"Perussuomalaisten presidenttiehdokas Timo Soini sanoo lokakuun Karelia Klubi-lehden haastattelussa kannattavansa Karjalan palauttamista. Suomen itsenäisyyden ajaminen on Soinin mukaan hänen tärkein vaaliteemansa, mutta hän suhtautuu positiivisesti keskusteluun Karjalan palauttamisesta ja on valmis ehdottamaan valtion budjettiin varoja palauttamisasian tutkimiseksi.
Soini tuomitsi haastattelussa myös sotasyyllisyysoikeudenkäynnit ja totesi sodanaikaisen valtiojohdon saamat tuomiot laittomiksi taannehtivasti säädettyjen lakien takia..."
www.suomensisu.org
Soini tuomitsi haastattelussa myös sotasyyllisyysoikeudenkäynnit ja totesi sodanaikaisen valtiojohdon saamat tuomiot laittomiksi taannehtivasti säädettyjen lakien takia..."
www.suomensisu.org
Vastaukset 4
Vanhimmat
Venäjä lisää öljyn/kaasun vientiään Eurooppaan. Sitä varten on jo aloitettu Suomen aluetta hipovan putken rakentaminen Karjalasta Saksaan, osaksi maalle, ja osaksi Suomenlahden-Itämeren pohjaan.
Mitä aiotte tehdä sen putken kanssa? Käskettekö vain pois?
Putki saa jäädä venäläisomistukseen, kuin myös öljysatamat.
Kyllä kaasuputki sitten Suomen maalla voi olla Venäjän omaisuutta. Venäjä maksaa sitten vuokraa Suomelle, maksaahan Suomi nyt Saimaan kanavastakin.
Kaasuputkesta saatava vuokra saattaa olla hyväkin bisnes Karjalan palauttamisen jälkeen. Putkessa virtaa kesät talvet suuria määriä arvokasta maakaasua, joten vuokrankin voisi hyvin suhteuttaa siirretyn tavaran arvoon. Joka tapauksessa vuokra pitää olla moninverroin suurempi kuin Saimaan kanavasta nyt Venäjälle maksettava korvaus, sillä kaasuputken merkitys on paljon suurempi.