I Have a Problem

Päätin viettää joulun Suomessa ensi kertaa ja en tiedä kannattaako jouluna olla pukkina vai tonttuna.

Kumpi on parempi business?
6335
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hyvin teit, kun tulit Suomeen joulua viettämään! Se on suomalaista se!!!! =D

Jos aiot jakaa lapsille lahjoja, ole pukki, jos aiot muuten vaan kilistellä viinilaseja ja syödä kinkkua, ole tonttu! (=

Äänestä

kannattaa harkita pukkina olemista. Katsos kun tonttuja on jo olemassa niin paljon, pukit ovat harvinaisempia. ;)))

Äänestä

Koitapa vaikka pientä fuusiota uudistuksen nimissä. Tonttumainen pukkeilu voisi kantaa kohtalaista... 'satoa', kun molemmille näyttää edelleen olevan kysyntää.

Jos taas fuusio ei toimi esitetyssä ensimmäisessä järjestyksessä, niin ainahan voi vaihtaa järjestystä. Taatusti kokeilemisen arvoista on myös käänteinen järjestys, eli pukkitonttuilu.

Business is business ja siksi muuntuminen asiakkaan tarpeisiin on erittäin tärkeää. ;)

Äänestä

Tonttuilu jouluna on kannattavampaa.
Pukkina jakelet tavaraa aivan ilmaiseksi sinne sun tänne. Tuottaako pukkeilu tulosta vaikka sanotaankin että iloista antajaa jokainen rakas/taa/telee.
Parastasi ajatelen tonttuilu on kannattavampaa jos ei niinkään taloudellisesti niin emotionaalisesti koska ilot ei rajoitu yhteen ainoaan iltaan vaan antamisen onnea voit suorittaa vaikka läpi vuoden jos siltä tuntuu ja halua riittää. Tonttujahan näkee tuon tuostaan kesät talvet.

Tonttuilut voi aloittaa jo syyspimeillä kurkkimalla ikkunoista sisään eikä sua siltikaan tirkistelystä syytetä. Samalla saat hyödyllistä tietoa missä voit jouluna jatkaa tonttuilua. Vaikkakaan sulla tätä mahdollisuuta ei ole kun jouluksi vasta Suomeen saavut mutta nopea ehtii vähässäkin ajassa.

Tunnetusti pukkia pidetään kaikkien kilttien lasten ystävänä kun taas tontuilla on paremmat mahdollisuudet kaikkien tuhmien tyttöjen kanssa.

Äänestä

Kapo, kiljubusineksen suurlähettiläs! Mitäs turhaan
pukki/tonttu dilemmalla aivonystyröitäsi rasitat,
kyllä se tilanne ratkaisee ongelman sitten.

Ehdottaisinkin, että tulet tänne Huuhaan metseikköön
ponupannun ääreen miettimään asiaa syvällisemmin.
Meille metsän naisille ja miehille kelpaat ihan
kumpaisena vaan, vaikkakin naisille pukkina ja miehille mielummin tonttuna, jos saa valita.

Äänestä

I have a problem too. Cristmas com and i have famili be bored to death. Jag har proplem åkså. Julen kommer ohc jag älskar mitt famili.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Capo.A kirjoitti:

Päätin viettää joulun Suomessa ensi kertaa ja en tiedä kannattaako jouluna olla pukkina vai tonttuna.

Kumpi on parempi business?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu