Tyypillisen nysvärin profiili:
- ajaa aina max. nopeusrajoituksen mukaan, mieluummin alle sen
- nysvää liikennevaloissa vaihdetta silmään noin 4-8 sekuntia vihreän syttymisen jälkeen niin että samassa jonossa pääsee max. kolme autoa ennen seuraavia punaisia
- jos joustavasti liikenteessä liikkuva ohittaa nysvärin, aloittaa hän valoshown ja nyrkin/keskisormen näyttämisen, koska hänen herkkää mieltään on jälleen loukattu
- itkee täällä palstalla ja vittuilee joustavasti ajaville
- nysväri on usein poliittiselta kannaltaan demari (lue: kommari) tai vihreä, joskus myös kepulainen
- nysväri on oikeasti vain kateellinen joustavasti ajavia kohtaan
- nysväri pitää tieliikennelakia kaikkein pyhimpänä asiana maailmassa - haluaa lisää poliiseja valvomaan nysväreiden etuja (lue: sakottamaan joustavaa liikennettä) ja tasapäistämään kansakuntaa
- nysväri ei pysty tyydyttämään vaimoaan, vaan nysvärin vaimo joutuu tyydyttämään itsensä omin käsin tai naapurissa mahd. asuvan tosimiehen kanssa
Toivottavasti te saatanan nysvärit edes osaatte hävetä itseänne!!! Usein tuntuu että ainoat järkevät tällä palstalla ovat Auto- Antero ja PerSE.
- ajaa aina max. nopeusrajoituksen mukaan, mieluummin alle sen
- nysvää liikennevaloissa vaihdetta silmään noin 4-8 sekuntia vihreän syttymisen jälkeen niin että samassa jonossa pääsee max. kolme autoa ennen seuraavia punaisia
- jos joustavasti liikenteessä liikkuva ohittaa nysvärin, aloittaa hän valoshown ja nyrkin/keskisormen näyttämisen, koska hänen herkkää mieltään on jälleen loukattu
- itkee täällä palstalla ja vittuilee joustavasti ajaville
- nysväri on usein poliittiselta kannaltaan demari (lue: kommari) tai vihreä, joskus myös kepulainen
- nysväri on oikeasti vain kateellinen joustavasti ajavia kohtaan
- nysväri pitää tieliikennelakia kaikkein pyhimpänä asiana maailmassa - haluaa lisää poliiseja valvomaan nysväreiden etuja (lue: sakottamaan joustavaa liikennettä) ja tasapäistämään kansakuntaa
- nysväri ei pysty tyydyttämään vaimoaan, vaan nysvärin vaimo joutuu tyydyttämään itsensä omin käsin tai naapurissa mahd. asuvan tosimiehen kanssa
Toivottavasti te saatanan nysvärit edes osaatte hävetä itseänne!!! Usein tuntuu että ainoat järkevät tällä palstalla ovat Auto- Antero ja PerSE.
Vastaukset 13
Vanhimmat
kiitos...
hyvät joulut sinnepäin :)
Totta joka sana.
Vihaan nysväreitä.
Toivottavasti sun pukin kontissa on turboahdin ja ilokaasut. Niillä on hauska myrkyttää nysväreitä.
Alkoi vahvasti tuntua siltä, että Vtu-stna, PerSE, Kaasua ja Auto-Antero on yksi ja sama henkilö. Meneekö Pikku Stobe vielä samaan osoitteeseen? Yksinpuhelua kun ei monikaan enää jaksa kommentoida tämän hörhön juttuja.
mitään tekemistää mutta kovia hemmoja ovat eivät mitään lampaita...
varmaan kommentoimatta jättäminen on lampaalle myöntymisen merkki eli ei ole mitään oikeaan asiaan sanottavaa...
Nyt juuri joululiikennettä on varoiteltu huonoista ajokeleistä. MYöskin risteyksistä on varoiteltu, koska ne ovat menneet liukkaiksi.
Nyt pitää nysvätä, jos aikoo selvitä hengissä jouluksi kotiin.
Samalla nopeudella ei voi läpi suomen ajaa. Se on ajajan päässä, miten hän ottaa vaihtelevan kelin huomioon ajaessaan pääkaupunkiseudulta kohti pohjoista.
