Ottaa suuresti päähän se että olen jo 23 eikä ole ollut kuin muutamia lyhytaikaisia työpaikkoja. Mulla ei siis ole tarpeeksi työkokemusta.
Ammattikoulun kävin tietoliikenne/elektroniikka alalta mutta opiskelemaltani alalta ei löydy töitä kuin nörteille jotka on syntyneet tietokoneet käsissään. Muita töitä Helsigistä kyllä löytyy mutta nekin ovat vain suuremmaksi osaksi siivousta ja kaiken maailman myyntitöitä proviisio palkoilla.
En tiedä kannattaako jatkaa töiden hakua vai aloittaa opiskelut. Jos mä vaikka joskus valmistuisin siihen uuteen ammattiin olisin sitten lähes 3-kymppinen eikä mulla sittenkään olis sitä työkokemusta.
vituttaa
4
816
Vastaukset
- tyätönnä
Meikäläinen on VASTA 27 ja kahdessa duunissa intin jälkeen lonninu, kummassakin 4 vuotta. Nyt ajattelin lähteä lukemaan lakia kun ei nuo hanttihommat kiinnosta enää. Onneksi on lukio pohjalla, toisaalta vituttaa sivarit kun ne on vuoden edellä, SAATANAT!
- nyt
jos ei meinaa tosiaan mitään löytyä, niin tuo opiskelemaan lähteminen kuulostaa erittäin hyvältä. Opiskelu kannattaa aina oli ala mikä hyvänsä! Sitä kautta voit myös lähteä vaikka ulkomaille vaihtoon tai suorittamaan työharjoittelua ja siitä saa aina varmasti "extrapojoja". Pääasia, että oot tehnyt jotain, etkä vain maleksinut työttömänä; sitä harva työnantaja katsoo hyvällä, vaikkei se sinusta johtuisikaan.
Ja jos siis päädyt tuohon opiskeluun, niin valitset ne työharjoittelupaikat tällä kertaa vaan hieman paremmin, eli katsot sellaisia paikkoja mistä olisi mahdollista saada myös kesätyö ja sitä kautta jopa vakipaikka. Niin ja vanha et todellakaan ole. Unohdat tuommoset ajatukset ja pyrit määrätietoisesti eteenpäin, oli asia sitten mikä hyvänsä. Positiivinen asenne näkyy ulospäin ja ei taatusti tee pahaa, kun haet työpaikkoja.
Tsemppiä sulle pohdinnoissas ja mukavaa joulua!:) - Valkoturkki
Opiskelu kartuttaa osaamisen lisäksi kaveripiiriä. Uusien kaverien kautta voi kysyä, että missä yrityksissä löytyy vapaita työpaikkoja ja voisitko laittaa allekirjoittaneesta sanaa eteenpäin?
Useiden tutkimusten tuloksena (mm. Hesarista lukenut) kerrotaan, että suurin osa yritysten työpaikoista täytetään sisäisellä haulla. Ilmoitusta ei laiteta mihinkään Uratielle tms. Työntekijöille ilmoitetaan: "Tarvitaan tän tyyppisiä työntekijöitä, tietääkö kukaan?"
Itsekin sain yhden työpaikan kaverin kautta. Kaveripiiri auttaa. - turuhaa
hae rahat muualta...
lottoa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1316053
- 574356
- 582771
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s282648Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161865- 151534
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹341392Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗241361- 271187
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest431131