ketään.
Mielestäni ei ole hyvätapaista lähteä presidenttipeliä vetämään ns. toista mustamaalaten ja haukkuen.
Ei rakenna, ei kehitä, ei edistä.
Mutta omasta mielestään hyvästä ehdokkaasta voi tuoda positiiviset piirteet esiin. Tietysti totuuden voi kertoa, mutta ei lähteä hakkumasanoilla kuten, tyhmä, vellihousu, pelkuri... tms sanoilla, mistä ei ole mitään hyötyä edes.
Itse olen kai aika puolueeton, koska en näe ketään täydelliseksi ehdokkaaksi. Mutta tietysti minullakin on ehdokkaat, joita en varmaan äänestä.
Mielestäni ei ole hyvätapaista lähteä presidenttipeliä vetämään ns. toista mustamaalaten ja haukkuen.
Ei rakenna, ei kehitä, ei edistä.
Mutta omasta mielestään hyvästä ehdokkaasta voi tuoda positiiviset piirteet esiin. Tietysti totuuden voi kertoa, mutta ei lähteä hakkumasanoilla kuten, tyhmä, vellihousu, pelkuri... tms sanoilla, mistä ei ole mitään hyötyä edes.
Itse olen kai aika puolueeton, koska en näe ketään täydelliseksi ehdokkaaksi. Mutta tietysti minullakin on ehdokkaat, joita en varmaan äänestä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
A-piste loi lopullisesti vaalikeskustelun linjan, kun tämä lupamaksajien rahoittama julkisen kanavan ohjelma ei löytänyt yhtään positiivista ominaisuutta Sauli Niinistöstä. Taisivat jo Tarjankin kannattajat hiukan pelästyä, mitä tuleman pitää. Vaalitarkkailijoiden vaatiminen puolueettomista sivistyneistä maista alkaa olla tässä vaiheessa jo välttämätöntä.
MTV3 oli selvästi antanut Tarjalle etukäteen kysymyksen. Kun ei tunne alikessun jämiä, tuntui huvittavalta loistaa reserviläisten tarkoilla lukumäärillä.
Lisäksi Tarja sai esiintyä tukenaan korvanappi, jossa ilmeisesti Maria ohjaili ja neuvoi vastauksia. Kyllä Saulikin olisi vielä nykyistäkin parempi, jos olisi suora yhteys Beniin lähetyksen aikana.
Kohta yle, a-piste ja SDP muuttaa taas linjan, kun halosta ei arvostellakaan millään lailla a-pisteessä. Ja perusteena tulee olemaan, palaute minkä yle sai niinistön arvostelusta. Näin se valitettavasti menee.
perusteellisesti maanantaina, niin olisi aika pistää pystyyn kunnon mielenosoitus. YLE:n toiminta vastaisi klassista Neuvostoliiton mallia. No sama porukkahan siellä pääsääntöisesti on töissä, kuin pahimpina suomettumisen vuosina. Millähän perusteella silloin toimittajia valittiin??? Vasemman laidan ajatukset tuskin olivat ainakaan este!
Verenpainetauti iskee jos lukee ja uskoo kaikkia presidenttiä kehuvia artikkeleita ja mielipiteitä. Kieroilua ja rahojen tuhlausta alusta loppuun koko vaalitouhu!
Hieno homma kun on vaan yksi ainoa presidentiksi sopiva ehdokas. Mitä varten tuhlataan varoja sitten kaikenmaailman vaalikeskusteluja järjestämällä ja vaalikiertueilla yms.
Arvokeskustelua pitäisi käydä vähän syvemmällä tasolla kuin nyt käydään.
Huomaan, että olen väliinputoaja jälleen kerran.
