Sm-liigan syksy

Minä vain

Tässä minun mielipiteeni syksystä:

Kohokohtia:

JYP on ollut ehdottomasti yksi parhaimmista yllätyksistä liigassa ja positiivisessa mielessä. Sinuhe Wallinheimo pelaa loistavaa kautta, kuten koko joukkue nuori, hienoa!

Onkohan HPK:n menestys enää mikään yllätys? Kärjessä on kuitenkin ja positiivista sekin. Samat sanat annan Kerholle kuin JYP:lle, peni ja ei niin rikas/nimekäs ja pärjää oikein hyvin.

Tapparan nousu kärkikahinoihin muutaman kuivan kauden jälkeen. Rautakorpi toi menestyksen takaisin Tampereen Tapparaan.

Kärpät on jälleen osoittanut olevansa kova joukkue ja onkin sarjataulukon kärjessä, tosin sillä erotuksella, että Kerho ja Tappara ovat pelanneet vähemmän otteluita. Se ei kuitenkaan himmennä Kärppien hyvää menestystä.

HIFK on päässyt jaloilleen alkusyksyn rämpimisen jälkeen ja porhaltaakin nyt ihailtavan kovassa 10 pelin voittoputkessa, nostan hattua heille. Peliesityksetkin ovat parantuneet kauden myötä.

Eikä sovi unohtaa Ässien, Ilveksen, SaiPan ja Bluesin parantuneita peliotteita, mitä viime kauteen tulee.

Floppeja:

Jokereiden heikko menestys on varmasti yllättänyt kaikki. Valmentajia ja pelaajia vaihdellaan useammin kuin paitaa jne. Toki, jotain on yritettävä, mutta joku tolkku tuohon touhuun olisi saatava. Ei hyvältä näytä.

TPS:n menestys ei sekään silmiä hivele. Tappioita toisensa perään ja ovat oikeastaan Jokereiden jamassa. Jortikka taasen haukkuu kaikki lyttyyn ja huutaa vahvistusten perään, missä mahtaa olla todellinen vika? Se on selvää, että jossain on vikaa ja paljon.

Lukon heikko menestys on ollut ehdottomasti pettymys. Taistelivathan he pronssista viime keväänä ja tiputtivat HIFK:n jatkosta. Muutenkin koko kausi oli Lukolta vahva ja nyt he ovat vain varjo entisestään, ikävä kyllä.

Pelicans on edelleen pahnan pohjimmaisena hyvästä jaksostaan huolimatta. Valmentaja taisi uhota liian aikaisin, mutta katsotaan nyt rauhassa. Saahan Pelicans Aravirran joukkoonsa.

KalPa on pystynyt napsimaan muutamia voittoja, mutta ymmärrettävästi ei pärjää vielä liigassa.

HIFK:n ja Sheddenin käskytysjupakka ynnä muu epäurheilijamainen käyttäytyminen, lähinnä Lostedtin ansiosta. Samaa voisi sanoa Nickersonin "kurkunleikkaaja" hommasta.

Yksittäiset pelaajat:

Tony Salmelainen on varsinainen maalikone ja raketin lailla liikkuva kaveri, upeaa!! Tietysti Luttinen ja Hauhtonen siinä vierellä täydentävät kupletin. Sm-liigan paras ketju.

Janis Sprukts, tuo HPK:n naurettu vahvistus, mutta eipä taida ketään enää naurattaa. Niin hyviä ovat miehen esitykset olleet. Taitaa olla liigan paras vahvistus tällä haavaa. Varsinkin jos katsoo hinta-laatu-suhdetta.

Valmentajista voisi nostaa esille Alatalon, J.Jalosen ja Rautakorven. Menestys tuntuu herroja seuraavan vuodesta toiseen.

Hyvää joulua!

1

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkl

      oon kanssas samaa mieltä!!!!!!!!!!!!
      JYP RULEX!!!!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1935
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      850
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      845
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      728
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      710
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      677
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      671
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      644
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      642
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      635
    Aihe