Ottaa suuresti päähän se että olen jo 23 eikä ole ollut kuin muutamia lyhytaikaisia työpaikkoja. Mulla ei siis ole tarpeeksi työkokemusta.
Ammattikoulun kävin tietoliikenne/elektroniikka alalta mutta opiskelemaltani alalta ei löydy töitä kuin nörteille jotka on syntyneet tietokoneet käsissään. Muita töitä Helsigistä kyllä löytyy mutta nekin ovat vain suuremmaksi osaksi siivousta ja kaiken maailman myyntitöitä proviisio palkoilla.
En tiedä kannattaako jatkaa töiden hakua vai aloittaa opiskelut. Jos mä vaikka joskus valmistuisin siihen uuteen ammattiin olisin sitten lähes 3-kymppinen eikä mulla sittenkään olis sitä työkokemusta.
vituttaa
4
834
Vastaukset
- tyätönnä
Meikäläinen on VASTA 27 ja kahdessa duunissa intin jälkeen lonninu, kummassakin 4 vuotta. Nyt ajattelin lähteä lukemaan lakia kun ei nuo hanttihommat kiinnosta enää. Onneksi on lukio pohjalla, toisaalta vituttaa sivarit kun ne on vuoden edellä, SAATANAT!
- nyt
jos ei meinaa tosiaan mitään löytyä, niin tuo opiskelemaan lähteminen kuulostaa erittäin hyvältä. Opiskelu kannattaa aina oli ala mikä hyvänsä! Sitä kautta voit myös lähteä vaikka ulkomaille vaihtoon tai suorittamaan työharjoittelua ja siitä saa aina varmasti "extrapojoja". Pääasia, että oot tehnyt jotain, etkä vain maleksinut työttömänä; sitä harva työnantaja katsoo hyvällä, vaikkei se sinusta johtuisikaan.
Ja jos siis päädyt tuohon opiskeluun, niin valitset ne työharjoittelupaikat tällä kertaa vaan hieman paremmin, eli katsot sellaisia paikkoja mistä olisi mahdollista saada myös kesätyö ja sitä kautta jopa vakipaikka. Niin ja vanha et todellakaan ole. Unohdat tuommoset ajatukset ja pyrit määrätietoisesti eteenpäin, oli asia sitten mikä hyvänsä. Positiivinen asenne näkyy ulospäin ja ei taatusti tee pahaa, kun haet työpaikkoja.
Tsemppiä sulle pohdinnoissas ja mukavaa joulua!:) - Valkoturkki
Opiskelu kartuttaa osaamisen lisäksi kaveripiiriä. Uusien kaverien kautta voi kysyä, että missä yrityksissä löytyy vapaita työpaikkoja ja voisitko laittaa allekirjoittaneesta sanaa eteenpäin?
Useiden tutkimusten tuloksena (mm. Hesarista lukenut) kerrotaan, että suurin osa yritysten työpaikoista täytetään sisäisellä haulla. Ilmoitusta ei laiteta mihinkään Uratielle tms. Työntekijöille ilmoitetaan: "Tarvitaan tän tyyppisiä työntekijöitä, tietääkö kukaan?"
Itsekin sain yhden työpaikan kaverin kautta. Kaveripiiri auttaa. - turuhaa
hae rahat muualta...
lottoa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353