Hieno juttu, että helari-ilkasta tulee idoli. Mielettömän mukava juttu, että Ilkan avulla maailma huomaa, että helarit ei oo hulluja lahkolaisia. Ja lisäksi tuhansia nuoria pelastuu!
Hieno juttu että ilkasta tulee idoli
arska
291184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
aivan.
"Little children, keep yourselves from idols. Amen." (1Joh.5:21, King James Version)
Pysykäätten siis totiset kristityt erossa tuosta kauhistavasta epäjumalainpalvontakisasta. Muutoin nousette itseään apostoli Johannesta vastaan. :)
Ota ihmeessä hyvä mies järki käteen. Idoli-sanan epäjumala merkitys tarkoittaa puusta tai muusta veistettyä epäjumalan kuvaa. Kuten kultaista vasikkaa tai hopeista artemiksen temppeliä.
Idoli-kisassa on kyse aivan muusta. Ehkä sen voisi suomentaa sanalla ESIKUVA. Siis ei EPÄJUMALA.
Esikuva on sellainen henkilö, jota voi pitää jossain suhteessa esimerkkinä. Esimerkiksi elämantapojensa tai maailmankuvansa suhteen. Ilkasta tulee tämän maan paras esikuva nuorille. Ei juo, ei polta, ei harrasta yhden illan suhteita jne.
Kaikkien teidän helareiden jotka pidätte Ilkkaa syntisenä paskana ja aatteen raiskaajana, kannattaa ajatella asiaa vähän tarkemmin.
Jos idoli sana tuottaa ongelmia, johtuu se siitä, että olette ymmärtäneet asian aivan väärin. Kyse ei ole epäjumalasta vaan esikuvasta.
Teille helareille ilkan voitto on paras palvelus mitä ikinä voi kuvitella, on teistä niin kummallinen käsitys vallalla. Eipähän enää teidän lapsia kiusata koulussa, vaan niiltä kysytään, mikä tää teidän juttu oiken on...
6 ja sanoi hänelle: "Sinulle minä annan kaiken tämän valtapiirin ja sen loiston, sillä minun haltuuni se on annettu, ja minä annan sen, kenelle tahdon.
7 Jos sinä siis kumarrut minun eteeni, niin tämä kaikki on oleva sinun."
8 Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Kirjoitettu on: 'Sinun pitää kumartaman Herraa, sinun Jumalaasi, ja häntä ainoata palveleman'."
Et ilmeisesti ymmärtänyt, että kyse ei ole EPÄJUMALASTA vaan ESIKUVASTA.
Jos kilpailussa oikeasti haettaisiin epäjumalaa nuorille, niin silloin kilpailun nimi varmasti olis jokin muu, esimerkiksi epäjumala-kilpailu. Ymmärrätkö, IDOLS-nimi ei määrittele sisältöä ja merkitystä. Ja kun Raamatussa on sama sana, idol, tulee ottaa huomioon sanan merkitys. Raamatussa sana tarkoittaa epäjumalaa, tässä kilpailussa kyse on esikuvasta.
Epäjumala on sellainen juttu jota palvotaan jumalana, vaikka se ei sitä olekaan.
Esikuva on taas toinen juttu. Se on sellainen henkilö, jota pidetään hyvänä tyyppinä, sitä kunnioitetaan ja arvostetaan ja sen ajatuksia kuunnellaan. Myös sen ajatuksia uskosta ja Jumalasta.
Viittasit kohtaan, jossa Jeesus oli kiusattavana erämaassa ja hän kieltäytyi palvomasta saatanaa. Miten se liittyy asiaan?
Ehkä kuvittelit, että Ilkka julistautuu Jumalaksi ja vaatii palvontaa. Jos olet yhtään asiaa seurannt, niin huomaat, että siitä ei ole kyse. Ilkka tunnustaa Jumalan ja Jeesuksen ja puhuu avoimesti uskosstaan. Suosittelen sinua siis tekemään parannuksen ja perehtymään asiaan ennen tuomion lausumista.
Se on todella ikävä juttu, jos joku erehtyy luulemasta Ilkkaa Jumalaksi, mutta se ei ole Ilkan ongelma, vaan se on kyseisen henkilön ongelma.
Sen sijaan tiedän, että Ilkkka voi todistuksellaan ja esimerkillään pelastaa tuhansia nuoria.
on raskas taakka monille.
Ei kaikki helareita hyväksy.
Sen voi heikompi näköinenkin huomata,kuulo on vielä tuossa tunnistamisessa eduksi.
Eli Kristus tulkoon tuon nuoren miehenkin kautta koroitetuksi,sehän on Herramme tahto.
Siunataan Ilkaa,vaikken itse ole kuullutkaan tai nähnyt esityksiä.
Olkoon hän rohkea ,eikä häpeäisi Vapahtajaansa.
Paavalikin kehoituksen sanan antoi,kun itsekään ei hävennyt evankeliumia, vaan totesi sen olevan Jumalan voima itsekullekin.
Ai se on tämä joku idollijuttu joka on menossa? Ja mä kun luulin aluksi että puhutte Ilkka Kanervasta ja sitä vähän ihmettelin. Joka tapauksessa teidän väittelyssä on tullut esille sellainen seikka, että joku tipahti nyt omaan kuoppaan. Nimittäin sinun kirjoituksessa sanotaan sanatarkasti näin "Se on todella ikävä juttu, jos joku erehtyy luulemasta Ilkkaa Jumalaksi, mutta se ei ole Ilkan ongelma, vaan se on kyseisen henkilön ongelma." Siis kyseessä on henkilön oma ongelma jos palvoo jota kuta jumalana. Eikö ole tullut ikinä mieleen että se voisi kolahtaa myös omaan nilkaan tai uskoon?
Tarkennusta edelliseen sen verran, että miten nämä kaksi "uskoa" voi erottaa toisistaan? Nimittäin jos lähdetään liikkeelle yksilöstä ja hänen uskostaan, niin hänellehän se on totta. Olkoot että se ulkopuolisesta saattaa näyttää täysin torvilta puuhalta.
Niin, mutta se on edelleen hänen ogalmansa eikä ilkan ongelma. Muista, että maailma ei muutu sen mukaan, millainen kuvittelemme tai uskomme sen olevan. Jos joku kuvittelee Ilkan olevan Jumala, Ilkka ei muutu jumalaksi. Kyseinen henkilö vain on väärässä.
Olen samaa mieltä kanssasi. Vaikka en helari olekaan (olen lutku), olen iloinen teidän puolesta ja ylpeä ilkasta ja siitä, että Ilkka rohkeasti tunnustaa Jeesuksen.
Ilkka nostaa teidän osakkeita julkisuudessa ja ihmiset ei halveksi pidä teidä kummajaisina.
Siunataan Ilkkaa ja rukoillaan hänen sydämen ja menestyksen puolesta.
Voi itku. Siis etkö sinä osaa yhtään ajatella omaa napaasi pidemmälle? En minä puhunut kenestäkään "yksilöstä" vaan uskosta yleensä. Siitä miten sama juttu saa eri muotoja. Ja se minua hämmästytti että jonkun toisen "uskoa" pidetään vähempiarvoisena kuin omaa. Et sinä pysty uskollasi mitään jumalaa luomaan.
Hei kamoon. Vaikuttiko tekstini ihan oikeasti tosimielessä kirjoitetulta? Laitoin kyllä sen hymiönkin sinne loppuun.
Varmaan tarpeen.
Ei siksi ,että hän olisi helari,vaan siksikin,kun tiedämme että koettelemuksia tulee olemaan.
Vaimostani kerron senverran että, kun hänestä ohjelma tehtiin televisioon,niin ei mennyt aikaa kun saatanan palvojatkin yhteyden ottivat(ei hyvän merkissä).
Hän joka "valo-keilassa" on ,on helpompi saalis saatanallekin.
Siis kenestä ihmeen Ilkasta te puhutte? Kuka se on ja mitä se on tehnyt?
Piirtää,onhan siitä aikaa Armi kauneudellaan Suomi neitoa koroitti.
Ei siis ole hajuakaan kenestä ihmeen Ilkasta täällä puhutaan. Tuskin nyt sentään Ilkka Kanervasta...? Vai?
