Joskus aiemmin olen puhunut täällä Tanskan sähköverkosta ja nimennyt sitä joko 'Aktiiviseksi jakeluverkoksi' tai 'Aktiiviseksi hajautetuksi verkoksi'. Nyt sellaisesta mahdollisuudesta Suomeen ehdotetaan projektia 'Aktiivinen sähköverkko'. Kysymyksessä ei välttämättä tarvitse olla sama malli kuin Tanskan verkossa on, mutta yhteistä on hajautetun energian käyttö siinä - Suomessa se on tällä hetkellä enemmän kuin erittäin vaikeaa, koska Suomen sähköverkkoa on rakennettu suurten tuotantolaitosten varaan keskitetyn tuotannon mukaisesti.
Projektista on tehnyt ehdotuksen VTT raportissaan "Hajautetun energiatuotannon tiekartat":
http://www.vtt.fi/tuo/projektit/hastul/he_tiekartta.pdf
"
Tiivistelmä
Tämän raportin työssä on suunniteltu, mitä hajautetun energiatuotannon (HE) hankkeita Suomessa tulisi käynnistää. Ensin hankittiin tietoa viimeaikojen ja meneillään olevista HEhankkeista. Energiankäyttäjän kannalta lupaavinta on HE:n mahdollisuudet alentaa hetkellisiä kustannuksia. Mahdollisuudet lisääntyisivät, jos siirtoverkko - tai muu tietojärjestelmä - olisi aktiivinen ja kriittisessä kuormitustilanteessa pystyisi vähentämään kulutusta ja lisäämään tuotantoa. - Siksi raportissa onkin ehdotettu vuosille 2007-2012 ”Aktiivinen sähköverkko”-tutkimusohjelmaa. Vastaavaa hankesuunnittelua on huomattu myös ulkomailla.
"
Raportissa ehdotetaan myös kahta uutta termiä:
"Jotta ei syntyisi sekaannusta, julkaisussa on käytetty kahta uutta termiä. Niiden selitykset ovat seuraavat. Tässä paperissa on edelleen otaksuttu, että ne ovat älykkäitä eli niissä on tiedonkäsittelykykyä. Ne ovat ihmisen tekemiä laitteita.
Kulutin Järjestelmä, joka kuluttaa energiaa.
Tuotin Järjestelmä, joka tuottaa energiaa.
"
Raportti on erinomainen teos hajautetusta energiantuotannosta. Ammatti-ihmisillekin siinä varmasti riittää pureksimista, ja 'tavallinen pulliainen' voi lukea huikeista tulevaisuudenkuvista.
Hajautettu energiantuotanto tuo monta uutta juttua sähköntuotantoon, siirtoon ja kulutukseen. Raportissa sivutaan myös täällä visioimastani autoista, jotka parkkipaikalla tuottavat yleiseen kulutukseen sähköä tai vetyä:
"
EPRIn vetytalouden tiekartta (Kuva 7) vuodelta 2002 liittää myös ajoneuvot osaksi sähköverkkoa. Ollessaan verkkoon kytkettynä ja paikallaan, ne voivat vetyvarastonsa ja polttokennonsa avulla myös osallistua hajautettuun energiatuotantoon. Hiljaisten ja saasteettomien polttokennojen edut näyttävät kiistattomilta. - Tämä tiekartta on ehkä jättänyt huomiolle muutamia käytännön vaikeuksia:
• Autoihin on vaikea saada asennettua järjestelmiä tai laitteita tai rajapintoja, joista ei ole välitöntä hyötyä auton ostajille.
• Vety on luonteeltaan energiavarasto - Vety täytyy tehdä; yleensä vedestä sähköenergian avulla.
"
Aktiivinen sähköverkko
2
431
Vastaukset
Mainitusta Tanskan verkkomallista saa yleiskuvan dokumentista
http://www.eltra.dk/media(15114,1033)/Systemplan_2003.pdf
Periaatekaavio sivulla 15 kuvassa 3b. Kuva 3a on Tanskan sähköverkon periaatekaavio ennen muutostöiden alkua (jatkuu edelleen) ja se on sama kuin Suomen nykyinen verkkomalli.
Fyysisestä eroavaisuudesta jäi aiemmin jostain mieleeni, että Tanskan verkossa sähköä tuottavilla laitteilla on oma paikallisverkkonsa, joka yhdistetään alueverkkoon muuntamossa.Dokumentin sivulta 31 löytyy koko aktiivisen sähköverkon perusidea:
"Sähkön siirtoverkko muodostaa yhteyden tuotanto- ja kulutuspisteiden välillä, eikä sitä mitoiteta toimimaan toimenpiteittä kaikissa mahdollisissa tuotanto- ja kulutustilanteissa."
(Tuossa verrataan nykyiseen sähköverkkoon, jota olen kuvannut 'rautakankiverkoksi')
"Siis sähköverkkoa ei välttämättä mitoiteta suurimman siirtotarpeen perusteella, vaan siirtoverkon tietojärjestelmä aktivoi tarvittaessa tuotantoa lisääviä ja kulutusta vähentäviä toimenpiteitä pahimmissa kuormitustilanteissa."
Aika villiä touhua - verkon tietojärjestelmä voisi tarvittaessa vähentää kulutusta!
Ihan äkkiä ei tule mieleen, millainen kuluttaja suostuu siihen, että joku automatiikka saattaa lopettaa sähkön antamisen, mutta jokin sellainen yksittäinen 'kulutin', josta on tehty sopimus mainitunlaisesta käytöstä. Varaavan sähkölämmityksen varaajan tyyppinen kulutin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site956102Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto555078SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574212SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963809Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost93572Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1143110SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502523Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352449Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat572193Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val211545