REKKA TAAS TÄNÄÄN

Joutsassa

Joku vitun muka rekkakuski ajoi taas tänään sellupaalirekan ojanpohjalle Joutsassa.... kuski on selevästi syyllinen...

18

1817

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • YrjöJurri

      Joo "rekkakuskit ei osaa ajaa",just näin. Viimeksi siinä Huttulan Shellin kohdalla kaatui litkuauton perävaunu, kun rekkakuski ei osannut väistää kolmiontakaa tulevaa autoa, jota ajoi känninen virolaiskuski.....kyllä ovatkin huonoja kuljettajia nuo rekkakuskit...onneksi sinun kaltaisesi oikea autoilija paljastaa nuo looserit.

      • opiskelija

        jos rekkakuskit eivät osaa ajaa niin menkää te jotka siitä valittaa niin ajamaan katotaan miten siinä käy kolareita tulis kaks kertaa enempi


      • Irtoperiä
        opiskelija kirjoitti:

        jos rekkakuskit eivät osaa ajaa niin menkää te jotka siitä valittaa niin ajamaan katotaan miten siinä käy kolareita tulis kaks kertaa enempi

        ""jos rekkakuskit eivät osaa ajaa niin menkää te jotka siitä valittaa niin ajamaan katotaan miten siinä käy kolareita tulis kaks kertaa enempi""


        Aika varovainen arvio toi kaksinkertanen :-)

        must tuntuu että 5-10 kertasesti ois lähempänä totuutta


    • Varkaudessa
    • ajautuu

      aina tuntemattomasta syystä vastaan tulevan auton eteen tai ojaan.Rekka-autot harvemmin on ilman syytä ojanpohjalla.Missä lieneen syy tähänkin ongelmaan?
      Ja montako ha:ta on tänään ollut ojan pohjalla?

      • miem

        Niin ja montako HA:ta se rekka on väistänyt ennen kuin on joutunut ojaan`?????


    • pönttö

      Nelostie oli poikki useita tunteja keskiviikkona iltapäivällä Joutsan kirkonkylän liittymän tuntumassa selluloosapaaleja kuljettaneen rekan ja henkilöauton suistuttua ojaan.

      Onnettomuus sattui puolen päivän aikaan, kun pohjoisesta tulleen henkilöauton kuljettaja oli lähtenyt ohittamaan edellä ajavaa rekkaa varalaskupaikan eteläpäässä. Ohituskaista ennätti loppua ennen kuin kuski pääsi rekan ohi. Molempien autojen kuljettajat väistivät oikealle vastaantulevaa autoa, jolloin niiden kyljet koskettivat. Rekka lähti luisuun pientareelle ja henkilöauto ajautui rekan eteen.

      Tien reunassa luisunut rekka työnsi jonkin matkaa henkilöautoa edessään, kunnes kaatui oikealle kyljelleen ojaan. Myös henkilöauto suistui osittain penkalle. Henkilöautoa ajanut vuonna 1942 syntynyt Jyväskylän maalaiskunnasta kotoisin oleva nainen ja matkustajana ollut mies eivät loukkaantuneet. Myös rekan ratissa ollut vuonna 1979 syntynyt lohjalaismies selvisi ehjänä.

      Poliisi joutui sulkemaan nelostien molemmat kaistat noin kilometrin matkalta varalaskupaikan eteläpuolella, kun rekan kuormaa tyhjennettiin. Liikenne ohjattiin kiertotietä Koiravuoren kautta. Nelostie oli onnettomuuspaikalla paikoin jäinen ja liukas.

      Keskisuomalainen 21.12.2005

      • stycke

        Huh huh. Yhden ohitustaidottoman henkilöautokuskin vuoksi satojen tuhansien eurojen vahingot? Ei se ihme, että vakuutusmaksujen laskemista varten joudutaan pian palkkaamaan tähtitieteilijöitä.


    • mennyt

      Kannata alkaa itkemään jos ei tiedä mistään mitään... Rekkakuski joutui väistämään henkilöautoilijaa joka ohitti mutkassa kun ohituskaista pääsi loppumaan ilmeisesti ohittajalle tuli kiire ja törmäsi rekkaan vähän kun yritti palata kiireesti omalle kaistalleen. Rekka väisti ojaan eikä suurempaa onnettomuutta tapahtunut.

      Tämä idiootti ohittajakin selvisi ilman vammoja ja tie oli tukossa puolipäivää kiitos henkilöauto kuskin.

      Tosin viestihän taisi olla lähinnä vittuilua näille rekkoja pelkääville pelleille. Itse henkilöauto kuskina pelkäisin enemmän muita autoilijoita kun rekkoja.

      • Anonyymi

        Joo, kyllä asia on näin: Onnettomuus sattui puolen päivän aikaan, kun pohjoisesta tulleen henkilöauton kuljettaja oli lähtenyt ohittamaan edellä ajavaa rekkaa varalaskupaikan eteläpäässä. Ohituskaista ennätti loppua ennen kuin kuski pääsi rekan ohi.

        ps. näitä tällaisia turhia kamigase ohituksia tuli nähtyä joululiikenteessä , kun käytiin tuolla lapin perukoilla. Yksikin ohittelija suistui ohituksen jälkeen ojan pohjalle. Sinne jäi, eikä tullu mieleenkään jäädä katsomaan, miten äijien kävi, tai mitä lie nuoria kloppeja olleet


    • lauta-aita

      ajan mieluummin rekan perässä, on turvallisempaa, kun rekka jyrää esteet "hirvet ja peurat" pois tieltä

      • Anonyymi

        kyllä maar, sinä olet yksi monista viisaista kuljettajista, joita täällä tuo eräs vanha äijän käppyrä jatkuvasti rienaa, että oltaisiin ajo kyvyttömiä ja muuta liikennettä vaarantavia kuskeja, kun ei lähdetä ohittamaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kyllä maar, sinä olet yksi monista viisaista kuljettajista, joita täällä tuo eräs vanha äijän käppyrä jatkuvasti rienaa, että oltaisiin ajo kyvyttömiä ja muuta liikennettä vaarantavia kuskeja, kun ei lähdetä ohittamaan.

        Vanha äijänkäppyrä on siis oikeassa väitteissään, että ajo-ja huomiokyvyttömät kaltaisesi kuskit on vaaraksi muille kun ajokyky ei enää riitä edes rekan ohittamiseen.


    • opelius

      Miksi rekkaa nostetaan 356 kertaa vuodessa ojanpohjalta? Tai miksi rekka-kuski ei sido lastejaan ja miten käy tuikassa mutkassa???

      • miem

        kyllä kuormat sidotaan nykyään hyvin ja työsuoritteiden määrään verraten sakkojakin jaetaan tosivähän ja suurin syy miksi rekat menee ojaan on se että ne on väistänyt henkilöautoa


    • Merrssumies

      Eilen näin 4hlöautoo ojas. Rekkaa en oo ny vähöä aikaa nähny ojas

    • Anonyymi

      Kyllä ne renkaat olivat syypää tuossakin, niin kuin aina, kus

    • Anonyymi

      Mutta kun automaatti ohojaus jäi päälle kännykkä lensi apparin puolel

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      38
      1828
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      79
      1331
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1281
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      14
      1173
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1075
    6. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      93
      980
    7. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      74
      979
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      147
      781
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      53
      751
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      717
    11. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      56
      680
    12. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      679
    13. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      658
    14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      43
      655
    15. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      147
      651
    16. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      622
    17. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      618
    18. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      51
      617
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      95
      615
    20. 47
      587
    Aihe