Jeesus vai Saatana...

Onko heitä?

Olet joko Jeesuksen oma tai Saatanan oma, sanotaan. Maailma on uskovien mukaan kahden jumalolennon taistelutanner. Ihminen palvelee tässä sodassa joko paholaista tai Jeesusta.

Minä puolestaan sanon, että olet joko pelon tai rakkauden palveluksessa. Kun pelko on isäntä, viha on hänen renkinsä. Sen sijaan rakkauden hallitessa ihminen on vapaa.

Ei ole olemassa mitään Saatanaa, joka lietsoisi ihmiset syntiin ja turmelukseen. On olemassa vain tunne-elämänhäiriö, joka näkyy ongelmakäyttäytymisenä. Pelko aiheuttaa vihaa. Viha väkivaltaa.

"Saatana" ajetaan ihmisestä ulos kohtaamalla hänet rakkaudella. Rakkaus sulattaa pelon. Kun pelko murenee, ihminen kokee "parannuksen".

Maailma ei siis ole Jumalan ja Saatanan välinen taistelukenttä, vaan kahden tunteen välinen taistelukenttä. Vastakkain ovat Rakkaus ja Pelko. Ja Rakkaus lopulta voittaa!!

7

501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M@k3

      Seitana samaistetaan usein olentoon joka antoi ihmisille kyvyn erottaa paha ja hyvä.

      Kun taas Jesse samaistetaan olentoon joka tuomitsee kaikki jotka eivät usko hänen sadunomaiseen tarinaansa ikuiseen kidutukseen.

      Kumpi on rakkaus?

      • xxxxxxx

        Kysymykseesi voi kukin vastata omien ennakkoluulojensa läpi. Keskustelun aloittaja taisi siihen kuitenkin jo vastata. Kannattaa lukea avaus uudelleen.


    • Itämainen Tietäjä

      Rakkaus voittaa, joka perustuu tunteeseen ja tietoon.
      Pelko, pelolla pelottelu ja kuolemanpelko ovat tuhoontuomittuja. Ihmiset oppivat ennen pitkään huomaamaan, että uskovaisten pelottelut eivät heitä hetkauta ja alkavat suhtautua heihin kuten muihinkin vaikeisiin mielenterveysongelmaisiin, tietyllä ymmärryksellä.

    • ..............

      jos jeesus on hyvä ja saatana paha, ja maailma on kuin onkin näin paha ja kamala paikka, niin eikös saatana ole "voitolla". siitä vain puolia valitsemaan, voittajan puolella on tietysti aina parempi olla.

    • Pinkelsonin serkku.

      Jeesus ja saatana on nähty joitakin vuosia sitten Texasin taivaalla pilvimuodotelmana. Tästä löytyy tietoa googlaamalla.

    • Saatana

      Olenhan minä olemassa. Vai kukas tätä muuten kirjoittaisi?

      • `v´

        Ehkä oletkin valeasuinen jeesus joka yrittää viedä meitä eksytykseen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30893
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4215
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2735
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1901
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      591
      1670
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1596
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1570
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1506
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1250
    Aihe