mitä tämä tarkoittaa

Tämän jälkeen näin suuren kansanjoukon, niin suuren, ettei kukaan kyennyt sitä laskemaan. Siinä oli ihmisiä kaikista maista, kaikista kansoista ja heimoista, ja he puhuivat kaikkia kieliä. He seisoivat valtaistuimen ja Karitsan edessä yllään valkeat vaatteet ja kädessään palmunoksia.
18529
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Siistejä unia sä näet. Kerro kun taas näkyy noita juttuja. Mutta märkiä unia emme näillä palstoilla kerro. Ne pidetään omana tietona, koska ne ovat syntiä.

Äänestä

henkimaailman henkiolentoja olivat nämä ihmiset.

Äänestä

Nehän ovat ne Jeesuksen Kristuksen omat jotka Hän osti omalla verellään.
Minäkin Sakaria olen yksi niistä, ja jos sinä
Mikko et vielä ole? Niin anna elämäsi Kristukselle
ja niin sinäkin kuulut sitten tähän joukkoon kun se aika tulee.
Tämä elämä on lyhyt, vaikka se näyttää pitkältä.
Mutta se elämä taivaassa kestää iankaikkisesti, ja huomaa
että he ovat pesseet vaatteensa ja valkaisseet ne Karitsan ( Jeesuksen)veressä, koska heillä oli valkeat vaatteet.

Sakaria

Äänestä
  • Jospa ne oli noita Kaaban kiveä kiertäviä matkalaisia monista maista tulleita pyhiinvaeltajia valkoisissaan.
    Että silleen.

    Äänestä

  • maagikko. kirjoitti:

    Jospa ne oli noita Kaaban kiveä kiertäviä matkalaisia monista maista tulleita pyhiinvaeltajia valkoisissaan.
    Että silleen.

    Nyt alkoi kivien muistelu.

    Äänestä

  • Uskokaa Jeesukseen joka on ottanut syntivelkamme ja sovittanut ne Jumalan edessä.
    Kukaan meistä syntisitä ei pääse taivaaseen omine hyvine tekoineen, vaan syntimme pyyhitään pois, kun me uskomme Jeesukseen.
    Jeesus Kristus on tie totuus ja elämä, eik kukaan tule Isän Jumalan luokse muuten kuin Jeesuksen kautta.

    Äänestä

  • kameli kirjoitti:

    Uskokaa Jeesukseen joka on ottanut syntivelkamme ja sovittanut ne Jumalan edessä.
    Kukaan meistä syntisitä ei pääse taivaaseen omine hyvine tekoineen, vaan syntimme pyyhitään pois, kun me uskomme Jeesukseen.
    Jeesus Kristus on tie totuus ja elämä, eik kukaan tule Isän Jumalan luokse muuten kuin Jeesuksen kautta.

    Kuule Kameli ! Kyllä se on niin juuri niinkuin kirjoitit. Kyllä se on valatav joukko Jeesuksen omia. Valkopukuisia ihmisiä.
    Mutta sanos että syödäänkö taivaassa ja kuinka siellä hoidetaan ne vessa asiat?
    Onko siellä miehiä ja naisia?
    Onko siellä ne Jumalan pojat jotka tulivat Jumalan eteen Jobin kirjassa, kun saatanakin tuli
    siihen?
    Kun tämä maapallo on tehty Jeesuksen kautta ja hänelle, For Him.
    Niin onko niillä toisilla Jumalan pojilla myöskin oma aurinkokunta ja siellä oma maapallo?
    Jos et tiedä niin ota selvää.
    Joka kuukausi siellä kuitenkin tulee hedelmät puihin, onko siellä kuu?
    Pääseekö sinne eläimiä, jos Kamelikin pääsee?

    Sakaria

    Äänestä

Sakarian viesti on ainut oikea vastaus sinulle Mikko. Olen myös Jeesuksen oma.

Äänestä
  • Tuulikki:
    < Sakarian viesti on ainut oikea vastaus sinulle Mikko.
    Olen myös Jeesuksen oma. >

    Etkö siinä tapauksessa ole _hiukan_ puolueellinen sanomaan mikä muille on oikea vastaus :)


    Virtanen

    [email protected]

    Äänestä

  • Virtanen kirjoitti:

    Tuulikki:
    < Sakarian viesti on ainut oikea vastaus sinulle Mikko.
    Olen myös Jeesuksen oma. >

    Etkö siinä tapauksessa ole _hiukan_ puolueellinen sanomaan mikä muille on oikea vastaus :)


    Virtanen

    [email protected]

    vastaus yleensä koko ihmiskunnalle. Sitä vartenhan me täällä maailmassa ollaan, että löydettäis Jeesus omaan elämäämme! Ja tiedän mitä tuo Raamatun paikka tarkoittaa. Niin että kyllä tuo Sakarian viesti on ihan oikea.

    Äänestä

  • Tuulikki kirjoitti:

    vastaus yleensä koko ihmiskunnalle. Sitä vartenhan me täällä maailmassa ollaan, että löydettäis Jeesus omaan elämäämme! Ja tiedän mitä tuo Raamatun paikka tarkoittaa. Niin että kyllä tuo Sakarian viesti on ihan oikea.

    Tuulikki:
    < Sitä vartenhan me täällä maailmassa ollaan, että löydettäis Jeesus omaan elämäämme! >

    Ai sitä varten _te_ täällä olette. :)

    No onnea etsintään, muista katsoa sohvan takaa ja kaapista -- sieltä kadonneet asiat usein löytyvät :)


    Virtanen

    Äänestä

Täällä on selitystä Ilmestyskirjan seiskalukuun:
http://www.sley.fi/luennot/Raamattu/UT/Ilm/07-08JR.htm

Ote ko. selityksestä liittyen kysymääsi kohtaan:

"Johannes on nähnyt ensin taistelevan seurakunnan ja nyt hän näkee riemuitsevan seurakunnan taivaassa. Johannes saa katsella sitä hetkeä, jolloin Jumalan omat ovat päässeet perille. Siinä joukossa on ihmisiä kaikista kansoista, sukukunnista, heimoista ja kielistä. Heistä kerrotaan, että heillä on pitkät valkeat vaatteet ja palmunoksat käsissään. Valkea vaate kuvaa Ilmestyskirjasta sitä vanhurskautta, jonka Jumalan omat omistavat - ja jakeessa 14 kerrotaan, miten tuon vanhurskauden voi saada. Valkea vaate on vain sillä, joka on pessyt vaatteensa Karitsan veressä. Vain Jeesuksen veri tuo meille anteeksiantamuksen ja ilman sitä emme kestä Jumalan edessä. Palmunoksa annettiin niille, jotka olivat voittaneet merkiksi voitosta. Sama ajatus on nytkin. Perille päässeet ovat voittaneet. He eivät ole langenneet pois uskosta vaan ovat nyt siellä, missä ei enää ole mitään tuskaa tai surua, ei kuoleman vaaraa eikä murhetta. Voitto ei kuitenkaan ole heidän saavutuksensa. He ovat voittaneet, koska ovat olleet Voittajan puolella. Kristus on voittanut ja joka häneen turvautuu, saa myös voiton.

Johannes on jo kerran aikaisemmin saanut seurata taivaan jumalanpalveluksta. Nyt saa katsoa, miten Jumalaa palvellaan sitten, kun hänen omansa ovat perillä taivaassa. Pelastetut yhdessä enkelien kanssa laulavat Jumalalle kiitosta. Hänelle yksin kuuluu kunnia myös siitä, että taivaaseen on päästy. Emme me sinne omin voimin pääse - jos Jumala ei meitä taivaaseen vie, taivaassa on tyhjää. Mutta kun Jumala vie, siellä on valtavasti väkeä kaikista kansoista. Elämä taivaassa on jotakin täysin erilaista kuin tässä maailmassa. Nyt tunnemme tuskaa, olemme ahdistettuja ja meitä pilkataan. Taivaassa ei näitä vaivoja ole. Olemme niin lähellä Jumalaa, ettei kyyneleitä enää ole. On sanomattoman hyvä olla ja toteutuu täydellisesti se, mitä Augustinus sanoi: ihmisen sydän löytää rauhan vain Jumalan luona."

Äänestä
  • Kaaban kivet unohtuivat TAAS!

    Äänestä

  • King kirjoitti:

    Kaaban kivet unohtuivat TAAS!

    Tulee aika jolloin ihmiset ei sotaväkeä kunnioita vaan riemuitsevat rauhasta.

    Äänestä

  • Tooto kirjoitti:

    Tulee aika jolloin ihmiset ei sotaväkeä kunnioita vaan riemuitsevat rauhasta.

    Hitlerin tuhatvuotinen valtakuntahan on selvästi tunnistettavissa Ilmestyskirjan jutusta.
    Vai olisiko se päinvastoin.

    Äänestä

kaikki uskovia jotka ovat taivaassa. se kertoo, etta niita on paljon eri maista ja kansoista.

Äänestä

Teksti on selvästi humalassa olevan miehen hallusinaatioitten kirjaamista. Mies on ottanut sen aikaista viinaa ja puhunut päättömyyksiä, ja joku joka on ollut vielä kirjoituskykyinen on merkinnyt houreet muistiin. Vai on ne käännetty suomeksikin. Kliinisessä mielessä varsin kiintoinen tapausselostus.

Äänestä
  • Käytä psyk. nikkiä kun selviät.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikko kirjoitti:

Tämän jälkeen näin suuren kansanjoukon, niin suuren, ettei kukaan kyennyt sitä laskemaan. Siinä oli ihmisiä kaikista maista, kaikista kansoista ja heimoista, ja he puhuivat kaikkia kieliä. He seisoivat valtaistuimen ja Karitsan edessä yllään valkeat vaatteet ja kädessään palmunoksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu