Osaisiko joku kertoa missä ja milloin pidetään kursseja joukkoliikenteen käyttäjille.
Lapset kun haluaisivat jo 10 vuoden ikään päästyään kokeilla, miltä bussilla tai ratikalla ajaminen tuntuu, joten olisi ihan kiva tuo kokemus heille suoda.
Kertokaapas, kuinka pääsen opiskelussa alkuun!
Lapset kun haluaisivat jo 10 vuoden ikään päästyään kokeilla, miltä bussilla tai ratikalla ajaminen tuntuu, joten olisi ihan kiva tuo kokemus heille suoda.
Kertokaapas, kuinka pääsen opiskelussa alkuun!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ymmärsinkö oikein, kysyitkö tosiaan kursseista matkustajille, lapsille?????????????
Eiköhän se ole vanhempien tehtävä opettaa lapselle liikenne, suojatie, bussisäännöt.
Ainahan voi lapsen viedä bussi, ratikka, juna , metroajelulle.
,,,?
Olen tiedustellut onko YTV:llä kursseja asiakkaille, jotta voisi oppia matkustamaan julkisilla liikennevälineillä pääkaupunkiseudulla. Sellaisia ei ole.
Joudun n. vuoden kuluttua luopumaan ajokortistani ja kun en osaa kulkea bussilla, joudun kulkemaan varmaankin taksilla.
Pääkaupunkiseudulla ei nykyisin tunneta näyttölippua. Sellaisella välttyisin sakoilta.
Nyt pitäisi osata ladata ties minne matkalippuun matkoja tai rahaa ja pitäisi osata robotille ilmoittaa seutu- vaiko paikallis- vaiko raitiovaunumatka. Jos siinä töpeksii, rangaistaan.
En ole matkustanut julkisilla sitten vuoden 1964. Taidan pysytellä kotosalla. Lääkärireisut teen taksilla.
Ottaa vähän pattiin.
minäpä en osaa taksillakaan matkustaa,kun on puhelimen käyttökin vaikeaa,pysyn kotona.