Esimerkki täydestä propagandasta

Tässä osoitus siitä, miten oikeistolaisten propaganda edelleen jyllää.

Jokainen valistunut tietää, että Neuvostoliitossa oli ainostaan inkeriläisiä. Ei muita suomalaisia.

Ihmisten hyväuskoisuutta pyritään käyttämään hyväksi julkisemalla kaikenlaisia "tutkimuksia"

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000000800&posting=22000000012584071
4434
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Suomen kansalaisia oli myös Neuvostoliitossa.

Ei kaikilla ollut Neuvostoliiton, USA:n tai Kanadan kansalaisuutta (tai minkään muun maan).

Neuvostoliiton kansalaisuutta ei ollut pakko ottaa, joskin siihen painostettiin myös suomalaisia.
Inkeriläisillä ei ole (ollut) Suomen kansalaisuuttta.

Äänestä

Oliko Otto Wille Kuusinenkin inkeriläinen, kun asui Neuvostoliitossa, herra Valistunut?

Äänestä

Onko tuo Inkeriläisväitteesi joku vitsi vai?
Kumma käsitys propagandasta, mikä on vain faktaa.

Pietariin oli muodostunut Venäjän vallan aikana suuri suomalaisten yhteisö, joista osa taisteli 1918 punaisten puolella.
Lisäksi vallankumouksen jälkeen sinne siirtyi hävinneitä punaisia ja siirtolaisia aika suuri joukko. Tarkkaa lukumäärää ei ole julkaistu missään, mutta puhutaan 20 - 30.000 henkilöstä, joista osa onnistui palata Suomeen.

Äänestä

Pietarissa ja muuallakin Venäjällä asui itseasiassa hyvin paljon Suomalaisia, sillä ennen itsenäisyyttä oli Venäjä se alue mihin muutti Suomalaisia siirtolaisia eniten.
Paljon enempi kuin esim. amerikaan.

On arvioitu että Venäjälle jäi noin 570 000 Suomalaista tai niiden jälkeläistä Suomen itsenäistyttyä.
Pietari oli sata vuotta Euroopan yksi nopeimmin kasvavista kaupungeista, sinne meni Suomesta rakennusmiehiä, virkamiehiä, kauppiaita ja jopa huoria helvetisti, Pietari oli kuuluisa Suomalaisista huoristaa 1800 luvulla ...

Kun Venäjällä tuli vallankumous, niin sinne siirtyi Suomesta punaisten puolella taistelleita ja Amerikasta siirtolaisia laman aikana 1930 luvulla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tosi on kirjoitti:

Tässä osoitus siitä, miten oikeistolaisten propaganda edelleen jyllää.

Jokainen valistunut tietää, että Neuvostoliitossa oli ainostaan inkeriläisiä. Ei muita suomalaisia.

Ihmisten hyväuskoisuutta pyritään käyttämään hyväksi julkisemalla kaikenlaisia "tutkimuksia"

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000000800&posting=22000000012584071

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu