kaveri inkeristä dokumentin epäkohta

Lauri

Maanantaina tulleen inkeriläisistä kertoneen dokumentin häiritsevä epäkohta:
"Neuvostoliittoon lähteminen vapaaehtoista"

Eikö palauttaminen ollutkaan pakollista?, en usko että monikaan inkeriläinen lähti vapaaehtoisesti.

Valpohan asiaa valvoi ja palautti poliisikyydillä
piileskelijät Venäjälle.

Yleisradio pyrkii aivan venäläisten tavalla muuttamaan historian kerrontaa,ei uskoisi nykysuomesta.
Palauttaminen on häpeä mikä meidän pitää kestää ja hyväksyä,ei voinut muuta?

Mutta nykyinkeriläiset ovat jo aiheuttaneet harmia meille aivan tarpeeksi...
Ja karkotettu on jo muutamia satoja vasta.

6

595

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ressu

      Suomen armeijassa palvelleet inkeriläiset (ja muutkaan maahan saapuneet Neuvostoliiton kansalaiset) eivät lähteneet vapaaehtoisesti. Kyllä neuvostokansalaisten palauttaminen sisältyi rauhansopimukseen. Palautukset tapahtuivat pääosin jo ennen Valpon perustamista.

      Inkeriläisiä karkasi mm. Ruotsiin. Osa piileskeli Suomessa jopa useita vuosia sodan jälkeen.

      Jotkut jäivät kiinni ilmiantojen perusteella ja pidätettiin, sekä lähetettiin Neuvostoliittoon.

      Suomen armeijassa palvelleet saivat tuomioita. Pakkotyötä ja vankeutta. Vihollisen armeijassa palvellut ei voi jäädä rangaistuksetta.

      Olen tavannut Suomessa jonkun inkeriläisveteraanin, joka on Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen palannut Suomeen 1990-luvulla. Kyllä heillä on mielenkiintoisia tarinoita Siperian reissustaan.

      • arvo-poika........

        oli että väkisin suomeen tuodut pitää palauttaa!
        Näin Virolaisen Johanneksen haastattelussa toteaa.


    • faktaa.

      Suurin osa inkeriläisistä palautettiin siten, että heille lähetettiin kutsu saapua määrättyyn paikkaan kotiinkuljetusta varten. Suurin osa totteli kutsua, koska moni halusi oikeasti kotikonnuilleen, mikä on ihan luonnollista. Jotkut myöskin pelkäsivät, että myöhemmin voi kuitenkin tulla pakkosiirto Suomesta, vaikkei sitä sitten koskaan tullutkaan. Osa sotatoimiin osallistuneista inkeriläisistä oli "most wanted"-listalla, joten heidän kohdallaan kyse oli pakosta, mutta he olivatkin vain pieni murto-osa kaikista palautetuista. Suomeen jäikin vielä tuhansia inkeriläisiä, eikä heidän peräänsä kukaan koskaan sen kummemmin kysellyt.

    • Inkeriläisten

      Historiaa sivustolta www.inkeri.com

    • sekä huijattiin

      Unto Parvilainen kertoo kirjassaan Berijan tarhat Inkeriläisten kohtaloista:

      "Kun inkeriläiset pakotettiin v: n 1944 lopulla palaamaan Suomesta Neuvostoliittoon, alkoi tämän väestöryhmän kuolemanmarssi. Ennen Suomesta lähtöä olivat kontrollikomitean edustajat pitäneet joukkokokouksia, joihin Suomeen evakuoituja inkeriläisiä oli kehotettu saapumaan. Agitaattorit selittivät inkeriläisille, että nyt sodan päätyttyä ovat olot Venäjällä kokonaan muuttumassa. Kirkot avataan ja talonpojille annetaan heidän aikaisemmin omistamansa maat Inkerissä, maat jotka nyt kuuluivat kolhooseille. Nyt piti vain ostaa rahoillaan siemenviljaa, hyviä hevosia ja rotukarjaa kotiin vietäväksi, samoin maatalouskoneita ja työvälineitä."

      "Kun vielä suomalaisetkin (punaiset) viranomaiset painostivat inkeriläisiä lähtemään kotiinsa, ei monellakaan ollut valinnan varaa. He hankkivat kotieläimiä ja työvälineitä ja lähtivät heille varatuilla junilla paluumatkalleen."

      "Jo Viipuriin päästyään havaitsivat inkeriläiset tulleensa petetyiksi. Vaunujen oville ilmestyivät aseistetut vartijat ja matkustajien tarkastus alkoi. Ensimmäiseksi erotettiin muista ne miehet, joilla oli saapashousut - he olivat ilmeisesti avustaneet fasisteja (neuvostopropagandan mukaan suomalaisetkin olivat muka fasisteja ;) ase kädessä. Sen jälkeen otettiin vaunuista muut miespuoliset inkeriläiset, ja junaa seuranneet tavaravaunut, joissa oli kotieläimiä, siemenviljaa ja maatalouskoneita, irroitettiin junasta. Eläimet ja muu Suomesta tuotu omaisuus jaettiin Leningradin seudun venäläisille kolhooseille."

      "Juna, johon nyt oli jäänyt vain naisia lapsineen, lähti edelleen Viipurista ja pysähtyi jossain Jaroslavin lähipitäjässä. Ympärillä oli syvälumista, synkkää metsää, johon naisten ja lasten piti toistaiseksi sijoittua. Naiset olivat kaivaneet lumeen kuoppia ja koloja ja koettaneet suojella lapsiaan pakkaselta, mutta monia lapsia oli paleltunut kuoliaaksi jo ensimmäisenä yönä.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Vasta kolmantena päivänä olivat epätoivoiset matkustajat saaneet marssia tavaroineen pitäjän kunnantalolle"

      "Inkeriläiset miehet sen sijaan joutuivat tarkempaan seulontaan. Berijan agentuuri otti selvää, mitä kukin oli tehnyt Suomessa ollessaan. Suomen armeijassa palvelleet saivat yleensä 10-25 vuoden tuomioita, kun siviilimiehet sen sijaan pääsivät 5-8 vuoden pakkotyötuomioilla »isänmaanpetoksesta»."

      "Leirissämme oli koko joukko inkeriläisiä miehiä, jotka olivat sodan aikana olleet Suomessa, muutamat heistä vapaaehtoisina Suomen armeijassakin. He kantoivat raskaan kohtalonsa arvokkuudella ja mielenlujuudella, vaikka tiesivät vähälukuisen kansanheimonsa tulleen ehkä ikiajoiksi hajotetuksi ja hävitetyksi. Inkeriläisten veljiemme kokemukset olivat tyypillistä Stalinin-Berijan aikakauden kylmää ja raakaa politiikkaa. Siinä ei ollut »pienten kansojen suojelua*, vaan systemaattista hävitystä, juuri sitä, mitä vastaan neuvostopropaganda ylevästi selittää taistelevansa."

      "Esimerkkejä pienten väestöryhmien järjestelmällisestä, valtiojohtoisesta tuhoamisesta on löydettävissä nimenomaan Neuvostoliiton alueelta. Niiden tarkoituksena on ollut hävittää ei-venäläinen rotu tai siirtää se toisille seuduille joko kostotoimenpiteenä tai poliittisista syistä."

      "Inkeriläisten entinen asuma-alue on nykyään kansoitettu puhtaasti venäläistä alkuperää olevalla väestöllä ja siten on slaavilainen ekspansio jälleen tehnyt rodullisen aluevaltauksen"

      Nykyinkeriläiset ovat täysin venäläistetty ja siksi he ovat kuin muutkin venäläiset, samoin kuin monet vironvenäläisetkin.

      Vaikka kirja on ilmestynyt ensimmäisen kerran jo vuonna 1957, ja jokaisella suomalaisella olisi ollut mahdollisuus saada todellista tietoa neuvostosysteemistä, niin miksi neuovostopropaganda (YLE ym. punikki toimittajat) edelleen saavat levittää valheellista tietoa??!!

      • Lauri

        Pakkoluovutetut vai suositusten perusteella lähteneet. Tämä on mikä painaa meidän suomalaisten omatunnolla!
        Heimosoturit ja soomepoisid on meidän kontolla ja pysyy. Tehty mikä tehty! vaikealla ajalla raskas päätös!!!

        Muistan asiaa vain uutisoidun,että kaikki pakotettiin lähtemään. Näinhän Manu ja kumppanit asian esitti.

        Tutkimusta ja sen tuloksia jään odottamaan, se on omatuntomme helpottamiseksi oleellinen asia.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1910
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      834
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      787
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      258
      717
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      698
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      669
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      653
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      633
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      633
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      626
    Aihe