(Otsikko viittaa Ilmestyskirjan 16. luvun 13. jakeeseen)
Olisin utelias tietämään, miten tämän päivän kristityt suhtautuvat Raamatun viimeiseen kirjaan, Johanneksen ilmestykseen.
Minulla on aina Uutta Testamenttia lukiessani sellainen tunne, että tämä Johannes on eksynyt täysin väärään seuraan. Hänen juttunsa lohikäärmeistä, seitsenpäisistä sekasikiöistä, Babylonin portosta, ihmiskasvoisista heinäsirkoista... Siis nehän vaikuttavat hullun houreilta, varsinkin jos niitä vertaa Paavalin teologisesti korkeatasoisiin kirjeisiin.
Vai onko tässä kyse siitä, että Raamattu tarvitsee jonkinlaisen loppuhuipennuksen? Johannes ajatteli, että jo saa riittää tämä nynnyily rakkaudesta. Ja niinpä hän palasi takaisin Vanhan Testamentin reippaan väkivaltaiseen meininkiin. Ja pisti vielä paremmaksi:
"Tällaisia olivat näyssäni ratsut ja ratsastajat: niillä oli tulipunaiset, savunsiniset ja rikinkeltaiset rintapanssarit, ja hevosilla oli kuin leijonan pää ja niiden suusta suitsi tulta, savua ja rikin katkua. Näihin kolmeen vitsaukseen -- tuleen, savuun ja rikin katkuun, jotka suitsivat hevosten suusta -- kuoli kolmannes ihmiskuntaa." (Ilm. 9:17-18)
Olisin utelias tietämään, miten tämän päivän kristityt suhtautuvat Raamatun viimeiseen kirjaan, Johanneksen ilmestykseen.
Minulla on aina Uutta Testamenttia lukiessani sellainen tunne, että tämä Johannes on eksynyt täysin väärään seuraan. Hänen juttunsa lohikäärmeistä, seitsenpäisistä sekasikiöistä, Babylonin portosta, ihmiskasvoisista heinäsirkoista... Siis nehän vaikuttavat hullun houreilta, varsinkin jos niitä vertaa Paavalin teologisesti korkeatasoisiin kirjeisiin.
Vai onko tässä kyse siitä, että Raamattu tarvitsee jonkinlaisen loppuhuipennuksen? Johannes ajatteli, että jo saa riittää tämä nynnyily rakkaudesta. Ja niinpä hän palasi takaisin Vanhan Testamentin reippaan väkivaltaiseen meininkiin. Ja pisti vielä paremmaksi:
"Tällaisia olivat näyssäni ratsut ja ratsastajat: niillä oli tulipunaiset, savunsiniset ja rikinkeltaiset rintapanssarit, ja hevosilla oli kuin leijonan pää ja niiden suusta suitsi tulta, savua ja rikin katkua. Näihin kolmeen vitsaukseen -- tuleen, savuun ja rikin katkuun, jotka suitsivat hevosten suusta -- kuoli kolmannes ihmiskuntaa." (Ilm. 9:17-18)
Vastaukset 12
Vanhimmat
Uskon asiahan tämä on: totta vai tarua.
Ilmestyskirjan alussa, en muista missä kohtaa, mutta jossakin, selitetään, että tämä kirja kertoo tulevista tapahtumista "kuvin" - vertauskuvien avulla. Siis jos siellä lukee, että "merestä nousee peto, jolla on seitsemän sarvea", se ei tarkoita sitä, että tulevaisuudessa konkreettisesta merestä nousee konkreettinen peto sarvineen, vaan kaikki tämä on metafora jostakin tulevasta.
Välillä jotkut vertauskuvat selitetään, esim. Joh 1:20 esim. "seitsemän lamppua ovat ne seitsemän seurakuntaa". Aina selitystä ei anneta, ja siinä on sitten ihmisten mielikuvitus laukkaamassa mitä tarkoitetaan milläkin. Ja sehän on laukannutkin :)
Joka tapauksessa uskon sen mitä Ilmestyskirjan 1:3 sanoo kirjan hyödyllisyydestä.
