Turvasatama, tulkaa ja katsokaa

ikionnellinen

Adventistit ovat Jumalan viimeinen kansa, jonka luokse jokaisen joka haluaa olla pelastettujen joukossa Jeesuksen tullessa, on tultava. Kaikki pelastetut liittyvät saman pelastuksen lipun alle, sen totuuden ja sanoman joka on annettu viimeiselle seurakunnalle, Jumalan silmäterälle. Pedon merkin vastaanottajat Jumala on tuhoava sanasa mukaisesti, mutta sapatti on merkki joka erottaa seurakunnan noista jumalttomista ja nimikristityistä.

9

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanansattaja

      THE ATONEMENT WAS NOT FINISHED AT THE CROSS

      "Now while our great High Priest is making the atonement for us, we should seek to become perfect in Christ." The Great Controversy, p 623.

      "...instead of coming to the earth at the termination of the 2300 days in 1844, Christ then entered the most holy place of the heavenly sanctuary to perform the closing work of atonement preparatory to His coming". The Great Controversy, p. 422

      "Instead of the prophecy of Daniel 8:14 referring to the purifying of the earth, it was now plain that it pointed to the closing work of our High Priest in heaven, the finishing of the atonement..."Testimonies for the Church. vol. 1. p. 58

      • Kristittyjen ja Raamatun Jeesus huusi ristillä "se on täytetty". Ja me uskomme häntä. Sovitus oli täydellinen ristillä eikä Hänen tai kenenkään muunkaan tarvitse sitä missään eikä koskaan jatkaa. Mutta Ellen ei sen vertaa kunnioita Jumalaa, että edes tämän asian saisi totuuden mukaisesti opetettua. Ellen ei saarnannut evankeliumia, vaan pahoilta hengiltä näyissä saamiaan eksytyksiä, kuten nyt tätäkin.


      • toinenadventti
        uskova_1 kirjoitti:

        Kristittyjen ja Raamatun Jeesus huusi ristillä "se on täytetty". Ja me uskomme häntä. Sovitus oli täydellinen ristillä eikä Hänen tai kenenkään muunkaan tarvitse sitä missään eikä koskaan jatkaa. Mutta Ellen ei sen vertaa kunnioita Jumalaa, että edes tämän asian saisi totuuden mukaisesti opetettua. Ellen ei saarnannut evankeliumia, vaan pahoilta hengiltä näyissä saamiaan eksytyksiä, kuten nyt tätäkin.

        Tee parannus ja ota Jeesus ensimmäiseksi eläämääsi, hylkää Ellenin palvominen!


      • IS THE SABBATH
        toinenadventti kirjoitti:

        Tee parannus ja ota Jeesus ensimmäiseksi eläämääsi, hylkää Ellenin palvominen!

        THE SEAL OF GOD IS THE SABBATH

        "The sign, or seal, of God is revealed in the observance of the seventh day Sabbath, the Lord's memorial of creation". Testimonies for the Church. vol. 8. p. 117.

        "...Too late they see that the Sabbath of the fourth commandment is the seal of the living God". The Great Controversy. p. 640.


      • toinenadventti kirjoitti:

        Tee parannus ja ota Jeesus ensimmäiseksi eläämääsi, hylkää Ellenin palvominen!

        Oletpas vitsikäs.

        Elleninpalvojaksi minua on yritetty saada ja siksi juuri otinkin selvää mistä on Ellenissä kysymys. Varo Elleniä ja kaikkea, mitä hän on suustaan ja kynästään ulos päästänyt!


      • littlebylittle
        toinenadventti kirjoitti:

        Tee parannus ja ota Jeesus ensimmäiseksi eläämääsi, hylkää Ellenin palvominen!

        Kiusaako sinua jos toiset osoittavat leipäsi olevan homeessa??


      • kolme enkeliä
        uskova_1 kirjoitti:

        Oletpas vitsikäs.

        Elleninpalvojaksi minua on yritetty saada ja siksi juuri otinkin selvää mistä on Ellenissä kysymys. Varo Elleniä ja kaikkea, mitä hän on suustaan ja kynästään ulos päästänyt!

        Uskova_1 on valitettavasti paaduttanut sydämensä kuten Faarao. Joskus tulee aika katsoa totuutta silmiin, sitä ei voi paeta.


    • samassa

      menevät niin adventistit, marianpalvojat, sunnuntainviettäjät ja muutkin nimikristityt. Ei siinä taatusti paljon paina, huilaatko lauantaina vai sunnuntaina.

      • taram2

        Kristus saapuu tai totaalisen tuhon aikana,noutamaan seurakuntansa.

        Ei Kristus nuku,niinkuin suurin osa ihmiskunnasta.Ihmiskunta enimmäkseen laittaa turvansa omaan voimaansa,järjestöihin ja politiikkaan.He ovat tämän maailman hallitsijan kannattajia.

        Kuka hallitsee vielä tätä maailmaa?
        Sama enkeli joka erämaassa tuli Jeesuksen luo ja näytti Hänelle kaikki maailman valtakunnat ja sanoi:"kaiken tämän minä annan sinulle,jos polvistut eteeni ja kumarrat minua".
        Ei hän olisi voinut niin sanoa jos ei omistaisi kaikkia ajan virrassa olleita valtakuntia.
        Hänen viimeinen epätoivoinen yrityksensä tulee olemaan kaiken tuhoaminen myös ja nimenomaan Kristuksen seurakunnan,mutta se jää yritykseksi.

        Miksi rukoilla poliittisten järjestelmien puolesta?
        On oikein rukoilla siksi että he antaisivat vapauden viedä evankeliumia,mutta sekin vapaus loppuu kohta.
        Sen jälkeen rukoilut kohdistuu vain Kristuksen tuloon ja seurakunnan pelastukseen sekä Jumalan Nimen pyhitykseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      95
      6092
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      55
      5068
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      57
      4212
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3809
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      8
      3568
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      114
      3110
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2513
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2449
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      52
      2169
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      21
      1545
    Aihe