En löydä omaa ehdokasta tällä kertaa, vaikka kuinka funtsisin. Aikanaan äänestin EU:ta vastaan ja sitten istuvaa presidenttiä presidenttiä, kun hän oli kokenein ja ilmaisutaistoisin ja sosiaalisin ja oikeudenmukasin. Nyt ollaan EU:ssa ja on se vaikutelma, että Suomi ei saa sieltä mitään kunnon virastoja, ei tulevaisuudessa tukia eikä rahoitusta, hintataso nousee ja rahanarvo itsellä pienetynyt,koska edelleen tulee ajateltua euroa markkana ja käteen jää vähemmän kuin ennen. Natokeskustelua ja äänestystä ei tule Suomeen, koska Eu tekee kaikki päätökset Suomen puolesta. Meitä viedään kuin pässiä narussa! Aivovuoto uhkaa Suomea ja monikulttuurisuus ja moniarvoisuus, sallivuus äärimmäisyyteen asti on tulevaisuutta. EU tukee tupakanviljelijöitä ja huumeongelmat ovat karua arkipäivää katukuvissamme kasvavassa määrin, rikkaatko rikastuu ja köyhät köyhtyy entistä enemmän. Miten kasvatamme uuden uljaan EU-sukupolven vailla omaa identiteettiä, jonka olemme myyneet EU:lle halpaan hintaa.(Saammeko vielä esittää Finlandiaa vai tuleeko siihenkin EU:lta rajoitus? En nurise, mutta kun maahanmuuttajanaapurini saavat kaiken valmiina sossusta uutena ja vievät ne käytettävinä roskiin, että saan pienituloisena ne sieltä armopalana hakea ja nauttien kierrätyksestä, ja heillä on otsaa ihmetellä miksi minulla ei ole uutta tv:tä, uusia huonekaluja jne.; niin ei lisää ainakaan minun hyvinvointiani. Pahoinvointia on kaikissa kansankerroksissa, se on erilaista. Rikkaammat ovat työnsä kanssa naimisissa ja syleielvät jopa koko maaiman markkinoita hötkyillen työnantajan narussa ja laiminlyöden perhettään lähes olemattoman laatuajan kustannuksella. Maaseutumme on jo ajattu EU-kuntoon ja seuraavaksi ulkolaiset tulevat viemään paitsi metsistämme sienet ja marjat, niin jatkossa varmaan myös kalatkin vedestä, jospa EU-direktiivit sitten asettavat marjan, sienen ja kalojen standardikootkin ja suomalaisille jää omaan käyttöön jämät. Yhdentyvän Europan ja maailman uhkakuvat tuli ehkä maalailtua suppeasti, mutta joku toinen voi tästä jatkaa...
No siinähän tuli tekstiä ja asiallisesti!
Samoilla linjoilla, en vain itse osaa/osannut asiaa noin hienosti kirjoittaa!
Yksi ehdokas on mielessä ja hanelle myös ääneni annan, ja toivottavasti muutkin SUOMALAISET jolla on vielä hieman omaa järkeä, eikä mene valta virran mukana, äänestetään Halosta, kun epärehellisissä gallup kyselyissä johtaa, ja sai eniten 7luokkalisten gallupissakin ääniä!
Ja kaiken huippu, Yyber tai vastaava nimimerkki kirjoitti, OMILLA AIVOILLAAN aikaisemmin, Halonen on hyvä presidentti, kun hänet on huomioitu jopa Conan O Brianin ohjelmassa!
Hyvä Suomi ja Suomalaiset! (en yleistä, vaikka tuntuukin suurin osa olevan, sormi nenässä kulkevaa onnetonta kitisijää jotka tekevät kuten muut käskee, vaikka itse ei loppujen lopuksi sitä haluaisi)(-Soini- "Omilla aivoilla ajattelu on Kepun ja SDP:n eduskuntaryhmissä rangaistava teko. Laula siis ryhmässä, vaikka kuinka tyhmässä!" )
EU Boikottiin!
-Soini- "EU ei ole vaaliteema. Se on ongelma, joka on viemässä meiltä oikeuden päättää omista asioistamme."
-Soini- "EU:sta saatiin taas torjuntavoitto, kun sokerintuotanto Suomessa puolittuu? On se pirullinen paikka, kun aina sitä pitää torjua. Arvelenpa, että seuraava 'torjuntavoitto' sisältää Suomen nettomaksuosuuden kuusinkertaistamisen."
Ja näitä voi lukea lisää www.timosoini.net
Ja viimeoisena, joka tuntuu olevan helvetin totta! -> "Eräät ihmiset kritisoivat usein, ettei mikään kuitenkaan muutu parempaan suuntaan. Suurin este muutokselle on kuitenkin se, ettei näiden samojen purnaajien äänestyskäyttäytyminen muutu parempaan suuntaan."