http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id22396.html
"kuntatyöntekijöistä 80 prosenttia on naisia."
kuntatyöntekijöistä 80 prosenttia on naisia.
3
437
Vastaukset 3
- M135
"kuntatyöntekijöistä 80 prosenttia on naisia."
- Tämä voisi selittää sitä tilastollista asiaa, miksi naisen keskimääräinen palkka on miehiä alempi.
Koska on mahdotonta, että valtion palveluksessa olevan palkka olisi saman suuruinen kuin yksityisellä sektorilla.
Jos palkka kunnan työstä olisi saman verran kuin yksityisellä puolella, niin se ei ole kannattavaa yhteiskunnallisesti, koska silloin yksityisen tuomat vero tulot menevät kaikki automaattisesti kunnan työntekijöiden palkkoihin, ja näin yhteiskunnan rakentamiseen ja ylläpitämiseen ja kehittämiseen ei jää enää varoja.
On vain hyväksyttävä se tosiasia, että kunnan ja valtion työstä on saatava vähemmän palkkaa, mutta enemmän kunniaa.
Valtion työntekijöiltä täytyy löytyy sellaista asennetta, joka on yhteishyvällinen, muuten yhteiskunnan varat eivät riitä.
Toki ennen ainakin yhteiskunta on antanut etuja kunnantyöntekijöille, tai pyrkinyt siihen mahdollisuuden mukaan ja tämä on aivan reilua kunnantyöntekijöitä kohtaan.
Sama koskee myös miehiä. Tietenkin. On noussut kovaa kritiikkiä esimerkiksi miestyöntekijöiden, kunnan miestyöntekijöiden keskuudessa mm. paperiliittolaisten lakon aikana paperityöläisiä kohtaan. Oli suurta kritiikkiä ammattiliittolaisia vastaan jotka hyvätuloisina asettuivat lakkoon.
Mutta kuten ammattiliittolaiset sanoivat siihen, ja vastasivat kritiikkiin suuriin eroihin palkkatuloissa. Ammattiliittolaiset sanoivat, että tuohon palkka-ongelmaan he eivät voi muuta, kuin vaan antaa enemmän verotuloa palkoistaan.
Nimenomaan. Mitä enemmän yksityiseltä puolelta miehet saavat palkkaa, niin sitä enemmän yksityiseltä puolelta tulee verovaroja. Ja nimenomaan tätä kautta on resursseja maksaa valtion ja kunnan työntekijöille enemmän palkkaa.
Ei ole muuta tietä kuntalaisten palkkojen nousuun.
Kuntalaisten miesten kritiikki ammattiliittolaisten miesten "korkeita" palkkoja kohtaan ei siis ollut kovinkaan perusteltua. Päinvastoin.
Hoivatyön ym. sen kaltaisen, opettamisen, myös maanpuolustuksen, upseerien, Myös Kansanedustajien (!) jne. palkkaus ei voi olla hyvinvointi yhteiskunnassa aivan niin suuri kuin teollisuuden. Tämä on tosiasia joka vain pitää hyväksyä. Kunnantyöntekijä joka sen hyväksyy, ei nauti vain huononpaa palkkaa, vaan nauttii myös kansalaisten arvostusta.
Nämä ovat hyvin vaikeita asioita. Nämä ovat hyvin vaikeita asioita.
Itse arvostan hyvin paljon kunnantyöntekijöitä. Voin auttaa heitä vain omilla verotuloillani, mutta mielelläni kyllä autan. Jossakin tämän on kyllä näyttävä.
Oman perheen kohdalla tämä näkyy siinä, että meidän perheessä on vain yksi palkkatyöläinen josta tulee meidän perheen kaikki varat. Meidän perhe ei saa kuitenkaan niin paljon, kuin jos toisissa perheissä on kaksi palkansaajaa.
Mutta olemme aivan tyytyväisiä, emmekä ole katsoneet, että tarvitsisimme yhteiskunnan tukia. Ne tuet menee muiden käyttöön, mielellään kunnan työntekijöiden palkkaukseen. Lisäksi koska toinen ei tänä työttömyyden aikana ole töissä, on työmarkkinoilla yksi ilmainen työpaikka enemmän. Silti vaimoni tekee vielä lisäksi oman Työpanoksensa tälle yhteiskunnalle. (Paljon on meidän perhe saanut täysin aiheetonta kritiikkiä, se ärsyttää eniten se kritiikki, joka on koskenut vaimoani. Täysin aiheetonta.)
Mutta kunnan- ja valtiontyöntekijät, ovat hyviä ja arvonsa ansaitsevia työntekijöitä sukupuolesta riippumatta. Heidän työnsä rakentaa tätä yhteiskuntaa.- M135
Yleisesti.
Onko asia niin kuin annoin äsken ymmärtää?
- Mikä asia, ja perustelut perään.
- kirves heilumaan
Kuntasekstorilla 80% työpaikoista on naisilla. Samalla kun yksityinen pankkisektori pystyi karsimaan työntekijöiden määrää tietotekniikan helpottaessa paperisotaa, kunnissa palkattiin lisää sosiaalitanttoja jakamaan verorahaa ja leimaamaan papereita.
Kuntien valtionosuuksien pienentäminen pakottaa kunnat rationalisoimaan sos.turva sektoria.
Kunnilla joilla on virkamiehiä/asukas paljon, on ilmeisesti liikaa rahaa.. Byrokraattisten kuntien tuet pois.
Mittareina voi käyttää virkamiehiä/asukas virkamiehiö/työtön
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3151273Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan73886Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61813- 120683
Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt43670Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka38662- 50606
- 47600
Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.52578Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95542- 45537
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48515- 32511
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84485Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K9476- 22470
- 79447
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o29438Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8437Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21411