Voiko tämä olla totta: Mieheni joka on vakituisesti töissä, tulot 1400e. Lainaa hänellä on 4600e Sammon balanssiluottoa, haluaisi nyt ostaa auton, ja tarvitsisi 3500e lainaa, mieluiten ilman vakuuksia. Balanssiluottoa hän voi korottaa max 5600e asti. Onko muka tosiaan niin, ettei saisi muuta lainaa tuon balanssiluoton lisäksi??? Itse olen opiskelija, ja minäkin olen saanut enempi lainaa otettua..
Tietääkseni hän on kysynyt vain Sampo-pankista.
Asiallisia vastauksia, kiitos
Tietääkseni hän on kysynyt vain Sampo-pankista.
Asiallisia vastauksia, kiitos
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se nyt on vaan niin, että perseaukiselle ei lainaa tipu.
Omakotitalomme myytyämme ostimme kerrostaloasunnon.
Myöhemmin havahduin siihen, että sehän täytyisi laonoittaa.
Kävin Nordeassa, Handelsbankenissa ja Sammossa.
Näissä kaikissa minulla oli tilit (enää ei Sammossa) joilla jopa hieman rahaakin, sekä rahasto-osuuksia, Nordean notariaatissa osakkeita.
Sammossa en päässyt edes keskustelun alkuun kun minulle osoitettiin ovea.
H-B:ssa asia olisi järjestynyt heti.
Nordean kanssa tein sopimuksen pienen korkomarginaalin vuoksi. Asia hoidettiin suoraan kertakäynnillä.
Sampoon jätin yhden rahasto-osuuspotin, olkoon siellä passiivisena.
Muuhun tekemiseen Sammon kanssa minulla ei ole halua. He tekivät oman ratkaisunsa!
Ps. Velkaa tai kiinnityksiä minulla ei ollut yhteenkään rahalaitokseen!
Miehesi kannattaisi ostaa auto osamaksulla. Kohde toimii vakuutena ja tänä päivänä autoliikkeet tarjoavat varsin kilpailukykyisen koron.