http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id22396.html
"kuntatyöntekijöistä 80 prosenttia on naisia."
kuntatyöntekijöistä 80 prosenttia on naisia.
3
427
Vastaukset
- M135
"kuntatyöntekijöistä 80 prosenttia on naisia."
- Tämä voisi selittää sitä tilastollista asiaa, miksi naisen keskimääräinen palkka on miehiä alempi.
Koska on mahdotonta, että valtion palveluksessa olevan palkka olisi saman suuruinen kuin yksityisellä sektorilla.
Jos palkka kunnan työstä olisi saman verran kuin yksityisellä puolella, niin se ei ole kannattavaa yhteiskunnallisesti, koska silloin yksityisen tuomat vero tulot menevät kaikki automaattisesti kunnan työntekijöiden palkkoihin, ja näin yhteiskunnan rakentamiseen ja ylläpitämiseen ja kehittämiseen ei jää enää varoja.
On vain hyväksyttävä se tosiasia, että kunnan ja valtion työstä on saatava vähemmän palkkaa, mutta enemmän kunniaa.
Valtion työntekijöiltä täytyy löytyy sellaista asennetta, joka on yhteishyvällinen, muuten yhteiskunnan varat eivät riitä.
Toki ennen ainakin yhteiskunta on antanut etuja kunnantyöntekijöille, tai pyrkinyt siihen mahdollisuuden mukaan ja tämä on aivan reilua kunnantyöntekijöitä kohtaan.
Sama koskee myös miehiä. Tietenkin. On noussut kovaa kritiikkiä esimerkiksi miestyöntekijöiden, kunnan miestyöntekijöiden keskuudessa mm. paperiliittolaisten lakon aikana paperityöläisiä kohtaan. Oli suurta kritiikkiä ammattiliittolaisia vastaan jotka hyvätuloisina asettuivat lakkoon.
Mutta kuten ammattiliittolaiset sanoivat siihen, ja vastasivat kritiikkiin suuriin eroihin palkkatuloissa. Ammattiliittolaiset sanoivat, että tuohon palkka-ongelmaan he eivät voi muuta, kuin vaan antaa enemmän verotuloa palkoistaan.
Nimenomaan. Mitä enemmän yksityiseltä puolelta miehet saavat palkkaa, niin sitä enemmän yksityiseltä puolelta tulee verovaroja. Ja nimenomaan tätä kautta on resursseja maksaa valtion ja kunnan työntekijöille enemmän palkkaa.
Ei ole muuta tietä kuntalaisten palkkojen nousuun.
Kuntalaisten miesten kritiikki ammattiliittolaisten miesten "korkeita" palkkoja kohtaan ei siis ollut kovinkaan perusteltua. Päinvastoin.
Hoivatyön ym. sen kaltaisen, opettamisen, myös maanpuolustuksen, upseerien, Myös Kansanedustajien (!) jne. palkkaus ei voi olla hyvinvointi yhteiskunnassa aivan niin suuri kuin teollisuuden. Tämä on tosiasia joka vain pitää hyväksyä. Kunnantyöntekijä joka sen hyväksyy, ei nauti vain huononpaa palkkaa, vaan nauttii myös kansalaisten arvostusta.
Nämä ovat hyvin vaikeita asioita. Nämä ovat hyvin vaikeita asioita.
Itse arvostan hyvin paljon kunnantyöntekijöitä. Voin auttaa heitä vain omilla verotuloillani, mutta mielelläni kyllä autan. Jossakin tämän on kyllä näyttävä.
Oman perheen kohdalla tämä näkyy siinä, että meidän perheessä on vain yksi palkkatyöläinen josta tulee meidän perheen kaikki varat. Meidän perhe ei saa kuitenkaan niin paljon, kuin jos toisissa perheissä on kaksi palkansaajaa.
Mutta olemme aivan tyytyväisiä, emmekä ole katsoneet, että tarvitsisimme yhteiskunnan tukia. Ne tuet menee muiden käyttöön, mielellään kunnan työntekijöiden palkkaukseen. Lisäksi koska toinen ei tänä työttömyyden aikana ole töissä, on työmarkkinoilla yksi ilmainen työpaikka enemmän. Silti vaimoni tekee vielä lisäksi oman Työpanoksensa tälle yhteiskunnalle. (Paljon on meidän perhe saanut täysin aiheetonta kritiikkiä, se ärsyttää eniten se kritiikki, joka on koskenut vaimoani. Täysin aiheetonta.)
Mutta kunnan- ja valtiontyöntekijät, ovat hyviä ja arvonsa ansaitsevia työntekijöitä sukupuolesta riippumatta. Heidän työnsä rakentaa tätä yhteiskuntaa.- M135
Yleisesti.
Onko asia niin kuin annoin äsken ymmärtää?
- Mikä asia, ja perustelut perään.
- kirves heilumaan
Kuntasekstorilla 80% työpaikoista on naisilla. Samalla kun yksityinen pankkisektori pystyi karsimaan työntekijöiden määrää tietotekniikan helpottaessa paperisotaa, kunnissa palkattiin lisää sosiaalitanttoja jakamaan verorahaa ja leimaamaan papereita.
Kuntien valtionosuuksien pienentäminen pakottaa kunnat rationalisoimaan sos.turva sektoria.
Kunnilla joilla on virkamiehiä/asukas paljon, on ilmeisesti liikaa rahaa.. Byrokraattisten kuntien tuet pois.
Mittareina voi käyttää virkamiehiä/asukas virkamiehiö/työtön
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san1912412- 581315
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621187Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661137Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?1871068Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731059Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221038- 961036
Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58985Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153982