Muistojen Joulu

Pieni Ihminen

"En etsi valtaa roistoa, en kaipaa kultaakaan, kun juustohöylän arpea iäti kantaa saan. Sen Esko suo mi`in Iiro luo ja Manu siunauksen suo, Ei valtaa enää köyhille tää yhteiskunta luo. Tää joulu köyhän työttömän vaan syyllisyyttä luo, kun kerran joulukadun tuon on saanut käydä luo. Sen lumous, sen kirous on saada maksumiehet luo ja Iiro sekä Eskokin sen taitavasti suo. Nyt suomen kansan sielukin on kauppatavaraa, kun nälkä uudet arvotkin näin maailmahan luo, Sen Esko suo mi`in EU luo ja rahanvallan kilvan luo, tie suomen kansan päättyä on lopullinen tuo. Sit` suomi kilpaa lapsien, ties kaukoidän tuon, luo vaurautta kansalleen jos EU sitä suo. Sen joulu suo ja muistot luo ja kaiken karvaan mieleen tuo. Ei valtaa koskaan kansalle tää rahanvalta suo" Kirjoitin nämä sanat syksyllä 1993. Näyttää, että laulu on käyttökelpoinen hamaan tulevaisuuteen ja ainahan vaikutusvaltaiset nimet voi päivittää.

3

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • talollinen

      Täyttä paskaa änkyröiden joululaulut. Tyypillistä psykopatolgoista asioiden vääristelyä. Prööt!

      • sekaan...

        vetästääs väliin virrenpätkä:

        vanha poistettu virsi sopii ajankuvaan(ilmankos poistettiin).

        1.Jo vääryys vallan saapi, se huutaa taivaaseen.Se turmaa ennustaapi, vie kansat kurjuuteen. Ken Herran oikeutta nyt täällä julistaa, ja ken vanhurskautta nyt tahtois puolustaa?

        2. Nyt viekas vilppi täällä on noussut kunniaan, on valhe vallan päällä ja vääryys voimassaan. Ei kuulla kurjan ääntä, ja köyhää sorretaan, ja lainkin rikkaat vääntää vääryyttä puoltamaan.

        3. Kas, köyhän leivän syövät nuo jumalattomat. He viatonta lyövät ja häntä väinoovat. He kurjaa ahdistaapi kuin käärme kiukussa, korvansa tukkeaapi tuon raukan huudoilta.

        4. He armotonna veivät osuudet orpojen. He söivät lesken leivät, on Herra nähnyt sen. Hän vanhurskaasti kostaa vääryydentekijät, rankaisee ansiosta nuo viekkaat ryöstäjät.

        5. Vaan voitonpäivän kerran vaivaiset näkevät, vanhurskaus kun Herran lyö väärät väkevät. Oi herra voimas näytä, kansaasi armahda ja hurskaan pyynnöt täytä ja päästä vaivasta.

        Löytyykö uudistetusta virsikirjastanne tämä? Ei löydy.


    • änkyrä

      hellan lettas sentään, nyt se paha EU vie meiltä joulunkin...

      En mää mutta se EU...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1910
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      834
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      787
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      258
      717
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      698
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      669
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      653
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      633
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      633
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      626
    Aihe