kirkko pyhittää sivarit!!

pastorioppilas

evlut kirkko pyhittää kaikki siviilipalveluksen valinneet seuraavana suurena kirkkopyhänä!! eipä ole jumalakaan enää mannerheimin verimiekka.

3

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtoehto

      Mitäs tuo tarkoittaa? Kuulostaa joka tapauksessa pahalta. Tietääkseni varsin merkittävä osa varsinkin sivareista on uskonnottomia, fiksuja kun ovat.

      Taas tätä kirkon politiikkaa, joka ei tunnusta, että Suomessa on myös ihmisiä, jotka eivät ole kirkon jäseniä.

    • sakramentit kirkossa

      tuoreen piispankokouksen päätös §35

      kaikki sivarit pyhitetään, halusitte tai ette!

    • Pablo

      Sinänsä aika merkittävää koska tähän asti Suomen Ev-Lut kirkon virallinen kanta on ollut että siviilipalvelus on ei hyväksyttävää ja kirkkohan on tunnetusti viimeisiä instituutioita jotka myöntävät olevansa jossain asiassa väärässä.

      Sinänsä aika hassua koska seurakunnat ovat pitkään olleet eräitä suurimpia palveluspaikkojen tarjoajia.

      Olisiko tämä merkki siitä että asenteet olisivat muuttumassa? Kenties. Toivotaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      186
      13767
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5493
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4960
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      156
      3734
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2873
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2042
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      120
      1811
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      373
      1714
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1525
    Aihe