sanokaa nyt minulle, mikä todistaa sen,
että ihminen on alkujaan syntynyt bakteereista?
että ihminen on alkujaan syntynyt bakteereista?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Erittäin hyvä kysymys Peku.
Luulen kuitenkin ,että et tule saamaan yhtäkään empiirisin havaintoesimerkein perusteltua esimerkkiä.(koska sellaista ei ole)
Lähestymistapasi on kuitenkin juuri oikea.Evoluutiuskoville tulee nimenomaan osoittaa ,että kehitysopilla ei ole minkäänlaista empiiristä pohjaa luonnontieteissä.Uskon ,että vain sitä kautta he oppivat erottamaan tarinat todellisuudesta.
Tieteellisten teorioiden hyvyyttä mitataan sillä, miten hyvin ne sopivat havaintoihin ja ennustavat uusia. Aina parempi, jos asiat voidaan kokeellisestikin todentaa mutta hyviä teorioita voidaan rakentaa vaikka niin ei olisikaan. On esimerkiksi teoria siitä miten tähdet syntyvät, kehittyvät ja sammuvat vaikka yhtään tähteä ei ole laboratoriossa rakennettu.
Sikäli kun on tarkoituksena verrata luomista ja evoluutiota kilpailevina teorioina niin kumpaakaan ei voi kokeellisesti täydellisenä todistaa eli siinä suhteessa samalla viivalla ovat molemmat. Havaintoihin sopivuus on evoluutiolla hyvä ja ennustavuus myös. Luomismallilla havaintoihin sopivuus on sataprosenttinen mutta ennustavuutta ei ole ollenkaan ja siinä mielessä se ei kelpaa tieteelliseksi teoriaksi.
Loikka bakteerista ihmiseen ei ole aivan suora kertaloikka, vaan välissä on hieman muitakin välimuotoja, etten sanoisi puuttumattomia renkaita, hyvin yhtenäisessä ketjussa.
Alan harrastajille todisteiksi kelpaa esimerkisi se, että bakteerien ja ihmissolujen soluorganellit ovat suunnilleen samoja. Alkubakteerit kehittelivät monipuolistumistaan hotkimalla toisenlaisia alkueläviä, jotka eivät suostuneetkaan sulamaan ravinnoksi vaan organisoituivat symbioottisiksi soluelimiksi. Miljardien vuosien takaiset hyvät patentit ovat toiminnassa edelleenkin yksittäisissä ihmissoluissa, jotka ovat kehiteelleet siihen lisäksi pienoista joukkovoimayhteistoimintaa.
Genomitutkimus vahvistaa, että bakteerigenomissa ja ihmisgenomissa on osittain aivan samaa DNA-koodia. Vanha rakennepiirustus on hyväksihavaittuna säilytetty ja siihen on lisätty ajan mittaan joitakin täydentäviä koodinpätkiä.
Mekanismista se, että virukset ovat hyviä postiljoonenja kuljettelemaan koodipostia eri eliöiden välillä.