Keskustelumetodi

Jasso

Väitä jotain ihan huuhaata, mutta älä peruste tai esitä todisteita. Väitä myös, että todisteita on vaikka kuinka, mutta älä esitä niitä.

Jos joku esittää vakuuttavasti vastakkaisia näkemyksiä keksi todisteet miten parhaaksi näet. Siteeraa vielä jotain tohtoria tai professoria, jota ei tietenkään ole olemassa tai jos on, niin sen ala on ihan muuta kuin keskusteluun liittyen pitäisi olla.

Jos joku arvostelee professoriasi epäpäteväksi tai olemattomaksi, niin nimittele vastapuolta kommunistiksi tai ateistiksi - vielä parempi, jos käytät kumpaakin sanaa sujuvasti. Lisäksi korosta, että tiedemaailmassa on salaliitto, joka estää näiden parempien näkemysten huomioimisen. Lisää vettä löylyyn sanomalla, että rahalla on suuri merkitys tässäkin jutussa. Materialismin puolustamista kaikki tyynni.

Nimittele vastapuolen näkemyksiä varovaisen ilmeikkäästi. Väitä vaikka evoluutioteoriaa uskonnoksi ja tämän uskonnon profeetaksi Darwinia tai vaikka suoraan uskonnon jumalaksi.

Tietysti sinut nujerretaan asiantuntijoiden todisteilla 10-0, mutta älä välitä. Aina jää lukijoita, jotka eivät seuraa keskustelua loppuun ja jäävät epätietoisuuden tilaan sinun kertomastasi mullistavasta tarinasta. Sitä paitsi olet saanut kylvettyä epäluulon siemeniä joidenkin lukijoiden mieliin siitä, että evoluutio on uskontoa.

Pidä vähän aikaa taukoa ja aloita sama hevonvitunhumppa uudestaan. Nyt aikaisemmin sinulle vastailleet ovat niin kyllästyneitä, että kehottavat sinua hornaan, JA NYT uutta vettä myllyyn. Sanot: Jaa, että minua pitää kyykyttää, kun ette pysty todistamaan ja perustelemaan omia väitteitä.

Ihan sama mitä kritiikkiä tulee väitä vaan vastaan, että kyseessä on systemaattinen virhe, matemaattinen paradoksi ym. kivoja sanoja, jotka eivät ulkopuolisille kerro mitään, mutta saa luulemaan, että olet perehtynyt aiheeseen.

8

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihminen

      1) Tohtorin tai professorin alalla ei ole tässä merkitystä. Kuka tahansa tohtori tai professori on täysin pätevä kertomaan auktoriteetillään faktan asiasta kuin asiasta.

      2) Sitaateissa on täysin turhaa mainita lähdettä ja ei haittaa vaikka hiukan irrottaa asiayhteydestä kyseisen sitaatin.

      3) Hyväksy vain suorat havainnot vanhoista tapahtumista. Epäsuorat havainnot eivät käy koska niiden toimivuutta pitkällä aikavälillä ei ole pystytty osoittamaan! Ainiin, ja tämä ei päde raamattuun/kristinuskoon liittyvissä asioissa.

      4) Vastaa mahdollisimman usein kysymykseen kysymyksellä.

      5) Todistustaakka on AINA poikkeuksetta vastapuolella (ja voit itse valita mitkä ovat päteviä todisteita)

      6) Jos kaikki muu pettää on aika vetää hihasta "goddidi-ässä"

      • shy

        Minä väitän, ettet pysty todistamaan minulle minkään fossiilin ikää edes 50% tarkkuudella.
        Väitteeni pitää myös paikkansa.


      • AntiHihhuli
        shy kirjoitti:

        Minä väitän, ettet pysty todistamaan minulle minkään fossiilin ikää edes 50% tarkkuudella.
        Väitteeni pitää myös paikkansa.

        Kiellä kaikkien ajoitusmenetelmien paikkansapitävyys. Käytä sitten tätä ajoitusmenetelmien kelvottomuutta todisteena osoittaessasi fossiilien olevan korkeitaan 6000v vanhoja.


