Taso on romahtanut. Nyt kun tarkemmin ajattelee, ehkä ois pitänyt äänestää Karoliinat ja muut finaaliin, koska olisi ollut muutakin katseltavaa kuin säteilevä persoona. Joo, kyllähän noikin myy levyi kun teinit ostaa, mutta finaaleja ei ole yhtä nautinnollista seurata kuin vuonna 2003, sillä aika paljon on epäpuhtautta ja epävireisyyttä.
Ekan Idolsin finalisteilla meni paljon paremmin.
Ekan Idolsin finalisteilla meni paljon paremmin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Samaa mieltä taso on laskenut..mieluummin valitsisin ilkan kuin katrin koska ilkalla on jalatmaassa ja muutenkin hauska persoona vaikka ääni eioo hyvä..katrilla taas ääni ihan kohtalainen mutta ärsyttävä ämmä muuten..on sillä tyttelillä noussu pissipäähän!
On kyllä todella heikkotasonen kisa, vaikka siellä onki Katri jolla on upee ja puhdas ääni(vaikka ihan joskus menee epävireisen puolelle) Mutta kun ottaa huomioon minkälaiset epävireiset äänet sekä Petellä että Ilkalla on ollu koko ajan, niin Katrin lauluääni on todella hienoa kuultavaa heihin verrattuna. Siellä ois pitänyt ehdottomasti olla mukana viimeiseen asti sekä Pauliina että Henna. Tytöillä oli sellaset äänet että oksat pois. On se kumma että Nina Tapio laulunopettajana ei muka huomaa miten epävireisinä on sekä Pete että Ilkka olleet mukana kisassa. Aina hän kyllä jaksaa painottaa että Katrin ääni epävireessä, kun taas nämä muut tuomarit on huomanneet poikien epävireisyyden. Jone Nikula on koko ajan oikeessa, eli Ilkka on kuin pelle lavalla, eikä oo sellasta totuudenpohjaa hänen laulutyylissään. Ottaa niinku huumorilla joka kappaleen, kun pitäis rutistaa tosissaan sitä parastaan. Enpä oo Katrissa huomanut mitään ylimielisyyttä, vaan on kyllä erittäin herttainen ja aito tyttö. Jos Katri ei voita niin on maailmankirjat sekasten, kuten Nikulaki totesi niin ei uskalla edes ajatella et minkälaista presidenttiä tänne valitaan jos tuo neitonen ei taistele voitosta
Oikein selkäpiitä karmii, kun vedetään korkeita kohtia ja Robbie Williamsia, ja ääni menee missä sattuu. Kaikki varmasti osaavat laulaa esim. lastenlauluja, mutta erityisen upeita, persoonallisia tai kantavia äänet eivät ole. Todellakin vuonna 2003 taso oli paljon parempi! Näistä finalisteista mielestäni Pauliinalla ja Agneksella oli oikeasti hyvä ääni. Mutta tässä kisassahan ratkaisevat muut avut. Pete on kieltämättä syötävän suloinen, mutta ääni ei ole erityinen. Harmi.