Se joka tänä joulunaikana ajaa mällin, ei ole osannut ottaa keliä huomioon, vaan on kuunnellut teitä räkättirastaita, että pitää aina ajaa kovaa kelissä kuin kelissä ja säässä kuin säässä.
Juuri teidänlaisiltanne tolvanoilta puuttuu ajattelukyky, koska teillä on vaan sitä sahajauhoa päässä tai sitä keltaista nestettä.
Ainoa tapa selvitä liikenteessä on sopeuttaa vauhti sellaiseksi, että sillä pysyy tieuralla.
Myöskin hyvä ajotaito on sitä, että älyvää pitää sitä välimatkaa edellä ajaviin, eikä ohittele huonon näkyvyyden vallitessa.
Poroja on pohjoisessa laumoittain tiellä. Älyätkö hidastaa vauhtiasi? No etpä tietenkään älyä.
Oikein huonoa joulua sinulle toivotan!
...olen entistä ylpeämpi elämästäni nysvärinä! Sain sakot jo ennen syntymääsi, vuonna 1981, jolloin päätin ettei juttu toistu. Olen siis nysvännyt tien päällä jo ennen kuin sinusta tiedettiin mitään - ja tulen nysväämään vielä sinun jo väistyttyäsi.
Mutta onhan minulla hyväkin uutinen: koska 95 prosenttia kuskeista on nysväreitä, eivät joustavat, taitavat, älykkäät, kauniit, rohkeat, rikkaat, komeat, kiihkeät, tyylikkäät, nopeat, nokkelat, suuret, mahtavat ja muutenkin sinun kaltaisesi erinomaiset autoilijat pysty äänestämään meitä nurin! "Jos et voi voittaa heitä, liity heihin!" Koskaan ei ole liian myöhäistä ryhtyä nysväämään. Det är inte för sent att börja nysva.
Jos näkee liikenteessä auton,joka nysvää usealla tavalla ja muutenkin käyttäytyy ylivarovaisesti,on kuljettaja todennäköisesti alkoholin tai huumeen vaikutuksen alainen.Tällöin on jokaisen tielläliikkujan velvollisuus ilmoittaa kyseisen auton rekisterinumero ja tapahtumapaikka poliisille.Rattijuoppo ajaa usein huomattavasti alle tielle asetetun nopeusrajoituksen,varmistellakseen ettei aja ylinopeutta,ja tällöin tulee liioiteltua.Kännykät laulamaan!
"- ajaa aina max. nopeusrajoituksen mukaan, mieluummin alle sen"
-> toimii siis lakien ja asetusten mukaisesti ja edistää turvallista ja sujuvaa liikennettä. On ikävää, että tämä rajoittaa törppöjen kuviteltua oikeutta ajaa niinkuin haluaa, mutta harvapa asia tässä maailmassa on täydellinen.
"- nysvää liikennevaloissa vaihdetta silmään noin 4-8 sekuntia vihreän syttymisen jälkeen niin että samassa jonossa pääsee max. kolme autoa ennen seuraavia punaisia"
-> kyseessä on silloin joko hammaskeiju tai muumipeikko, sillä oikeassa elämässä tuollaista ei koskaan tapahdu ellei kyseisessä autossa ole jotain vikaa. Kuka tahansa liikenteessä yli viikon ollut tietää tämän.
"- jos joustavasti liikenteessä liikkuva ohittaa nysvärin, aloittaa hän valoshown ja nyrkin/keskisormen näyttämisen, koska hänen herkkää mieltään on jälleen loukattu"
-> jos ohitus on niin taitamattomasti tehty, että se aiheuttaa välittömän hengenvaaran sivullisille, niin protestointi on oikeutettua. Muussa tapauksessa protestoija on joku muu 'joustavaa' liikennettä harjoittava, jonka itsetunto ei kestä ohitetuksi tulemista. Miksi toi uskaltaa ajaa noin kovaa vaikka mä en!
"- itkee täällä palstalla ja vittuilee joustavasti ajaville"
-> AutoAntero, perse ja sinä olette siis nysväreitä. Hyvä tietää.
