Kertokaas mulle mikä ois paras viini jouluruuan kera?? J a hinta myös?? Kiitos
Mikä ois paras viini..
6
1437
Vastaukset
- Viininystävä
Tyypillisen suomalaisen jouluruuan (suolakalat, laatikot, kinkku...) kanssa maistuu ehdottomasti parhaiten olut. Tummahko jouluolut.
Viiniä voi naukkailla sitten ruuan päälle ihan omana itsenään. Vaikkapa jotain lämpimäntäyteläistä italialaista Amaronea. Kolmisenkymppiä. - ...........
se on paras mistä itse tykkää. punkku on paras mielestäni niin kasvisruoalle, pastalle, lihalle, kalalle, äyriäisille kuin salaateille, leivälle, oliiveille ja jogurtille. sekä kylmille että lämpimille ruoille, alkupaloille kuin pääruoillekin. eli koitapa sinäkin vaikkapa punaviiniä.
- omasta mausta
Alkoon, jossa on hyvä viinivalikoima kun menet, niin siellä on yleensä, joku, joka osaa suositella, mitä kannattaa ottaa minkäkin ruoan kanssa. Missäpäin muuten asut...noin alkoja ajatellen?
Itse käytän yleisviininä...mikä siis sopii jouluruuista laatikoiden ja liharuokien kanssa, Trivento Bonardaa. Keskitäyteläinen ja hinta-laatusuhteeltaan erinomainen. Hinta on joku 7 euron paikkeilla. Kalan kanssa taas valkoviini...siinä on taas niinpaljon siitä kiinni, tykkääkö kuivasta vai makeasta. Mun mielestä esim KWV:n (eteläafrikkalainen) chardonnay sopii ihan hyvin (on kuiva, makeista kun en pidä). - Lainailija
Altia on tuottanut Chilestä hyvinkin kohtuuhintaisen kausiviinin, josta tunnettu viiniguru kirjoittaa seuraavaa:
”Jouluisen tuoksuinen ja makuinenkin, keskitäyteläinen pehmeä, mausteisen hedelmäinen ja helppo viini, sopii erinomaisesti kinkkuviiniksi. Tämä jo viime joulunajalta tuttu viini on nyt saatavana myös kuuden pullon tyylikkäässä, jouluisessa kantolaatikossa. Hintakin on ihan kohtuullinen.”
http://www.kolumbus.fi/rahola/iwfs/viinit.html#nov05
Alkon sivuston tuotesivuilta: ”Chile. Altia, Central Valley. Punainen; tuore. Tuoksu: herukkainen. Maku: keskitäyteläinen, notkea, pehmeän luumuinen, hieman mausteinen. Rypäleet: Merlot (85 %), Cabernet Sauvignon (15 %).”
* * *
Suomalaisen joulupöydän ruuat ovat viinin kannalta epäkiitollisia. Mitään kovin kallista viiniä ei joulupöytään todellakaan kannata nostaa, jos asiaa ajattelee VIININ kannalta. Yli kympin pullot kannattaa suosiolla jättää muiden ruokien kanssa nautittavaksi.
Tuossa nyt olisi kinkun kyytipojaksi varsin edullista (6,36 €) juotavaa. En ole itse vielä ehtinyt koemaistaa, mutta taidanpa tehdä sen.- Lainailija
Tähtiyö-viinin hinnaksi on näköjään mainittu Raholan viiniarvostelusivustossa 6,50 € / pullo, mutta Alkon nettisivuilla noteeraus on tuo mainitsemani 6,36 €.
http://www.alko.fi/tuotteet => Jouluisia juomia
- Itse suosin
possun ja kalkkunan kanssa tuhdimpaa ja maukkaampaa valkoviiniä. En nyt muista nimiä. Kysy apuja Alkosta tai hanki Viinistä viiniin 2006.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2195472NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1325054Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku274861Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1242088- 4041817
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a891677Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova221639Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann141559- 931323
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3791300