Vanhanen tyri eilisessä keskustelussakin

Matti Vanhanen alkoi taas kerran änkyttää ja hermostua kun toimittajat toivat hänelle suurena yllätyksenä tiedon, että Venäjä oli harjoitellut hyökkäyssotaa Baltian maita vastaan.

Tämä tieto tuli Vanhaselle yllätyksenä ja pyytämättä kuten entiselle akalle faksi. Ei ihme, että Vanhanen kalpeni raivosta ja hämmästyksestä.

On ollut merkillepantavaa, että pääministerinä ollessaan Vanhanen ei ole tavannut lähes ainoatakaan merkittävää EU-maan johtajaa. Vanhanen selvästi välttelee kansainvälisiä yhteyksiä ja viime viikonlopun EU-budjettineuvotteluissakin tulos oli todella surkea Suomen kannalta.

Suomalainen veronmaksaja maksaa vuosia näistä Matti Vanhasen töppäyksistä. Erityisen koville joutuu Vanhasen oman agraaripuolue Keskustan peruskannattajajoukko maaseudulla.

Ei voi muuten käsittää, miksi Matti Vanhanen on päästänyt Suomen ja USA:n suhteet näin heikoiksi. Paavo Lipposen ollessa pääministerinä, Suomella oli pääsy suoraan Valkoiseen Taloon USA:n presidenttiä tapaamaan. Vanhanen ei ole käynyt USA:ssa ja eikä oikeastaan muuallakaan virallisella vierailulla.

Onko Vanhasen kampanjatoimisto muuten antanut ehdokkaalle ohjeen, että pitää räksyttää kovalla äänellä omaa monologia muita kuuntelematta? Sellaiselta Vanhasen eilinen ala-arvoinen käytös näytti.

2

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Känälle

      hyvää joulua ja rauhaaallista uutta vuotta! Älä suotta turhaan murehdi noita asioita noin raskaasti, se käy helposti terveyden päälle! OTA IISISTI!

    • Ökyisäntä

      Heippa vaan teille kaikille. Kuvasitte kai tuolla viestillä Sauli Niinuston käytöstä eilisessä tv-keskustelussa. Vuh-vuh.

      Minne muuten on hävinnyt Jyski Vatainen? Vai katanenko se oli? Ei oo näkynyt missään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      257
      8870
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      307
      6176
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1320
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1277
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1091
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      75
      923
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      847
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      758
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      310
      680
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      666
    Aihe