Haluaisiko joku uskova kertoa mihin 'Jumala on rakkaus' väite perustuu?
Rakkaus kysymys
M@k3
6293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oikeastaan tästä aiheesta kirjoitin jo vähän aikaa sitten, joten tyydyn viittaamaan aikaisempaan kirjoitukseen:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=680&posting=22000000009345706
Rakkaat ystävät, rakastakaamme toisiamme, sillä rakkaus on Jumalasta. Jokainen, joka rakastaa, on syntynyt Jumalasta ja tuntee Jumalan.
Joka ei rakasta, ei ole oppinut tuntemaan Jumalaa, sillä Jumala on rakkaus. 1. Joh. 4:8
Täällä mainittiin jo 1.Joh.4:8 eli "Jumala on rakkaus".
Välillä tuntuu, kun katsoo arvoisien dogmaatikkojen ja fundamentalistien sähellystä, että voisi melkein määritellä, että "Jumala = ehdoton rakkaus" ja että "ehdoton rakkaus = Jumala". Esim. 1.Kor.13:ssa on kuvattu ehdotonta rakkautta.
Näin Jumalasuhteesta tulisi dialogi ehdottoman rakkauden kanssa, ja ehkä mahdollisessa "valaistumisessa" voisi sulautua ehdottomaan rakkauteen.
Jos ymmärrettäisiin kristinuskon pääpointti eli ehdoton rakkaus, ei tarvittaisi esim. aikakoneita uskonkappaleita tai tekstejä tarkistelemaan. Ehdoton rakkaus ja armeliaisuus vallitsisivat maan päällä.
Voisitko hieman täsmentää. Kuka jumala on rakkaus.
Olisi hienoa jos joskus laittaisitte sen jumalan tunnisteet esille, josta haluatte tietoa, ja vain siksi, koska maailmassa on edelleenkin monen monta jumalaa joita on vaikea erotella yhden vaivaisen sanan perusteella.
Agnus Dei "Rakkaus olen myös tänään"
Taas perätään perusteluja. Vastataan nyt vaikka, että se perustuu uskoon.
sadismikin eräänlaista rakkautta. "Kappas, nostatanpa tuosta tsunamin, koittakaa pärjätä, rakastamisiin."