Luthersäätiön lehdessä pyhäkönlamppu, on kirjoitus adventistiperheestä. Hyvä kirjoitus, käykäähän lukemassa.
www.luthersaatio.com/pyhakonlamppu/lehti03.pdf
On tämän lehden viimeisellä sivulla. Muutenkin näyttää olevan näissä lehdissä paljon hyviä kirjoituksia.
Pyhäkönlampussa
1
131
Vastaukset
- adv.tisti
Kasvamista asioissahan meillä ihmisillä on jopa uskon tielle lähdöstä ja voi olla, että kaikki ei aivan selvää ole alussa, että näin ahdistusta tämä henkilö on kokenut. Opetus armon syvyyden kodalta ei ole tavoittanut sydämen joka nurkkaa.
Ei se armo poista lakia, mutta kun armon ymmärtäminen Kristuksessa tapahtuu, niin lepää Kristuksessa, Hänen täytetyssä työssään, ja käsittää, että Jumalan tahdon rikkominen vie syntiin, ts. laki on sydämeessä.
Kasteellakin on monia kysymyksiä, tuossa kaksi sunnuntaita takaisinpäin oli kastekokous eräässä suuren kirkkokunnan tilaisuudessa. Kastaja kysyi uskon perustuksia, miksi on tullut kasteelle.
Mietipä tässäkin, kaksi kastettavaa henkilöä ei oikein tiennyt, oli tullut vaan kasteelle.
"Olisiko se toinen ääripää", (jos tätä kieltä saan käyttää edellisen kirjoittajan aloituksesta nostamasta mielikuvasta). Toivottavsti nämä kastetut oppivat ymmärtämään sen armon syvyyden Kristuksessa ja sen mistä on erottauduttu.
Tästä näemme, ei kaikki ole selvää alusta lähtien. Vajaamittaisina lähdemme matkalle, ja vajaamittaisina teemme matkaa. Siksi on armo.
Tässä armonalla vaeltavat jokainen tekee paininsa uskossa ollessaan asiasta ja toinen toisesta.
Kyllä kohdaltani luen Jeesuksen sovitustyön täydellisen mitan kohdalleni, ja laki on sopusoinnussa sydämessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h613984- 593980
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062861Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv552682Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.551982Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p211859Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151649- 321503
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061327- 1801261