Saksa pelaa nyt hieman oudossa paikassa, se ei ole isäntämaa, eikä edes A-sarjassa MM-kisoissa. Kertokaapa tyhmälle, että milloin viimeksi olympiakisoissa on jääkiekkoa pelannut MM-tasolla B-sarjassa pelaava maajoukkue? Isäntämaata ei luonnollisesti lasketa, silloinhan vaikka Zimbabwe saisi joukkueen pelaamaan. Toisaalta, nythän Italia onkin A-sarjassa.
Milloin viimeksi?
leijona
2170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vuonna 2002 Salt Lake Cityn olympiakisoissa pelasi Ranska joka ei ollut vuoden 2002 jääkiekon mm-kisojen A-sarjassa.Ranskan menestys ei tosin ollut SLC:ssä kovin hyvää, joukkue ei voittanut yhtään ottelua ja jäi turnauksen jumboksi.Tässä Ranskan ottelut SLC:ssä:
Sveitsi-Ranska 3-3 (1-1,0-1,2-1)
Valko-Venäjä-Ranska 3-1 (1-1,1-0,1-0)
Ranska-Ukraina 2-4 (0-2,2-2,0-0)
Slovakia-Ranska 7-1 (1-0,2-0,4-1)
No eihän tuosta kovin kauan olekaan, edellisissä kisoissa...
Kuinkas noin ikävästi pääsi käymään, siis miten Ranska pääsi olympialaisiin asti? Ei kai sitä kuitenkaan 8:n parhaan jääkiekkomaan joukkoon olla laskettu. Onnistuiko Ranska siis voittamaan olympiakarsinnoissa kilpailijansa? Hyvin ajoitettu kunto siinä tapauksessa.