Puheet EU:n kuolemasta ovat toiveajattelua. Totuus on, ettei yksikään jäsenmaa ole tosissaan eroamassa. Päinvastoin tunkua EU:n on jopa liiankin kanssa. Tämän tosiasian ääri-änkyränkin on tunnustettava. Vaikeuksien voittaminen vain vahvistaa EU:ta. Prosessin hetkellinen hidastuminen ei oikeuta kauhukuvien maalaamiseen. EU on Euroopan kohtalo ja pelastus.
Realismia!
3
194
Vastaukset
- pppppppppppppppp
Tunku loppuisi heti kun sanottaisi ; ette saa maataloustukia koska me tuetaan vain vanhoja maita.
Sen takia puolakin tuli.- _näin
Jäljellä olevilla kandidaateilla on vain voitettavaa.
- palaa
Tuskin EUta kirjaimellisesti vähään aikaan tullaan lopettamaan. Se olisi nykypoliitikoille liian suuri arvovaltatappio.
Todennäköisesti se tukehtuu mammuttitautiinsa ja liian nopeaan laajentumiseen. Tämä näkyy jo nyt vaikeuksina mm budjetin ja perustuslaillisen sopimuksen kanssa.
Mitä vaikeammaksi EUn toiminta käy, ja mitä hankalampaa jäsenmaiden on lypsää Brysselistä rahaa, sitä enemmän jäsenmaiden politiikassa alkaa painaa "kansalliset intressit".
Tämä tulee johtamaan siihen, että EU lähivuosina kuihtuu vapaakauppa-alueeksi, eräänlaiseksi ETAksi. Sitä kyllä kutsutaan edelleen EUksi, mutta kansallinen päätöksenteko tulee lisääntymään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996114
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804802Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983055Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p292873Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351077Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861039Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126981- 48774