Minulle sanottiin edellisessä papassa, että luokka 2, mikä tarkoittaa sitä, että minulla on joku papillooma virus. Kohdunsuulla tämä siis on. Tarkoittaako tämä sitä, että vaikka minulla ei vielä olekaan näkyviä syyliä, että niihin tulee varautua?
Ovatko siis ne papilloomavirus tyypit jotka aiheuttavat näkyviä syyliä ulkosynnyttimiin ja toisaalta ne jotka oireilevat kohdunsuulla täysin toisista erillisiä?
Voiko ihmisellä olla syyliä, mutta terve kohdunsuu?
Tai tarkoittaako se, että kohdunsuullani on oireillut yksi virus sitä, että se tulee oireilemaan vielä näkyvästikin?
Toivottavasti joku ymmärsi kysymykseni ja osaa vielä vastatakin tai antaa oman käsityksestä tai kokemuksensa asiasta.
Kiitän häntä, joka viitsii auttaa. :)
Ovatko siis ne papilloomavirus tyypit jotka aiheuttavat näkyviä syyliä ulkosynnyttimiin ja toisaalta ne jotka oireilevat kohdunsuulla täysin toisista erillisiä?
Voiko ihmisellä olla syyliä, mutta terve kohdunsuu?
Tai tarkoittaako se, että kohdunsuullani on oireillut yksi virus sitä, että se tulee oireilemaan vielä näkyvästikin?
Toivottavasti joku ymmärsi kysymykseni ja osaa vielä vastatakin tai antaa oman käsityksestä tai kokemuksensa asiasta.
Kiitän häntä, joka viitsii auttaa. :)
Vastaukset 5
Vanhimmat
että toisilla on solumuutoksia ja syyliä ei tule.Minulla taas oli syyliä,mutta papa 1.eli sinä varmasti kuulut niihin joille ei tule syyliä vaan on ainoastaan solumuutoksia
Mulla oli heinäkuussa papa luokkaa 2, ja papillooma virus todettiin. Syylät ilmeistyi kuitenkin vasta lokakuussa, eli kyllä niitä(valitettavasti) sinullekin voi vielä jälkeenpäin ilmestyä. En tiedä sitten että meniskö nuo virustyypit niin, että osalla tauti on vain kohdunsuulla, osalla vain syylinä ulkosynnyttimissä ja osalla molemmissa...
Mitä minun pitäisi tietää näistä syylistä? Siis sellainen lyhyt oppimäärä.
Mitä on tämä penslaus?
Kuinka usein kyseisiä ilmenee?
Millä tavalla ne ovat haitallisia?
Kuinka suuria?
Ovatko kipeitä?
Kiitän jälleen vastanneita. Taidan alkaa tarkkailla tilannetta neuroottisesti..
Syyliä on rykelmissä ja ne on vaaleita.Itselläni oli noin nuppineulan pään kokoisia.Ei kipeitä.Niitä voi hoitaa esim. wartec voiteella.Jos wartec ei tehoa niin sitten penslailemaan.Jos tämäkään ei auta niin ne poistetaan lääkärisssä.Toisilla syylät lähtevät lopullisesti pois ja on mahdollista,että tauti poistuu elimmistöstä.Toisilla syylät uusiutuu joskus.esim.raskauden aikana tai ihan muuten vaan.
Tuolta löytyy melkeinpä kaikki mahdollinen tieto papillooma virukesta, vieläpä kuvien kera ->
http://www.helsinki.fi/~jpaavone/artik7g.pdf. Itse myös aluksi hermoilin tämän taudin kanssa, mutta totuushan on, että kyllä tämä virus on hurjan yleinen, eikä se skitsoilu auta yhtään mitään. Syylät voi olla sellaisissa pienissä rykelmissä/ juovissa, tai sitten ne voi olla esim. sellaisia litteitä, jotka on vaikea silmin havaita. (Lääkäri voi etikkaliuoksen avulla saada näkyville litteät syylät.) Mulla tuli ekaks ihan sellainen pieni juova, joka lääkärin penslattua lähti heti hyvin pois. Valitettavasti syylät usein tulevat silti uudestaan takaisin ennemmin tai myöhemmin. (Itsellä noin kuukauden jälkeen tuli takaisin.) Mutta onneksi syylät eivät sinänsä hirveästi haittaa, koska eivät ole ollenkaan kivuliaita, eivätkä suuria (minulla ainakaan!).