Kääpiörihma uros rakentaa "pesää" ja vaihtaa väriä??

Mitenhän tuo mun rihmis nyt on yhtäkkii innostunu tekemään jokin laista pesää akvan nurkkaan?(nehän tekee siis kupla pesän)Nyppii meinaan kasvit piloille ja kuskaa ne rehut sitten nurkkaan ja puhaltaa kuplia päälle...Ja uroksen pää ja muutenkin etuvartalo on muuttunut jotenkin sinertävän tummakksi.Mistähän tuo johtuu?kellään kokemuksia?
7551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

NO niihän ne tekee. Mulla ainakin. Outoo jos ei tekis, ois liian kylmä tai huonot vesiarvot ehkä...

Äänestä
  • Lähinnä ihmettelin nyt tuota pään väriä. Oon kyl huomannu ennenkin sen sitä tekevän, mutta väriä ei oo vaihtanu.

    Äänestä

  • ....--- kirjoitti:

    Lähinnä ihmettelin nyt tuota pään väriä. Oon kyl huomannu ennenkin sen sitä tekevän, mutta väriä ei oo vaihtanu.

    Se on sitä kukka ja mehiläis meininkiä, ;)

    Äänestä

  • patu kirjoitti:

    Se on sitä kukka ja mehiläis meininkiä, ;)

    Mutta veikkaampa ettei onnistu...Tuo naaras ei meinaan kovin innostunut ole..=D Ja muutenkin vesi vähän liian kylmää että poikasia kehittyis

    Äänestä

kuulosti tutulta! mun kääpiörihma-uros on kans rakentanut pesän, jaavansammal kelluu pinnalla, niin se on siihen tehnyt sen, kasvinpaloja ja kuplia! hauska katsoa kun se tekee sitä..ajelee takaa kahta naarasta, ja väri on kans tosi voimakas välillä! saa nähdä tuleeko mitään näkyvää aikaiseksi..poikasia meinaan.. :)

Äänestä

No minulla kanssa muuttui uroksen pää/mahanalunen tosi tummansinisiksi heti ekana päivänä, kun ostin ton. vaikka oli ihan vaalea vielä kaupassa. ja no ei oo sitten sen jälkeen takasi vaihtunu. ihan hyvä vaan, kun tykkään tosta ton värisenä enemmän. pesää ei ole koskaan kyllä rakennellut, kun on virtausta sen verran tossa altaassa.

Äänestä

Kyllä kalat vaihtaa väriä ihan mielialan mukaan muutenkin ;) saatikka sitten tuossa touhussa ..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


_fisuli_ kirjoitti:

Mitenhän tuo mun rihmis nyt on yhtäkkii innostunu tekemään jokin laista pesää akvan nurkkaan?(nehän tekee siis kupla pesän)Nyppii meinaan kasvit piloille ja kuskaa ne rehut sitten nurkkaan ja puhaltaa kuplia päälle...Ja uroksen pää ja muutenkin etuvartalo on muuttunut jotenkin sinertävän tummakksi.Mistähän tuo johtuu?kellään kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu