...kirjoittaja ei osaa yhdyssanoja kirjoittaa?
Pidätkö tyhmänä, jos...
yhdys sana
8480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tiedän toki, että se ei älykkyydestä tai sen puutteesta kerro, jos ihmisellä on lukihäiriö, esim.Mutta...antaahan se tyhmän vaikutelman...valitettavasti.
mielestäni se kuuluu meidän jokaisen "perusoppiin".
Sellaista tekstiä voi olla vaikea ymmärtääkin.. Myös pilkku-ja pistevirheet ärsyttävät.
...iho nousee kananlihalle joka kerta
Yhdyssanat ovat niin yksinkertainen asia, että sen oikeinkirjoituksen kyllä oppii jos viitsii. Ihminen, joka ei osaa kirjoittaa yhdyssanoja oikein on joko tyhmä tai sitten niin välinpitämätön, ettei katso tarpeelliseksi opetella (,mikä sekin on mielestäni tietynlaista tyhmyyttä).
En voi kuin ihmetellä. Tietysti lukihäiriöiset ymmärrän, mutta eihän se aina käy tekstistä ilmi onko kirjoittajalla lukihäiriö vai eikö muuten osaa kirjoittaa.
Minulla oli kerran mailikaveri, joka kirjoitti lähes kaikki yhdyssanat väärin, ei käyttänyt muita välimerkkejä kuin pistettä eikä isoja alkukirjaimia lainkaan. Jotkut lauseet olivat keskeneräisiä, eikä kappalejaosta ollut tietoakaan, vaikka kirjoitukset olivat yleensä hyvinkin pitkiä. Sitä oli todella rasittavaa lukea. Tyyppi oli ihan normaaliälyinen ja -järkinen 15-vuotias tyttö.
En tietenkään pidä, jos kirjoitus muuten on järkevää. En itsekkään osaa täydellisesti kirjoittaa,eikä mua silti tyhmäksi ole haukuttu.
no ei nyt voi sanoa että ihminen joka ei osaa yhdys sanoja olisi tyhmä mutta kyllähän se antaa sellaisen vaikutelman
kuten edellä jo mainittiinkin niin eihän koskaan voi tietää onko jollain luki häiriö ja sen takia ei osaa yhdys sanoja ja tekee paljon pilkku virheitä ja piste virheitä
mutta kyllähän yhdys sanat opetetaan jo perus koulussa ala asteella eli kyllä kaikkien pitäisi tietää kuinka ne kirjoitetaan
mutta onneksi minulla kyseistä ongelmaa ole
Minulle opetettiin jo lapsena hyviä käytöstapoja, sekä koulussa, että kotona. Hyviin tapoihin ei kuulu haukkua ihmisiä tyhmiksi, eikä arvostella ihmisten heikkoja puolia.
Rakentavampaa keskustelua kaipaisin ja kannustusta kirjoittamiseen.
En nyt varsinaisesti pidä tyhmänä. Yhdyssanavirheitäkin on kuitenkin monenasteista. Kyllä nyt perusyhdyssanat tulee osata, kuten:
-Päiväkoti
-kouluruoka
-viikonpäivä
-kesäloma
jne.
Sitten on vähän niitä vaikeampia, jotka usein menee suurimmalla osalla väärin:
- Niin kuin (kirjoitetaan muuten erikseen)
- Linja-auto (väliviiva kahden SAMAN vokaalin väliin)
- Käsin kirjoitettu (sekin tulee erikseen)
- tuiki tärkeä (erikseen myös)
Sitten on näitä tapauksia, joissa riippuu onko asia konkreettinen vai kuvainnollinen:
- Lämmin ruoka (lämmin ateria)
- Lämminruoka (Pääruoka)
- Harhaan johtava (konkreettisesti)
- Harhaanjohtava (kuvainnollisesti)
- Saman tekevä (konkreettisesti, silloin kun joku tekee saman asian)
- Samantekevä (kuvainnoillisesti, silloin kun
jollain asialla ei ole väliä)
Näitä kannattaa harjoitella, ja hyvä paikka sellaiseen on esim: http://www.lintukoto.net/testit/yhdyssanat/index.php :)