Nyt Virossakin aiotaan tehdä seksin oston kieltävä lakialoite.
Virossa asia perustellaan sillä, ettei Viro halua seksiturismia.
Virossa asia perustellaan sillä, ettei Viro halua seksiturismia.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
olisi ihan niin varma sen läpimenosta. Mutta seksin oston kieltävä laki on oikeasti jos ei ajattele tunteilemalla ihan älytön. Minusta laki kuuluu olla tasapuolinen, oikeudenmukainen ja ennenkaikkea järkevä.
Sanotaan että laki on tasapuolinen koska se koskee myös naisostajia. Toisaalta sanotaan että seksin osto alistaa vain naisia. Heti joka lauseessa jolla lakia puolustetaan on looginen ristiriita.
Mutta ei ole mitään järkeä että saa myydä ja tyrkyttää mutta ei ostaa. Kyllä sen pitäisi tietää vaikka pelkällä peruskoulupohjalla. Johtuuko tällaiset läpikierot lakiteelmykset liiasta koulunkäymisestä joka on aiheuttanut sen ettei tajuta elämää eikä perusasiota enää?
että se myynti on jo lailla kielletty. Myydä ei saa julkisilla paikoilla, sen kieltää järjestyslaki.
Missäköhän vaiheessa miesten mielipide muuttuu tuossa "Mutta ei ole mitään järkeä että saa myydä ja tyrkyttää mutta ei ostaa", koska esim. suhteet-palstalla pojat on sitä mieltä, että miehillä on oikeus valehdella ihastusta tytölle ja jos tämä uskoo sen ja menee sänkyyn miehen kanssa se on tytön oma syy, mitäs oli niin tyhmä.
Hei nyt on kyse laieista ja siitä ketä poliisi ottaa kiinni, kenelle tulee rikosrekisteriä, ketä laitetaan vankilaan jne. Sitäpaitsi ihan samalla tavalla useat naiset ovat sitä mieltä että on oikein valehdella ehkäisystä, on miehen omaa tyhmyyttä jos "ruikkaa sisään"... on sentään jo astetta vakavammasta nimittäin lapsen tulosta ja vanhemmuudesta kumminkin kyse.
Kyllä alkaa olla todella huolestuttavalla tasolla ihmisten selviäminen jos sinun kuvailemissasi asioissa alettaisiin lakeja tarvitsemaan, tuomareita tuomitsemaan ja poliisia tutkimaan.
Ei hemmetti sentään tätä järjen määrää!
saada maks. rikesakon jos ei kieltoa tottele. Siitä ei joudu linnaan tai tuomarin eteen. Se on järjestyssäänöissä tämä. No onko seksikauppa mielestäsi tämän säännön perusteella muuten poistunut, mennyt enemmän piilon vai mitä?
Sitäpaitsi tämä uusi laki tulee korvaamaan tällaiset lait. Varmaan sillä järjellä ettei kukaan menisi ja ostaisi.
esimerkiksi hesan kaupungin järjestyssäännöissä käsittääkseni. Samoin kuin esimerkiksi julkijuopottelu on monissa paikoissa. Mutta laki on laki ja se tarkoittaa yhteiskunnan suhtautumista.
Tämä tarkoitta että yhdenvertaisuutta tullaan rikkomaan, ja samalla voidaan hyvällä syyllä todeta että seksin myyjiin suhtaudutaan samoin kuin alaikäisiin. Naisella ei esimerkiksi siis ole mahdollista lainsäätäjän mielestä olla omaa tahtoa myydä seksuaalipalvelua.
tässähän oli logiikasta kyse ei laista.
millä logiikalla " saa myydä muttei ostaa" on sama asia kuin "sanoi rakastavansa muttei rakastanutkaan".
jatkuvasti mäkättää siitä, että prostituoidut voisivat muka tyrkyttää itseään vapaasti. Ja se laki koskee kyllä ihan koko maata.
Se laki ei ole mikään sukupuolilaki, se koskee ihan kyllä miehiäkin.
että myynti on vapaata.
Sinä sanoit että ei ole mitään järkeä että saa myydä ja tyrkyttää (seksipalveluita)mutta ei ostaa (vaan siitä tulee rangaistus).
Minä sanon että ei ole mitään järkeä että saa valehdella ihastusta ja kehua naista, mutta ei saa uskoa (ostaa)puheita koska sitten haukutaan tyhmäksi (eli saa rangaistuksen).
Täällä miehet sanoo ettei ole reilua, että naiset saa lapset eron sattuessa ja sitten suhteet palstalla miehet haukkuu yksinhuoltaja naisia niinkuin heillä ei olisi mitään arvoa.
Jos ette arvosta yksinhuoltajuutta miksi haluatte lapset itsenne?
Kun puhutaan siis yhteiskunnan lakipykälistä jotka katsotaan rikokseksi puhutaan ihan eri asioista kuin aikuisten (tai vähän nuorempienkin) välisistä suhteista.
Sitäpaitsi jos eroja halutaan hakemalla hakea niin seksin ostaja ei valehtele eikä seksin myyjä. Toinen sanoo hinnan ja toinen sitten sen hyväksyy.
