Mitä vikaa lestoissa?

Lestadiolainen?

Kun nyt olen käynyt seuroissa useamman kerran ja tajuan lestadiolaisen elämänkatsomuksen niin ihmettelen miksi lestoja mollataan täällä niin paljon?
Lessut ei katsele teeveetä
eivät meikkaa
eivät kuuntele kuin klassillista musiikkia
eivät käy urheilutapahtumissa
painottavat kovaa työntekoa
eivät seurustele kuin toisen lessun kanssa
eivät käytä ehkäisyä vaan perheissä on keskimäärin kymmenen lasta
Elävät uskoviana muita kunnioittaen.
Mitä vikaa tollaisessa elämässä on?
Ihan hyviä asioita ja ne henkiset arvot siellä ovat askel hyvään elämään.
Ilkka on vissiin joskus ollut lessu, mutta nykyään helluntailainen ja ne ei lessujen mielestä ole edes oikeassa uskossa.
Älkää pitäkö epäjumalia.
1. Käsky.
Minä olen Herra sinun Jumalasi.
Älä pidä muita Jumalia ( idoleita) minun rinnallani.

5

589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???????

      kuka täällä muka on tuo lestadiolainen???

    • polveutunut

      Kiihkouskovaisuus on saatanasta. Äärirättipäätkin on itse piruja. Uskonnot tulisi lakkauttaa.

      • Asioista enemmän selvillä

        Kun väität tuollaista niin voisit edes yrittää perustella väitettäsi!
        Mistähän olet moisen ajatuksen kuullut ja sen niellyt kuin väärän rahan..
        Siinä olet kyllä jonkun verran oikeassa että jotkin lahkot ovat tulkinneet uskoansa aivan liian pitkälle ja hyväksyvät väkivallan aatteensa ajamiseen.


    • No tollasta palsta täynnä

      Kyllä monia huolestuttaa Ilkan uskovaisuus ja erityisesti onko hän lessu.
      Lessuthan on tiukoin uskonnollinen yhteisö Suomessa siellä ei hyväksytä edes hiusten värjäämistä.
      Televisiosta puhumattakaan.
      Kyllä kun ihmisiä tulee uskoon päivittäin kaikesta haukkumisesta huolimatta niin täytyyhän siinä olla jotain.
      Jeesus pelastaa ja ihmisiä tulee uskoon.
      Voi Ilkkakin alkaa laulamaan gospelia niinku se katolinen Agnes.

      • juu-u

        Lestaadiolaisia (myös vanhoillislestaadiolaisia)on erilaisia, ei tosiaan kaikki niin tiukkoja. Sitä paitsi mielestäni ja kokemuksini perustella he eivät kyllä todellakaan tyrkytä uskoaan (pikemminkin päinvastoin).

        Opiskellessa luokallani oli lestadiolaistyttö,ja muilla linjoilla näin muitakin lestadiolaisia/hänen ystäviään, jotko olivat oikein ystävällisiä, iloisia, reippaita ja terveenoloisia tyttösiä. Heillä tuntui olevan iltaisinkin yhdessä mukavaa tekemistä yhdessä ja elämänarvot kohdallaan jne. Ei toden totta näyttäneet kärsiviltä. :)

        Ilkka ei siis ollut lesta/lestaadiolainen vaan helluntalainen, ja helluntailiike siis kuuluu maailman suurimpiin kristillisiin seurakuntiin...
        Ei sen puoleen, mikään kirkko/seurakunta ei ole täydellinen, kun se koostuu ihmisistä, jotka toden totta eivät ole täydellisiä. Armollista Jumalaa ja anteeksiantavaa mieltä kyllä kaikkialla tarvitaan, vaikka olisi kuinka ihana seurakunta :)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1925
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      842
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      812
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      724
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      703
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      670
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      664
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      639
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      637
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      627
    Aihe