"- nysväri on usein poliittiselta kannaltaan demari (lue: kommari) tai vihreä, joskus myös kepulainen"
-> vaikka tuntisikin syvää alemmuudentunnetta ja kaunaa jotain tiettyä poliittista suuntausta kohtaan, niin silti ajotavan perusteella tapahtuva poliittisen kannan päättely on mestarisuoritus. Ehkä ne koulukiusaajasikin olivat demareita ja vihreitä?
"- nysväri on oikeasti vain kateellinen joustavasti ajavia kohtaan"
-> siinä määrin kuin matalasta itsetunnosta ja olemattomasta itsesuojeluvaistosta ja peräpukamista voi olla kateellinen.
"- nysväri pitää tieliikennelakia kaikkein pyhimpänä asiana maailmassa - haluaa lisää poliiseja valvomaan nysväreiden etuja (lue: sakottamaan joustavaa liikennettä) ja tasapäistämään kansakuntaa"
-> ehkä nysväri myös uskoo ufoihin ja lumimieheen? Näistäkin on selvät todisteet luettavissa apaattisten amisten kirjoittamina eri keskustelupalstoilla.
"- nysväri ei pysty tyydyttämään vaimoaan, vaan nysvärin vaimo joutuu tyydyttämään itsensä omin käsin tai naapurissa mahd. asuvan tosimiehen kanssa"
-> lääkärisi osaa varmasti auttaa sinua paranemaan impotenssistasi. Pidä kiirettä, ettei poikaystäväsi ala etsiä kyvykkäämpää seuraa.
"Toivottavasti te saatanan nysvärit edes osaatte hävetä itseänne!!! Usein tuntuu että ainoat järkevät tällä palstalla ovat Auto- Antero ja PerSE."
-> Olette samalla tarkkailuluokalla? Antero ja perse ovat parhaita kirjoittajia siinä mielessä, että muiden kirjoituksille ei saa nauraa yhtä paljon kuin heidän. Sinä olet kovaa vauhtia liittymässä samaan ydinjoukkoon.
Hyvää joulua sinullekin! Joulupukki tuleekin jo huomenna. Ehkä saat uusia duploja?
sellainen henkilö. joka noudattaa liikennesääntöjä ja "kunnollinen autoijija" sellainen, joka antaa piupaut säännöille ?
Nämä"kunnon autoilijat" ovat vastuussa siitä, että onnettomuudet ja liikennekuolemat ovat nousussa.
Oletteko kuullut sellaista uutista, että mies kuoli liikenneonnettomuudessa, koska ajoi liian hiljaa?
Tämän keskustelun aloittaja on keskenkasvuinen(henkisesti) häirikkö, joka luulee olevansa muiden yläpuolella.
Aikuistuisi jo
tässä vastaikään t-risteyksessä ajoin pappa yliristeyksen ja rekka veti raakana yli..kyse oli alinopeudesta ja muusta liikenteestä piittaamattomuudesta..mitä nyt on tilalla ? no perkele tärinäraidat yhden molon takia joka samassa risteyksessä ajoin läpitte ja kymmeniin vuosiin ei ole kukaan tehnyt vastaavaa...
suomessa kun sattuu jotain niin aina tulee alemmat rajoitukset, patteja sun muita esteitä jotka eivät auta tapahtueeseen mitään vaan muut saa kärsiä vaikka ei ole edes kärsää...
Täysin oikea ja terävänäköinen havainnointi. Nysvärit ovat niitä reppana-lampaita, jotka pelkäävät elämää ja äänestävät tarjaa. BÄÄÄ-ÄÄ-Ä!
AUTO-ANTERO on ÄIJÄ ja mun uusi idoli. Ilman hänen totuudenmukaisia ja viihdyttäviä kirjoituksiaan en tätä nysväri-ruikuttajien palstaa viittisi edes lukea. Jatka samaan malliin ;)
Kannatan esille tuotuja havaintoja. Ihmiset jotka eivät kykene itsenäisiin ratkaisuihin,tarvitsevat poliiseja,liittoaan ja sääntöjä. Normaaliin arkielämäänsä.