Miten on-helluntailaisuudessa-haudataanko siellä esim.kaksi toisilleen sukua olematonta naista samaan hautaan--siis yhteiseen hautaan??
Ihmettelin kun kartanolaisuudessa niin on käynyt? Alma Kartano ja Tilda Reunanen ovat samassa haudassa?
siis voinko pyytää jonkun kaverini kanssani samaan hautaan? onko se mahdollista?
ei tarvitsisi yksin kyhjöttää kylmässä mullassa?
tämä kysymys kiinnostaa kovasti?
ja helpottaa toisaalta koska onhan mukavampi olla kaksin kuin yksin:
mitä mieltä olette-lukijat?
voiko kaksi samaa sukupuolta olevaa haudata vielä tänäänkin samaan,yhteiseen hautaan?
hämmästyttää,kummastuttaa--pientä kulkijaa--
Ihmettelin kun kartanolaisuudessa niin on käynyt? Alma Kartano ja Tilda Reunanen ovat samassa haudassa?
siis voinko pyytää jonkun kaverini kanssani samaan hautaan? onko se mahdollista?
ei tarvitsisi yksin kyhjöttää kylmässä mullassa?
tämä kysymys kiinnostaa kovasti?
ja helpottaa toisaalta koska onhan mukavampi olla kaksin kuin yksin:
mitä mieltä olette-lukijat?
voiko kaksi samaa sukupuolta olevaa haudata vielä tänäänkin samaan,yhteiseen hautaan?
hämmästyttää,kummastuttaa--pientä kulkijaa--
Vastaukset 19
Vanhimmat
meidän hamsteri-neidit, piksu ja paksu pääsivät kyhjöttämään samaan kuoppaan, kun kuolivat onnelliset yht´aikaa.
eikä tuosta vielä pitkään aika ole. muutama vuosi. eiköhän tuo onnistuisi tänäänkin.
kiva kun toinen kääntää kylkeä, niin luut kolisisi?
joko vierekkäin tai päällekkäin.
Koko maapallo on yhtä suurta hautaa joten samantekevää kuka siinä vieressä köllöttää.
Et tuhkana taivaan tuuliin ja uurna meren syvyyksiin.
Madot kyllä syövät meidän mätänevän ruumiimme. Sama siis minne se haudataan.
Eikä multa ole sen siunatumpaa katuojassa kuin hautuumaallakaan.
Eikös sen ruumiin pitäisi nousta sieltä maan uumenista?
Ruumiisen,Jumalahan antaa ylösnousemus ruumiin,jolla on helpompi vaikka turistina matkata,eikä tarvitse muutamia ammattilaisia häiritä,kuten lääkäreitä.
Jukkakin saa taksi hommansa unohtaa ja kourolauluja jo opetella.
Muusikoiltahan siellä kotona ei työt lopu.
..samaa juttua.Siis jos ihminen polttohaudataan, krematorioidaan elikkästä laitetaan tuhkana astiaan, niin kunka käy ylösnousemisessa? onko merkitystä,millaiseen muotoon ruumis jää kuoltuani?
Suostuuko esim.kirkko hautaamaan kaksi toisilleen sukua olematonta naista tai miestä samaan hautaan ja heille vain yhteinen risti??
Minua ihan oikeesti hämmästyttää koska en ole kuullut että tällaista voi seurakunta hyväksyä mutta on kuitenkin niin tehty että on haudattu samaan kuiluun kaksi toisilleen tuntematonta naista??
eikö kuulosta omituiselta ja perverssiltä?? suorastaan oksettavalta--kuin kaksi lesboa tai kaksi homoa siunataan vielä multaankin yhteiseen hautaan.vaikka ei kirkko vielä v.-1950 ollutkaan siunannt homo ja lesbopareja? miksi jo silloin haudattiin samaa sukupuolta olevat samaan hautaan.
tätä en pysty ymmärtämään,en todellakaan?
Jos yhteishaudassa on jotain perverssiä, niin se on oma mielikuvituksessasi. Ei siellä mullan alla muhinoida, ei edes anneta suukkoja.
Toki yleensä samoihin aikoihin kuolleet vainajat haudetaan vierikkäin, ei päällekkäin, jos se sinua lohduttaa. Mutta vuosikymmenten mittaan arkkuja lasketaan kyllä edellisten vainajainjäännösten päällekin, yleistä tämä on varsinkin sukuhaudoissa.
Hautamuistomerkit eivät kuulu seurakunnille, jos ne ovat ulkonaisesti hyvän maun mukaisia ja tällä tarkoitetaan lähinnä "asemakaavallisia" asioita. Eri perheisiin kuulumattomien nimet voivat siis olla samassa muistomerkissä, tämä on sukujen välinen asia. Minunkin äitini täti on haudattu samaan hautaan setänsä kanssa, kun tämän äidin tädin mies oli haudattu kymmeniä vuosia aiemmin Amerikassa.
