Anne Brunilan huomiot paljastavia. EU:n suuret maat kusettavat järjestelmää koko ajan, rikkovat sopimukset jne. Ne maat, jotka ovat jääneet Euron ulkopuolelle ovat menestyneet paljon paremmin. Näihin maihin kuuluu mm. Ruotsi, Tanska ja Englanti. Ruotsin talous on paljon vankemmalla pohjalla kuin Suomen. Ruotsin työllisyys selkeästi parempi ja sosiaalivaltio toimii hyvin. Suomi on menossa erittän voimakasta sosiaalista eriarvoitumista kohden. Suomi on valinnut amerikan julman ja epäinhimillisen tien. Mutta sammalla Suomi on menossa kohti romahdusta. Se hyödyttää monia eli eliitti rosvoaa taas kansalaisten omaisuuden pilkkahinnalla kuten tapahtui runsas kymmenen vuotta sitten. Ei ihme, että pankinjohtajat ja monet illuminaatit eivät oikein tahdo pysyä nahoissaan kun himoitsevat pienen ihmisen omaisuutta, taloja ja maita itselleen. Siksi heille on tärkeää yllpitää suurta työttömyyttä ja pakkoruotsia, jonka avulla suomalaiset sysätään köyhyyteen ja perhetragedioihin.
Brunilan huomiot
Hurrit menestyneet ilma euroa
6328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Nykissä lakkoilijoille 1milj,dollarin sakot/päivä
ja palkkaa pois 2päivää yhtä lakkopäivää kohti.
Näillä konsteilla saataisiin suomessakin ahneet
työläiset kuriin.Vielä suomipatruunalla on oppimista.
Muidenkin herätä.Olisi aika tajuta kuinka väärää oli valita eu.n kusetusten taival.
Tulevat presidentin ja eduskunnan vaalit ovat niitä asioita johon kanattaisi panostaa jokaikisen joka haluaa todellista muutosta.
Suomi on irroitettva välittömästi eu.sta.
SUOMI SIIS IRTI EU.STA JA HETI.
Näitä asioita kannattavia edustajia ja ehdokkaita olen valmis tukemaan. Joten olisikos siellä yläkerran kopassa ajatuksia,maksaakko pois
kotimaastamme rahaa avokäsin kuin auttaa mieluummin kotimaata. Eu.lle olemme vain lypsylehmä,raha sinne kelpaa ja on pohjaton kassa
Vastineeksi saamme maistaa orjan ruoskaa.
Tällaiseen meidät myivät ne idioottimaiset päättäjät jotka viekkaudella vapautemme myi.
Hyi saatana,pitäis viedä ladon taa ja ampua.
Kaikki eu.kanattajat samaa kastia,heiltä puuttuu äly kokonaan.
Oletteko ikinä kuulleet vapaakaupan ja kansallisen sulkeutumisen aikakausista maailmanhistoriassa? Jos olisitte, tietäisitte että maailmaa on aina elänyt kasvavassa vauraudessa ja rauhassa silloin, kun vapaakauppa on ollut kasvava trendi. EU ja muu regionalismi edustaa vapaakauppaa. Vastaavasti kansallisen sulkeutumisen aikakausina, kuten ennen kumpaakin maailmansotaa, on maailma altistunut levottomuudelle ja sodille.
Eli ei välttämättä kannata katsoa asioita niin yksisilmäisesti, vaan miettiä mikä tasapainottava tekijä EU on ollut Euroopassa, myös Suomelle. Suomen ja Ruotsin talouksia vertailtaessa voisin itse Ruotsissa asuvana sanoa, että Ruotsi elää paljolti vanhalla rikkaudellaan ja polkee paikallaan, kun taas Suomi etenee tasaisesti eteenpäin. Kuka voi väittää että EMU-aika olisi ollut huonoa aikaa Suomelle?
...
Kuka on vaatinut vapaakaupasta luopumista? Suomi oli ETA-maa. Tuo sopimus turvasi Suomelle samanlaisen pääsyn Euroopan vapaakauppa-alueelle kuin sillä on tänäkin päivänä.
EMU-aika on ollut Suomelle huonompaa aikaa kuin sama aika niillä samankaltaisilla mailla, jotka ovat tajunneet jättäytyä EMUn ulkopuolelle.
Minä en pidä eteenpäin menona yksittäisten ihmisten elämän epävarmuuden lisääntymistä ja julkisen sektorin palveluiden alasajoa. Talouskasvukin on Suomessa EMU-aikana ollut vain noin puolet Ruotsin kasvusta.
taidat olla perä reijjän kattojii vai mitä pupu