellainen elämä;=)Anna elämä lapelle,elämys matka yms.Mut itse hain uudenelämän elämä oy firmasta nyt on hyvää elää uutta ja parempaa elämää:=)))
- Kuunkulkija
toi sun löytämäs Elämä Oy. Onko sillä joku katuosoite vai sijaitseeko se jossain ylempänä? Tiedätkö käykö luottokortit myös? Saitko ostamasi elämän mahtumaan muovipussiin vai toiko ne sen kotiin saakka? Olet ilmeisesti ollut tyytyväinen hankintaasi? Onko se määräaikainen vai jatkuva?
- Elämätön
kuulosti toi mainitsemasi firma.
- kippari
Kuunkulkija kirjoitti:
toi sun löytämäs Elämä Oy. Onko sillä joku katuosoite vai sijaitseeko se jossain ylempänä? Tiedätkö käykö luottokortit myös? Saitko ostamasi elämän mahtumaan muovipussiin vai toiko ne sen kotiin saakka? Olet ilmeisesti ollut tyytyväinen hankintaasi? Onko se määräaikainen vai jatkuva?
parempaa elämää kohta voi olla kun sain elämä oy.stä
tän nykyisen;=)Ei sinne muistaakseni käynnyt luottokortti ainut oli s-kortti joka kävin ja se oli määräaikainen aluksi jos elän viellä vuoden päästä sopimus jatkuu siitä taas eteenpäin:=) - kippari
Elämätön kirjoitti:
kuulosti toi mainitsemasi firma.
hyvä elämä jonka sain sieltä elämä oy et nyt vaan laulelen ei elämää sen enempää tai elämä on ihanaa kun sen oikein oivaltaa et näin:=)
- Elämätön
kippari kirjoitti:
hyvä elämä jonka sain sieltä elämä oy et nyt vaan laulelen ei elämää sen enempää tai elämä on ihanaa kun sen oikein oivaltaa et näin:=)
arvokaskin? Tai sama kai se on jos se sulla toimi:) Mä taidan ensin keittää sumppia ja syödä muutaman palan leipää, et jaksaa lähteä tutkimaan tuota liikettä. Sul sattus olemaan yhteystietoja siihen liikkeeseen? No siehän pääset kohta Idolsiin kun noin lauleskelet. Sehän voi tuoda sulle mainetta ja mammonaa vai oliko kenties tarkoituskin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330893Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764215Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972735Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331901Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5911670- 861596
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751570Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591506Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721250