Joskus aiemmin olen puhunut täällä Tanskan sähköverkosta ja nimennyt sitä joko 'Aktiiviseksi jakeluverkoksi' tai 'Aktiiviseksi hajautetuksi verkoksi'. Nyt sellaisesta mahdollisuudesta Suomeen ehdotetaan projektia 'Aktiivinen sähköverkko'. Kysymyksessä ei välttämättä tarvitse olla sama malli kuin Tanskan verkossa on, mutta yhteistä on hajautetun energian käyttö siinä - Suomessa se on tällä hetkellä enemmän kuin erittäin vaikeaa, koska Suomen sähköverkkoa on rakennettu suurten tuotantolaitosten varaan keskitetyn tuotannon mukaisesti.
Projektista on tehnyt ehdotuksen VTT raportissaan "Hajautetun energiatuotannon tiekartat":
http://www.vtt.fi/tuo/projektit/hastul/he_tiekartta.pdf
"
Tiivistelmä
Tämän raportin työssä on suunniteltu, mitä hajautetun energiatuotannon (HE) hankkeita Suomessa tulisi käynnistää. Ensin hankittiin tietoa viimeaikojen ja meneillään olevista HEhankkeista. Energiankäyttäjän kannalta lupaavinta on HE:n mahdollisuudet alentaa hetkellisiä kustannuksia. Mahdollisuudet lisääntyisivät, jos siirtoverkko - tai muu tietojärjestelmä - olisi aktiivinen ja kriittisessä kuormitustilanteessa pystyisi vähentämään kulutusta ja lisäämään tuotantoa. - Siksi raportissa onkin ehdotettu vuosille 2007-2012 ”Aktiivinen sähköverkko”-tutkimusohjelmaa. Vastaavaa hankesuunnittelua on huomattu myös ulkomailla.
"
Raportissa ehdotetaan myös kahta uutta termiä:
"Jotta ei syntyisi sekaannusta, julkaisussa on käytetty kahta uutta termiä. Niiden selitykset ovat seuraavat. Tässä paperissa on edelleen otaksuttu, että ne ovat älykkäitä eli niissä on tiedonkäsittelykykyä. Ne ovat ihmisen tekemiä laitteita.
Kulutin Järjestelmä, joka kuluttaa energiaa.
Tuotin Järjestelmä, joka tuottaa energiaa.
"
Raportti on erinomainen teos hajautetusta energiantuotannosta. Ammatti-ihmisillekin siinä varmasti riittää pureksimista, ja 'tavallinen pulliainen' voi lukea huikeista tulevaisuudenkuvista.
Hajautettu energiantuotanto tuo monta uutta juttua sähköntuotantoon, siirtoon ja kulutukseen. Raportissa sivutaan myös täällä visioimastani autoista, jotka parkkipaikalla tuottavat yleiseen kulutukseen sähköä tai vetyä:
"
EPRIn vetytalouden tiekartta (Kuva 7) vuodelta 2002 liittää myös ajoneuvot osaksi sähköverkkoa. Ollessaan verkkoon kytkettynä ja paikallaan, ne voivat vetyvarastonsa ja polttokennonsa avulla myös osallistua hajautettuun energiatuotantoon. Hiljaisten ja saasteettomien polttokennojen edut näyttävät kiistattomilta. - Tämä tiekartta on ehkä jättänyt huomiolle muutamia käytännön vaikeuksia:
• Autoihin on vaikea saada asennettua järjestelmiä tai laitteita tai rajapintoja, joista ei ole välitöntä hyötyä auton ostajille.
• Vety on luonteeltaan energiavarasto - Vety täytyy tehdä; yleensä vedestä sähköenergian avulla.
"
Aktiivinen sähköverkko
2
451
Vastaukset
Mainitusta Tanskan verkkomallista saa yleiskuvan dokumentista
http://www.eltra.dk/media(15114,1033)/Systemplan_2003.pdf
Periaatekaavio sivulla 15 kuvassa 3b. Kuva 3a on Tanskan sähköverkon periaatekaavio ennen muutostöiden alkua (jatkuu edelleen) ja se on sama kuin Suomen nykyinen verkkomalli.
Fyysisestä eroavaisuudesta jäi aiemmin jostain mieleeni, että Tanskan verkossa sähköä tuottavilla laitteilla on oma paikallisverkkonsa, joka yhdistetään alueverkkoon muuntamossa.Dokumentin sivulta 31 löytyy koko aktiivisen sähköverkon perusidea:
"Sähkön siirtoverkko muodostaa yhteyden tuotanto- ja kulutuspisteiden välillä, eikä sitä mitoiteta toimimaan toimenpiteittä kaikissa mahdollisissa tuotanto- ja kulutustilanteissa."
(Tuossa verrataan nykyiseen sähköverkkoon, jota olen kuvannut 'rautakankiverkoksi')
"Siis sähköverkkoa ei välttämättä mitoiteta suurimman siirtotarpeen perusteella, vaan siirtoverkon tietojärjestelmä aktivoi tarvittaessa tuotantoa lisääviä ja kulutusta vähentäviä toimenpiteitä pahimmissa kuormitustilanteissa."
Aika villiä touhua - verkon tietojärjestelmä voisi tarvittaessa vähentää kulutusta!
Ihan äkkiä ei tule mieleen, millainen kuluttaja suostuu siihen, että joku automatiikka saattaa lopettaa sähkön antamisen, mutta jokin sellainen yksittäinen 'kulutin', josta on tehty sopimus mainitunlaisesta käytöstä. Varaavan sähkölämmityksen varaajan tyyppinen kulutin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273365Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122489Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.902421Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1072104Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761683Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥481574Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261486Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001305- 1311225
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151136