Täällä on pieni selityspätkä jokaisesta Ilmestyskirjan luvusta. Voipi lueskella siinä ohella, josko jotain juonta alkaisi hahmottua:
http://www.sley.fi/luennot/Raamattu/UT/Ilm/
Raamatun kirjoista. Se on Jeesuksen Johanneksen kautta antama tulevaisuuden profetia.
Melko usein se tulkitaan siten, että
eri seurakunnat ovat historiallinen jatkumo ja tämän tulkinnan mukaan eläisimme nyt Laodikean seurakunnan aikaa.
Ilmestyskirjan tärkeys tulee ilmi siitäkin,
että siinä on seitsemän autuaaksi julistusta.
Joka tätä kirjaa tutkii on autuas jne.
Se ei aukea helposti. Se vaatii paljon hiljentymistä ja niitä, jotka ovat asiaan Pyhän Hengen avulla vihkiytyneet.
Selvähän se, Johannes käyttää vertauskuvia ja symboleja...
Jeesuskin käytti paljon vertauksia. Ero Johannekseen on siinä, että Jeesuksen käyttämät vertaukset ovat selkeitä, älykkäitä, jopa kauniita.
Noh, Johannes ei ollut Jeesus, kukin profetoi omalla tavallaan. Vai pitäisikö sanoa, että jokaisella on omat painajaisensa?
Ilmestyskirja on mahtava kirja. Johannekselle on näytetty näkyinä paljon ja hän yrittää sitten parhaan taitonsa mukaan kirjoittaa oman aikansa tutuin kielikuvin ja kuvata kuvailematonta.
Ilmestyskirjan symbolikuvista on oltu löytävinään nykyajan taisteluvälineiden kuvauksia, tankkeja, helikoptereita, lentokoneita, ydinaseita ja siksi tulkittu se tarkoittamaan juuri omaa aikaamme ja odotettu sen toteutumista kolmantena maailmansotana.
Ympäristöihmiset ovat näkevinään siellä laajamittaisia ympäristökatastrofeja ja valloileenpäässyttä kasvihuoneilmiötä ja odottavat sen toteutuvan vähitellen tulevina vuosikymmeninä (ehkä -satoina)
Kristuskeskeisille kristityille ilmestyskirja on erityistä kuvausta Kristuksen jo saavuttamasta voitosta ja odotettavissa olevasta lopullisesta voiton toteutumisesta.
Raamattutuntisarja Ilmestyskirjaan lähinnä viimeisen tulkinnan pohjalta (evlut pappi kansanlähetyssävyisesti)
http://avaimia.net/opetus/ilm/1.shtml
Hyvä kun ilmoitit kirjoituksessasi,että antamastasi linkistä löytyy kansanlähetysläinen tulkinta.
Olisikohan samasta aiheesta olemassa esim.SLEYläistä "artikkelia"...(?)
Ilmestyskirjaopetusta laajasti
Kysymäsi oli ylempänä tuon (ensimmäisen) keskustelijan viestissä. Otetaan se uusinnaksi
http://www.sley.fi/luennot/Raamattu/UT/Ilm/
Tässä olisi toinen SLEYläinen ilmestyskirja raamattupiiritutkisteluun
http://www.sley.fi/luennot/Rpiiri/Ilm/
Laajennetaan maisemia. Koko Raamattu SLEY-luentoina
http://www.sley.fi/luennot/index.shtml
Muita tyylisuuntia:
Suomen raamattuopistolaisittain Raimo Mäkelä ja Ilmestyskirja kirkossa
http://www.sro.fi/sanaan/makela/index.htm
ja luentoina
http://www.teolinst.fi/luennot/rm991006.html
Otetaan vähän lisää. Lähetysyhdistys Kylväjän Olavi Peltolan Ilmestyskirjaa
http://www.kolumbus.fi/rov.o.peltola/Uusi_Testamentti/Profeetallinen_kirja/johilmestys.htm
Sekalaisia ilmestyskirjallisia linkkejä
Suomennettu Ewald Frank: Die Offenbarung - Ein Buch mit 7 Siegeln?
http://www.freie-volksmission.org/frank/kirjoitukset/ilmestyskirja.htm
Lisensiaattityö Helsingin yliopistossa (208 sivua)
http://ethesis.helsinki.fi/julkaisut/hum/kotim/lt/sipila/
Helluntailaistulkintaa Isosta Kirjasta
http://gamma.nic.fi/~shn/tekstit/isokirja.htm
Ilmestyskirjan sanastoa http://www.kirkkopalvelut.fi/ilmestyskirja/sanasto.htm
vaivannäöstäsi ja yrityksestä hukuttaa minut Ilmestyskirjaan...;)
sanoo jo vuosikymmeniä syvissä vesissä kahlaillut.
Jokunen vuosi sitten tehtyäni shamaanisen matkan aliseen josta hain voimaeläimeni.Koin sillä matkalla ennen perille pääsyä vastusta jotka piti voittaa/väistyä.
En osaa selittää laajemmin.
Vasta vuosi tuon kokemuksen jälkeen luin ensimäisen kerran joh.ilm.Enkä voi kuin todeta että ilmestys kirja ei ole mitään niiden kokemusten rinnalla.
-Jätetään johannes omaan arvoonsa ehkä hänkin oli kokenut samanlaisen matkan.Tai helpommin sanottuna pureskellut(vahingossa)torajyvää.Kerrotaan.Olen jostain lukenut että 60-luvun LSD aiheuttaisi samanlaisia aistiharhoja.
Kuinka sinne aliseen pääsee?
Mulla painajaisissa on hirveitä öliöitä ja örkkejä ja pirukin irvistelee.
Ne on karmeita, kysyn sulta Antero, ystäväni voiko sinne aliseen viedä nämä minun örkit?
=(
Ilmestyskirja on todella mystinen juttu. Ei se nyt mitään lopun ajoista kerro. En minä ainakaan millään usko kun sitä luen ja hämmästelen niitä kuvia joita se luo. Se on todella syvää metaforatekstiä. Ei siitä kannata tavallisen pulliaisen tehdä paljoa johtopäätöksiä.
Luulenpa että nimimerkki "antero" löysi ehkä totuuden toisen puolen - tai ainakin osan siitä. Uskoisin että Johanneksen ilmestys todella kertoo "matkasta". Se kertoo laajentuneen tajunnan laajenemisesta yhä suurempiin sfääreihin... Enkä nyt puhu mistään huumetripeistä!
Hyllystäni löytyy erittäin mielenkiintoinen ja nerokas opus nimeltä "Ilmestyskirja teosofian valossa". Kirjoittaja J.R. Hannula (RIP). Kannattaa etsiä käsiin ja lueskella avoimin mielin.
Johanneksen ilmestys on yksi esimerkki monien muiden joukossa vastaavanlaisesta kirjallisuudesta. Daniel on muistaakseni toinen. Oli aika yleistä tuo apokalyptinen kirjallisuus.
Tärkeää Johanneksen ilmestyksessä on juutalainen lukusymboliikka. Esim. Jehovathan opettaa että taivaaseen pääsee 144 000 ihmistä. Tämä on lukusymboliikkaa, 12 kertaa 12 kertaa tuhat, eli täydellisyys kertaa täydellisyys kertaa paljon. Samoin tuhatvuotinen valtakunta luultavasti tarkoittaa monivuotista valtakuntaa.
Kirjaimellisesti ei kaikkea kannata ottaa, mutta tärkeähän tuo on tuntea kun se Raamatussa on.
Yhtä tärkeää olisi myös osata laittaa se raameihin. Jos kiinnostaa, kannattaa varmaan lukea kommentaareja ja muuta juutalaista ja kristittyjen apokalyptista kirjallisuutta.