Homo- ja lesboparien nimet voivat olla myös samassa lehti-ilmoituksessa, jos pari sattui kuolemaan samoihin aikoihin esimerkiksi liikenneonnettomuudessa. Julkisen sanan neuvosto tms. ei siihen puutu.
jos toisen kuolemasta on vain muutama vuosi ja sitten heitetään siihen samaan hautaan toinen nainen-miten kirkko suostuu sellaiseen? eikö tähän kuuluisi tulla muutos?
ymmärrän jos toisen kuolemasta on sata vuotta mutta jos on vain muutama vuosi.pieni sydämeni ei voi tätä ymmärtää,ei vaan voi.jokin tässä asiassa ei asetu paikalleen,vaikka kuinka rautalangasta väännettäisiin..
ettekö te ymmärrä tunteiden päälle mitään?ettekö ymmärrä mitä yritän kysymykselläni viestittää?? olen surullinen ku kukaan ei ymmärrä mitä tarkoitan??
... miksi vierekkäisten hautojen välillä ei ole minkäänlaisia maansisäisiä raja-aitoja, vaan siinä sitä vain pitäjän tunnetuin playboy makaa hurskaan naisen kanssa kylkimyyryssä?
Voi käydä myös niin, että kaksi lesboa sattuu joka tapauksessa vierikkäin, vaikka heillä kummallakin olisikin oma kivensä.
Hauta-aluettahan ei ole vain se kukkien peittämä alue kiven juuressa, vaan myös nurmialue kivien välissä, joten toisiaan tuntemattomatkin ihmiset makaavat ihan fyysisessä kontaktissa toiseen.
he eivät ole sattumalta tässä haudassa! heillä on yhteinen kivi.ja molempien naisten nimi ja syntymä-ja kuolinaika ym.henkilökohtaiset tiedot on kivessä.heillä on siin YHTEINEN KIVI!! etkö ymmärrä mitä tarkoitan vai yritätkö teeskennellä ettet ymmärrä? alan sitä epäillä.
Miksi ihmeessä seurakuntien pitäisi puuttua siihen, mitä nimiä kivissä lukee???
Eiväthän kivet tai ristit ole edes pakollisia!
Miksi siis kaksi ystävää eivät voisi hankkia tai toivoa itselleen yhteistä kiveä, jos niin haluavat? Sellainenhan on paitsi taloudellisesti järkevää, myös kauniimpaa kuin keskenään riitaisan pariskunnan yhteinen kivi.
Samaa sukupuolta olevien ystävysten ei tarvitse olla edes lesbo- tai homopareja, vaan he ovat saattaneet olla muuten vain ystäviä, tai kuten yleisempää, sukulaisia tai hoitosuhteessa.
Yhteisen kiven alla saa olla myös heteroja, siis mies ja nainen, jotka eivät olleet avio- tai edes avoliitossa, vaan olivat muuten vain ystävyksiä tai ns. vakipanosuhteessa.
Nämä ratkaisut eivät kuulu seurakunnille. Usko jo!
Minusta tuntuu, että itse olet ateisti, joka on täällä vain provosoimassa kirkonvastaista mielialaa. Se on turhaa, sillä meidän uskovaisten ajatukset ovat taivaassa ja maan päälläkin, mutta ei maan alla.
vaan tahdon selvyyttä Jumalan tahtoon.Olen uudelleen kastettu--siis aikuiskaste--joten syytit turhaan mutta annan anteeksi koska et näytä ymmärtävän sitä että jotain ihmsitä voi aidosti kiinnostaa hautaaminen ja se että olen nainen se taitaa sinua raivostuttaa.oletko naisten vihaaja??
Kuvittelin koko ajan keskustelevani miehen kanssa. :-)
eikö tullut mieleesi että naistakin voi askarruttaa tällaiset asiat?
olen nainen joka ei tyydy ihan minkälaisiin vastauksiin tahansa.tarvin syvällisempää pohdintaa kuten varmaan huomasit...
En ole aiemmin edes tullut tuollasen asian eteen.
Minun äitini on isäni kanssa haudattu syvä-hautaan,siis arkut päällekkäin,voisikin oli siinä välissä 20.
Ymmärrän kyllä kysymyksesi,vaan täytyypä kysellä viisaimilta,kun minuakin arkun kantoon odotetaan.
Täytyy tän maan papilta kysästä,miten on?
Toivottavasti muistuu mieleen.
Toisaaltahan tuo asia on ihmisen oma tahto ,tai ihmisTEN.
Eli ei tuossa mitään tuomittavaa ole,vaikka lemmikkinsä samaan hautaan haluaisi,eikös ihmisen viimeistä toivetta ole hyvä noudattaa mahdollisimman pitkälle.