Enkä nyt kysele erilaisia lääkkeitä kuten Wartec tai Aldara.. vaan esim. laser sun muut. Mitä kaikkia eri keinoja on? Missä voi tehdä täällä Turun seudulla? Kuinka paljon maksaa? Tehoaako, ja jääkö arpia?
Mulla todettiin kondylooma vuosi sitten, ja olen käyttänyt Warteccia vuoden, aina vaan tulee syylät takaisin. Tai no, nyt eivät ole enää ollenkaan lähteneet pariin kuukauteen. Aldara-resepti odottelee apteekkikäyntiä. Silti alkaa kyllä nuo syylät ärsyttämään, olisi kiva saada ne jo pois. Kertaheitolla. Eikä sen rahankaan enää kai niin väliä.. en vain jaksa katsella noita rumia näppyjä. Eikä taida poikaystäväkään nautinnolla alapäätäni katsella.. vaikka väittääkin, ettei häntä häiritse. (mua ainakin häiritsee!!!)
Papa-testikin pitäisi kai taas ottaa. Viimeksi otettu viime keväänä, ja puhtausluokka oli 2, eli jotakin muutoksia tapahtunut.. En tiedä. Vitsi kun on omaa typeryyttään tällaisen vaivan itselleen hankkinut..!
Ei voi edes häpykarvoja ajella. Heti tulee syylä jos pienenkin haavan vetää sheiverillä. (ja niitähän nyt aina tulee, että iho edes hieman rikkoutuu..)
Onko täällä sellaisia, joilla on ollut kondylooma, ja niitä syyliä oikein, ja on sitten parantunut? Tai ainakin syylät hävinneet..
Kondyn erilaisia hoitokeinoja?!
5
1121
Vastaukset
- nainen...
todettiin n.3,5v sitten kondy ja ne poistettiin laserilla.pieni toimenpide ja sen jälkeen ei ole tullut takaisin ja papa-koe on luokkaa 1.
- dr.pepper
Kondylooma voi oireilla aktiivisesti vuoden päivätkin, mutta lopulta ihmisen elimistö ( immuunijärjestelmä ) sen nujertaa. Oireisessa vaiheessa on toki syytä käyttää lääkitystä oireiden lievittämiseksi. Toisilla se paranee vaan nopeammin kuin toisilla. Sitä en tiedä, voiko sen oireiden hävittyä saada uudestaan. Tarkoitan limakalvokontaktia kondylooman kantajan kanssa.
- Nimimerkki
Älä itseäsi syytä kondyloomasta. Sen saa LÄHES JOKAINEN nainen, eikä ole virallisesti edes sukupuolitauti koska voi tarttua jopa wc:stä.
- PissedOff
..se nyt sentään WC:stä voi tarttua.. teoriassa ehkä, mutta eikös tuo yleisin (ja lähes ainoa) tarttumistapa ole sukupuoliteitse..?!
Sitä aloin nyt miettimään, että tarttuuko kondylooma myöskin sitten syylien kautta? Että auttaako se kondomin käyttö, jos syyliä on häpyhuulissa ja muutenkin ulkoisissa synnyttmisissä..?!
Käypä luontaistuotekaupassa ja apteekissa aluksi. Osta sinkkiä ja b-vitamiinia, yksi tabletti 3 kertaa päivässä ja luontaistuotteena spiruliinaa, esim Rsd Marine Algae.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3253845Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283570Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42260- 1121684
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181588Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241319Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136937Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99890Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79845- 86761