Turvasatama, tulkaa ja katsokaa

ikionnellinen

Adventistit ovat Jumalan viimeinen kansa, jonka luokse jokaisen joka haluaa olla pelastettujen joukossa Jeesuksen tullessa, on tultava. Kaikki pelastetut liittyvät saman pelastuksen lipun alle, sen totuuden ja sanoman joka on annettu viimeiselle seurakunnalle, Jumalan silmäterälle. Pedon merkin vastaanottajat Jumala on tuhoava sanasa mukaisesti, mutta sapatti on merkki joka erottaa seurakunnan noista jumalttomista ja nimikristityistä.

9

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanansattaja

      THE ATONEMENT WAS NOT FINISHED AT THE CROSS

      "Now while our great High Priest is making the atonement for us, we should seek to become perfect in Christ." The Great Controversy, p 623.

      "...instead of coming to the earth at the termination of the 2300 days in 1844, Christ then entered the most holy place of the heavenly sanctuary to perform the closing work of atonement preparatory to His coming". The Great Controversy, p. 422

      "Instead of the prophecy of Daniel 8:14 referring to the purifying of the earth, it was now plain that it pointed to the closing work of our High Priest in heaven, the finishing of the atonement..."Testimonies for the Church. vol. 1. p. 58

      • Kristittyjen ja Raamatun Jeesus huusi ristillä "se on täytetty". Ja me uskomme häntä. Sovitus oli täydellinen ristillä eikä Hänen tai kenenkään muunkaan tarvitse sitä missään eikä koskaan jatkaa. Mutta Ellen ei sen vertaa kunnioita Jumalaa, että edes tämän asian saisi totuuden mukaisesti opetettua. Ellen ei saarnannut evankeliumia, vaan pahoilta hengiltä näyissä saamiaan eksytyksiä, kuten nyt tätäkin.


      • toinenadventti
        uskova_1 kirjoitti:

        Kristittyjen ja Raamatun Jeesus huusi ristillä "se on täytetty". Ja me uskomme häntä. Sovitus oli täydellinen ristillä eikä Hänen tai kenenkään muunkaan tarvitse sitä missään eikä koskaan jatkaa. Mutta Ellen ei sen vertaa kunnioita Jumalaa, että edes tämän asian saisi totuuden mukaisesti opetettua. Ellen ei saarnannut evankeliumia, vaan pahoilta hengiltä näyissä saamiaan eksytyksiä, kuten nyt tätäkin.

        Tee parannus ja ota Jeesus ensimmäiseksi eläämääsi, hylkää Ellenin palvominen!


      • IS THE SABBATH
        toinenadventti kirjoitti:

        Tee parannus ja ota Jeesus ensimmäiseksi eläämääsi, hylkää Ellenin palvominen!

        THE SEAL OF GOD IS THE SABBATH

        "The sign, or seal, of God is revealed in the observance of the seventh day Sabbath, the Lord's memorial of creation". Testimonies for the Church. vol. 8. p. 117.

        "...Too late they see that the Sabbath of the fourth commandment is the seal of the living God". The Great Controversy. p. 640.


      • toinenadventti kirjoitti:

        Tee parannus ja ota Jeesus ensimmäiseksi eläämääsi, hylkää Ellenin palvominen!

        Oletpas vitsikäs.

        Elleninpalvojaksi minua on yritetty saada ja siksi juuri otinkin selvää mistä on Ellenissä kysymys. Varo Elleniä ja kaikkea, mitä hän on suustaan ja kynästään ulos päästänyt!


      • littlebylittle
        toinenadventti kirjoitti:

        Tee parannus ja ota Jeesus ensimmäiseksi eläämääsi, hylkää Ellenin palvominen!

        Kiusaako sinua jos toiset osoittavat leipäsi olevan homeessa??


      • kolme enkeliä
        uskova_1 kirjoitti:

        Oletpas vitsikäs.

        Elleninpalvojaksi minua on yritetty saada ja siksi juuri otinkin selvää mistä on Ellenissä kysymys. Varo Elleniä ja kaikkea, mitä hän on suustaan ja kynästään ulos päästänyt!

        Uskova_1 on valitettavasti paaduttanut sydämensä kuten Faarao. Joskus tulee aika katsoa totuutta silmiin, sitä ei voi paeta.


    • samassa

      menevät niin adventistit, marianpalvojat, sunnuntainviettäjät ja muutkin nimikristityt. Ei siinä taatusti paljon paina, huilaatko lauantaina vai sunnuntaina.

      • taram2

        Kristus saapuu tai totaalisen tuhon aikana,noutamaan seurakuntansa.

        Ei Kristus nuku,niinkuin suurin osa ihmiskunnasta.Ihmiskunta enimmäkseen laittaa turvansa omaan voimaansa,järjestöihin ja politiikkaan.He ovat tämän maailman hallitsijan kannattajia.

        Kuka hallitsee vielä tätä maailmaa?
        Sama enkeli joka erämaassa tuli Jeesuksen luo ja näytti Hänelle kaikki maailman valtakunnat ja sanoi:"kaiken tämän minä annan sinulle,jos polvistut eteeni ja kumarrat minua".
        Ei hän olisi voinut niin sanoa jos ei omistaisi kaikkia ajan virrassa olleita valtakuntia.
        Hänen viimeinen epätoivoinen yrityksensä tulee olemaan kaiken tuhoaminen myös ja nimenomaan Kristuksen seurakunnan,mutta se jää yritykseksi.

        Miksi rukoilla poliittisten järjestelmien puolesta?
        On oikein rukoilla siksi että he antaisivat vapauden viedä evankeliumia,mutta sekin vapaus loppuu kohta.
        Sen jälkeen rukoilut kohdistuu vain Kristuksen tuloon ja seurakunnan pelastukseen sekä Jumalan Nimen pyhitykseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      89
      4484
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      101
      3870
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3539
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3220
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      43
      2892
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2539
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2412
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2116
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      16
      1791
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      35
      1725
    Aihe