Mutta valtiovalta on ajatellut niin että ostajan pitää ajatella ettei myyjä olekaan oikeasti tosissaan myymässä ja jos menee ostamaan saakin sakot. Vähän kuin tuossa sinun esimerkissäsi annettaisiin naiselle sakot kun meni antamaan vaikkei toinen ollutkaan tosissaan...kulttuuri ja roolimallit kun painostavat miestä aina suostumaan jos nainen sitä ehdottelee, miehillä on aina "se" mielessä?
Mutta siis olisiko naiset mielestäsi oikeesti noin "yksinkertaisia" pikkulapseen verrattavia ja pitäisi heitä alkaa lailla suojelemaan katteettomista ihastumisista? Riittäisikö sakko katteettoman ihastuksen tai kehun antaneelle (siis miehelle vainen) vai pitäisikö olla linnareissu ehdottomasti?
Sinulla ei ole siis mitään käsitystä siitä minkä takia lakia ollaan ajamassa. Olisit heti sanonut.
Naisilla on parempi oikeustaju. Naiset tajuaa mikä on oikein ja mikä väärin. Näyttää siltä, että miehet ei tajua.
se taas tuli. Nainen on itseasiassa paljon järkevämpi ja parempi kuin mies.... Voi voi, no nyt kuitenkin ymmärrän miksi esimerkiksi ulkomaalainen "lipertelijä" on niin pirun suosittu täällä... mutta miten mahtaisi muuten olla sen sakottamisen kanssa.
Naisilla ei ole todellakaan parempi oikeustaju, mutta he tuntuvat kokevan kaiken kovin sukupuolellisesti ja ottavat välillä vähän liian vakavasti tätä elämän arkea.
Siksi tahtoo mennä puurot ja vellit sekaisin, aivan kuin tässä seksinostokieltolaissa. No nähään sitten kun muutkin keksii alkaa vaatimaan samaa käytäntöä muihin rikoksiin. Huomataan kuinka epälooginen koko laki on. Sitäpaitsi aina jos rangaistus jostain annetaan eri henkilölle kuin tekijälle, niin mikään ei silloin rajoita sen varsinaisen tekijän tekemisiä (eli siksi että on naiskauppaa rangaistaan seksin ostajaa jolla ei ole mitään tekemistä kansainvälisen rikollisuuden tms kanssa).
Joku oli pistänyt johonkin keskusteluun linkin jossa ruotsalaisille taidettiin myydä "sitä itteään". Ei varmaan ole ihan ainoa laatuaan... Luuletteko ettei seksiä kukaan osta nyt kun ruotsissa on ostaminen kiellettyä? Voi hemmetti joku feministipyrkyri väittää ihan tosissaan että 80% on prostituutio ruotsista vähentynyt... taitaapi kuitenkin olla niin että lainlaatijat yrittävät olla ettei kukaan lähtisi "oikeasti" tutkimaan asiaa. Heti kun pienikin tilaisuus tulee on prostituoidut kaduilla esim. tukholmassa. Luuletteko tosiaan että ne on väliajat "työttöminä"? Mitään virallista näyttöä vuoden -98 voimaantulleesta seksinostolaista prostituution vähentämisessä ei ole, mutta "kenttähenkilökunta" on ilmeiseti viestinyt että seksiä myyvien olot ovat huonontuneet.
Nyt kukaan ei taida oikein enää tietää kovin tarkkaan mikä on naapurimme prostituutiotilanne. Paitsi entistä paremmin liigat. Sitäkös tässä tavoitellaan vai onko sittenkin vain periaate kysymys, mies ei saa ostaa seksiä?
Eipäs sekoiteta niitä ulkomaalaisia lipertelijöitä tähän, en ole niistä kiinnostunut.
Loppujen lopuksi sillä lailla ja millä tavalla se toteutuu ei ole henk.koht. minulle merkitystä, tärkeintä on ettei ketään naista (tai miestä) pakoteta seksiin millään tavalla. Jos voitaisiin todistaa, että jokainen suomessa seksiä myyvä nainen (vaikka olisi ulkomaalainen) tekee sen täysin omasta vapaasta tahdostaan se on sitten ihan ok.
"eli siksi että on naiskauppaa rangaistaan seksin ostajaa jolla ei ole mitään tekemistä kansainvälisen rikollisuuden tms kanssa)."
Sieltähän se koko rahoitus on peräisin. Sanotaan nyt näin, että jos voidaan todeta jonkin tuotteen ostamisen rahojen menevän rikollisiin piireihin ja että tämän avulla tuetaan ihmiskauppaa ja paritusta, niin minä kieltäisin tämän tuotteen oston. Ajattele, että se olisi vaikka tikkukaramelli. Nyt sitten rupeat tietysti kysymään miksi pitäisi myynti sallia. No se onkin hankalampi juttu. Mutta kuvittele, että näitä tikkareita myymään ei oikein tahtoisi löytyä myyjiä, vaikka kauppa kävisi ja sen takia myyjiksi osa pakotetaan mm. kiristämällä ja pahoinpitelemällä.
..iso vitsi.
Että ei auta muu kuin pesulle ja ihmissuhdetaitoja hiomaan. Kyllä se siittä.