Espanjalainen tomaatinviljelijä maksaa laittomalle marokkolaiselle pimeätä palkkaa enemmän kuin tomaattien tuottaminen Marokossa maksaa. Tämä toimii, koska EUssa on korkeat tullit ja suuret maatalouden tukipalkkiot.
Tämä tuntuu hölmöläisten hommalta. Espanjaan tulvii elintasopakolaisia, EUssa on kalliit tomaatit ja turhia veroja. Tarttisko tehdä jotain? Vaihtoehtoja:
1. Ei tehdä mitään.
Näin on hyvä.
2. Poistetaan tukiaiset. (-->markkinavoimat)
3. Poistetaan tullit. (-->globalisaatio)
4. Poistetaan molemmat.
2..4'stä seuraa
- tomaattien halpeneminen
- verojen laskua
- työtä Marokkoon --> vähemmän pakolaisia
- työttömyyttä Espanjaan
- espanjalaisen viljelijän tulojen lasku
Sitten on utopistisiä vaihtoehtoja:
5. Kommunistinen ratkaisu
- otetaan tomaatintuotanto Espanjassa yhteisön haltuun
- tehdään kommunistinen kumous Marokossa
--> Tomaattiongelma ratkeaa, niitä kun ei ole!!!
6. Pannaan Joulupukki tuomaan kaikille kaikkea hyvää.
Tomaatti
9
359
Vastaukset
- Wäinä
Tuolla ideologialla suljetaan rajat.
Tokihan siitä hyötyä on.Voidaan ajatella,että pojantyttäresi muuttaa Helsinkiin,tapaa Jehudinin,rakastuu ja opii käyttämään huumeita.Huumeet joita pojantyttäresi käyttää toi maahan Ahmed perseessä.
Kumpi se nytten pappaa enempi loukkaa,se että meidän asioihimme on puututtu vaiko se Ahmed toi sen perseessä?
Siellä kotonahan nämä asiat oikeastaan hoidetaan.Tehdään,eikä vinguta saitilla,muka.- Miniä
Tarkoitat miniäsi perseessä olevalla kommunistilla huumepakettia. Olisit heti sanonut, että teillä on huumediilereitä useammassa sukupolvessa ja lisää kasvatetaan.
- päälle 50-kymmenen
Pentuna syötiin kitkeriä tomaatteja sokerin kanssa.
NYT LAJIKKEITA on.
Tomaatti on maailaman teknisesti viljellyin kasvi.
Tomaatti edustaa ostaosta sukupolven pitsakulttuuria.
Tomaatti on perunaakin-bataattiakin-yleisempi hyötykasvi.Tarvitaanko tomaattia? Kenen joulupöytää koristaa päällimmäisenä tomaatti.
Kaikenlaista päänvaivaa, ei voi muuta sanoa! Jos tomaatin ( Solanum lycopersicum ) hinta on
SUURIN EU:n mukanaantuomista ongelmista Sinulle, niin olen onnellinen puolestasi! Etkö ole
yhtään huolissasi suomalaisen maaseudun tulevaisuudesta (vrt. viimeinen EU:n budjettineu-
vottelu!)? Esittämistäsi vaihtoehdoista kannatan kohtaa 6. !
vom- Pappa
Barroso (EUn pääjehu) esitti tomaattijutun muutama aika sitten. Minua nauratti, on äijällä otsaa kansantajuistaa vapaakaupan ja tukiaisten ongelmat esimerkillä läheltä. (Barroso on portugalilainen.)
Esimerkki valaisee aivan yleistä ongelmaa, mm Suomen maaseudun tulevaisuutta. Helppoa ratkaisua ei ole. - Lentoemäntä
Tässä sen taas näkee.
Kyllä kannattaa alkaa hyväpalkkaiseksi lentäjäksi. Siinä työssä oppii myös latinaa. Tarpeellista latina on mm. Brasilian poikakaduilla, joilla sanomalla noin "tomaatti" voi tilata itselleen näpsäkän solariumissa rusketetun lyseolaispojan pyllyä kondomipanolle.
(solarium lysiumpersicum)
Kyllä meidän lentokapteeni nämä tärkeät asiat osaa. Lentoemäntä kirjoitti:
Tässä sen taas näkee.
Kyllä kannattaa alkaa hyväpalkkaiseksi lentäjäksi. Siinä työssä oppii myös latinaa. Tarpeellista latina on mm. Brasilian poikakaduilla, joilla sanomalla noin "tomaatti" voi tilata itselleen näpsäkän solariumissa rusketetun lyseolaispojan pyllyä kondomipanolle.
(solarium lysiumpersicum)
Kyllä meidän lentokapteeni nämä tärkeät asiat osaa.Koet mitä ilmeisemmin penis(penis erecticum!)kateutta! So sorry!
vom
- o.h.i.a.l
Äänestään kohtaa 4. Se on paras kaikille.
"- työttömyyttä Espanjaan
- espanjalaisen viljelijän tulojen lasku"
Väliaikaista rakenteellista työttömyyttä vain, jäljellejääneiden epsanjoolien maajussien tuloista en sanoisi mitään. ne voivat aivan yhtä hyvin noustakin, mitä itse veikkaisin.
EU:n äärikommunistinen maatalouspolitiikka ei nyt vain oikein toimi, kaikki muutokset siihen ovat hyvästä ja kohtaan 4 pitää pyrkiä nopeasti.- Pappa
Odotin vaihtoehtoisia ratkaisuja maailmanlaajuiselle markkinataloudelle. Näytämme kuitenkin olevan yhtä mieltä siitä, että globalismi on hyvä. ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad671232- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335695- 51661
- 51638
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 101625
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76592
- 56574