      • shy
        AntiHihhuli kirjoitti:

        Kiellä kaikkien ajoitusmenetelmien paikkansapitävyys. Käytä sitten tätä ajoitusmenetelmien kelvottomuutta todisteena osoittaessasi fossiilien olevan korkeitaan 6000v vanhoja.

        Lue väite uudestaan!
        En väittänyt mitään ajoitusmenetelmistä.


    • ihanniin

      Viesti kertoo kyllä kaiken kirjoittajan metodista

      • Jasso

        Kun nyt tiedät kaiken, niin kerropa meille mikä on minun metodi.


    • räyhänhenki

      ”Väitä jotain ihan huuhaata, mutta älä peruste tai esitä todisteita. Väitä myös, että todisteita on vaikka kuinka, mutta älä esitä niitä.”

      Pätee myös ateistien argumentteihin.

      ”Jos joku esittää vakuuttavasti vastakkaisia näkemyksiä keksi todisteet miten parhaaksi näet. Siteeraa vielä jotain tohtoria tai professoria, jota ei tietenkään ole olemassa tai jos on, niin sen ala on ihan muuta kuin keskusteluun liittyen pitäisi olla.”

      Pätee myös ateistien argumentteihin, paitsi että proffat ja tohtorit ovat yleensä oikeasti olemassa.

      ”Jos joku arvostelee professoriasi epäpäteväksi tai olemattomaksi, niin nimittele vastapuolta kommunistiksi tai ateistiksi - vielä parempi, jos käytät kumpaakin sanaa sujuvasti. Lisäksi korosta, että tiedemaailmassa on salaliitto, joka estää näiden parempien näkemysten huomioimisen. Lisää vettä löylyyn sanomalla, että rahalla on suuri merkitys tässäkin jutussa. Materialismin puolustamista kaikki tyynni.”

      Pätee soveltuvin osin myös ateistien argumentteihin.

      ”Nimittele vastapuolen näkemyksiä varovaisen ilmeikkäästi. Väitä vaikka evoluutioteoriaa uskonnoksi ja tämän uskonnon profeetaksi Darwinia tai vaikka suoraan uskonnon jumalaksi.”

      Pätee soveltuvin osin myös ateistien argumentteihin.

      ”Tietysti sinut nujerretaan asiantuntijoiden todisteilla 10-0, mutta älä välitä. Aina jää lukijoita, jotka eivät seuraa keskustelua loppuun ja jäävät epätietoisuuden tilaan sinun kertomastasi mullistavasta tarinasta. Sitä paitsi olet saanut kylvettyä epäluulon siemeniä joidenkin lukijoiden mieliin siitä, että evoluutio on uskontoa.”

      Pätee soveltuvin osin myös ateistien argumentteihin.

      ”Pidä vähän aikaa taukoa ja aloita sama hevonvitunhumppa uudestaan. Nyt aikaisemmin sinulle vastailleet ovat niin kyllästyneitä, että kehottavat sinua hornaan, JA NYT uutta vettä myllyyn. Sanot: Jaa, että minua pitää kyykyttää, kun ette pysty todistamaan ja perustelemaan omia väitteitä.”

      Pätee myös ateistien argumentteihin.

      ”Ihan sama mitä kritiikkiä tulee väitä vaan vastaan, että kyseessä on systemaattinen virhe, matemaattinen paradoksi ym. kivoja sanoja, jotka eivät ulkopuolisille kerro mitään, mutta saa luulemaan, että olet perehtynyt aiheeseen.”

      Pätee myös ateistien argumentteihin.

    • tiinamuori

      mistä oli ketjun aloituksessa kysymys. Vaan haluaisin nyt tähän todeta, että yksikin tyhmä ehtii kyllä kysyä enemmän ja vaikeampia, kuin kymmenenkään viisasta ehtii ja pystyy vastaamaan.

      "Jasso" on kyllä sanomassaan hyvin paljon oikeassa: oikeaksi todistaminen on ainakin sata kertaa vaikeampaa kuin vääräksi kyseenalaistaminen.

      Siitä totuudesta varmaan juotaa juurensa tämäkin vanhan kansan viisaus: Yksi tyhmä kysyy enemmän kuin kymmenen viisasta ehtii vastata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1925
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      842
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      812
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      724
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      703
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      670
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      664
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      639
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      637
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      627
    Aihe