Europarlamentaarikko Kyösti Virrankosken (kesk.) mukaan uusi EU-budjetti on kova tappio pohjalaismaaseudulle. Pohjalaismaaseutu saa kehittymistuista merkittävän siivun. Virrankosken mukaan menetyksiä on vaiketa korvata kansallisilla toimenpiteillä.
Omatkin tunnustavat
Kepun surkeuden
3117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ja Kääriäinen armeijan. Tälläinen on nahjus ja nyt pitäisi vielä presidentiksi äänestää tuollainen maansa myyjä.
Nyt pitää taas aluksi lopettaa se ruikuttaminen, Poihjanmaallakin. Älkää itkekö...
Ensinnä pitää ensi vuoden aikana selvittää, missä määrin voidaan kompensoida maaseudun kehittämisrahasto-osuuden aleneminen kansallisista varoista.
Kun muut puolueet ovat niin kovasti vaatineet maatalouden ympäristötukien kehittämistä, niin tuskinpa ne nyt ryhtyvät vastustamaan sitä, että niitä voidaan jatkossa maksaa kansallisista varoista. Kuvitelkaa nyt Heidi Hautala, Pentti Tiusanen tai Kimmo Sasi vastustamassa ympäristön tilan kohentamista eduskunnassa.
Leikkaukset johtuvat EU:n laajentumisesta, josta Suomessa päätettiin Lipposen II hallituksen aikana. Jos ette ole vielä sitä aiemmin tiedostaneet.
Kepun pohjalaiset kansanedustaja-maanviljelijät ja heidän avustaja-maanviljelijät ei tarvitse senttiäkään.
Tukea vain päätoimisille viljelijöille.