Älä Kari murehdi en minäkään häntä tunne,kuvan näin jossain.
On niitä nuoria helari laulajia.
Eli taitaa olla niitä huippuja,eiks ne siellä töösässä teilläkin pidä niitä kisoja,ken on maassa parahin ?laulun puolelta.
Joh. 15:19
Jos te maailmasta olisitte, niin maailma omaansa rakastaisi; mutta koska te ette ole maailmasta, vaan minä olen teidät maailmasta valinnut, sentähden maailma teitä vihaa.
Ilkan mahdollinen voitto voi vielä kostautua, kun media kytkee pojan keskinkertaiseen laulutaitoon helluntailaisten ääntenkeskityksen.
Onhan Ilkalla toki pohjana paljon teinityttöjen ääniä, mutta kuitenkin yleinen arvio on, että ainakin kaksi selvästi parempaa laulajaa on jo pudotettu helluntailaisten ääntenkeskityksellä. Jos tänään tulee vielä voitto, ei vastaanotto ole välttämättä eduksi kenellekään.
Voittaja on voittaja jokatapauksessa. Ja helareiden kannattais alkaa buukata ilkkaa nuorten iltoihin, niin saisitte jumalattomia pelastettua...
Arvelen, ettei Ilkka lähde kiertämään nuorteniltoja ainakaan siinä tapauksessa, että voittaa. Mikäli oikein kuulin, hän ilmoitti, että jos voittaa, hän ryhtyy täyspäiväiseksi laulutähdeksi.
Laulutähden hommaan kuuluu tehdä keikkaa juuri silloin, kun niitä nuorteniltoja vietetään. Keikoista saa rahaa ja keikkoja on tehtävä burn outiin asti siksikin, että se on pinnalla pysymisen ehto varsinkin aloittelevalla laulajalla. Joka vuosi tulee uusi idoli, joten ei ole varaa ottaa rauhallisesti.
Väliajat on käytettävä levytyksiin, lehti- televisio- ja radiohaastatteluihin sekä muuhun esillä oloon. Joskus tekee varmaan mieli nukkuakin tai vain olla.
Yleensä noita nuorisojuttuja harkitaan vasta kypsässä Eija Merilän tai Viktor Klimenkon iässä. ;-)
Mikä ettei täyspäinen ja -päiväinen laulaja lähtisi mielellään myös nuorteniltoihin. Eri asia sitten, onko motiivia jos luvassa on samantapainen tuomintakuoro kuin tälläkin palstalla. Toivoa sopii, että enemmistö vapaidenkin suuntien kristityistä ymmärtää ammatin olevan monelle melko pakollinen... ja laulaja on aivan kunniallinen ammatti.
Täysin samaa mieltä. Uskon, että hän voi vaikuttaa myönteisesti ihan kaikenikäisten ajatusmaailmaan ja ihan siihenkin, ettei enää ajateltaisi hellareitten olevan tosiaan jotain "hulluja lahkolaisia" xD Järkevältä ja hyvältä ihmiseltä vaikuttaa.
minä en tosin ole helluntalainen, en kiellä, etteikö se olisi ihan järkevänkuuloinen uskontoryhmä.
SEURAAMAAN MAAILMAA ISKELMÄLAVOILLE ILKAN KANSSA. EI JUMALA TARVITSE VETOAPUA IDOLSEISTA, PYHÄ HENKI ON VOIMALLISIN VETÄMÄÄN IHMISTÄ JUMALAN LÄSNÄOLON.
sitte kun ilkka alkaa idoliksi nii sitte tuhansia nuoria pelastuu ja tulee herätys.
Niinpä tuli! Onnea Ilkka!!!
Saammekos nyt sitten nähdä, kuinka hyvin, oikein ja kestävämoraalisesti toimii iskelmätähtenä helluntailainen. Meneekin mielenkiintoiseksi....vaan itsepä poikaa äänestitte!
Helluntalaisilta sitten löytyy sitä todellista kansallistunnetta! Ilkka levittää "suomi"kuvaa maailmalle;) Toivottavasti saa kutsun lähetysseurakunnan "linnan juhliin"!
Lähdetään kaikki ensi kesän rock-festareille, Ilkkakin on niille menossa!