Kansanliike 2006 ry

kerääkin arvonlisäveroja!

Onko Kansanliike 2006 ry tilittänyt arvonlisäveronsa keräämistään Niinistön tukimaksuista?

Esimerkiksi seminaarilippua markkinoidaan 700€ arvonlisävero 22 prosenttia. (sinänsä ei mitään kummallista)

Mitenkähän verottaja valvoo näitä vaalikampanjoiden järjestäjäyhdistysten arvonlisäverojen tilitystä!??
(Vai annetaanko verojohtajien "hyvä veli- periaatteella" jäädä maksamattomia arvonlisäveroja, kun vaalien jälkeen yhditykset kuitenkin lakkautetaan - tai ajetaan konkurssiin!)

HUOM! Jos esimerkiksi yksityishenkilö lahjoittaa hyvässä uskossa 20 euroa Niinistön kampanjaan, Kansanliike 2006 ry:lle (alv.rek.), niin siitä onkin arvonlisäveroa 3,60 €. Kansanliike 2006 ry:n pitäisi tilittää tuo keräämänsä arvonlisävero-osuus verottajalle - eikä käyttää kampanjaan.

Jaha, ja sitten soitetaan Uudenmaan verovirastoon
Puhelinvaihde (09) 731120, ja kysellään, ovatko kampanjayhdistykset tilittäneet keräämänsä arvonlisäverot.

Ja sitten soitetaan Ari Korvolalle YLEen. Tai laitankin sähköpostia.

5

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raimo Ilaskivi

      Aikanaan sain Helsingissä töhrimisen kuriin perustamalla ilmiantopuhelimen.

      Huomautan, että kaikkien tuloistaan maksamatta jättämiään veroja ei silti tarvitse ilmoittaa.

      • harmaatalous kuriin!

        Olisipa hauskaa, jos puolueet kärähtäisivät harmaan talouden harjoittamisesta;p)))))


    • Yrittäjä 7 pv/vko

      -

      Alv-tilitetään jälkikäteen, joten
      ensimmäinen tilityskuukausi taitaa
      olla nyt joulukuu, jos lokakuussa on
      ollut alv:n alaista myyntiä
      ---------


      Verohallinnon ohje:
      Arvonlisävero maksetaan kuukausittain viimeistään veron kertymiskuukauden jälkeisen toisen kuukauden 15. päivänä. Esimerkiksi helmikuun myynneistä maksetaan arvonlisävero viimeistään huhtikuun 15. päivänä.

      • onkos ollut tuloja?

        Perehdynpä hyvinkin.
        Kansanliike Suomi 2006 ry on ollut arvonlisäverovelvollinen 1.5.2005 lähtien, joten jos ei aivan varatonna ole kuljeskellut, pitäisi tilityksiä näkyä.

        Tietenkin arvonlisäverot tilitetään jälkikäteen ja kuten sanoit (nokkeluuttasi osoittaen) mainitsemassasi aikataulussa.

        Saulin tukiyhdistys on pitänyt tilittää ainakin heinä, elo, syys, ja nyt huomenna 15. päivä lokakuulta 2005.


    • tukyhdistyksille!

      Rahan kerääminen kuluttajilta ja vaalituotteiden myyminen on ihan varmasti rinnastettavissa kuluttajakauppaan, missä hinta ilmoitetaan arvonlisäverollisena.

      Taitaa tulla veronmaksuvelvollisuus yllätyksenä monelle arvonlisäverovelvolliseksi julistautuneelle yhdistykselle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4188
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3163
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      929
    6. 134
      921
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe